Az olasz, a francia és a német belügyminiszter szeretne egy szabályrendszert kidolgozni a Földközi-tengeren migránsokat mentő külföldi civil szervezetek (NGO) számára, valamint a líbiai parti őrség megerősítését is sürgetik az Olaszországba érkező migrációs hullám feltartóztatására.
Gérard Colomb francia, Thomas de Maziere német, Marco Minniti olasz belügyminiszter és Dimitrisz Avramopulosz migrációs és belügyi EU-biztos vasárnap este Párizsban egyeztetett az EU Tallinnban, július 6-án és 7-én esedékes informális belügyminiszteri találkozója előtt. A három tárcavezető a javaslatait a 28 uniós tagállam elé terjeszti, és azt is kéri, hogy
az Európai Unió erősítse meg a migránsok hazaküldési stratégiáját a származási országaikba,
és ehhez biztosítson további támogatást az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának a líbiai befogadási infrastruktúrák javítására és az európai visszatelepítési intézkedések felgyorsítására. A vasárnap esti párizsi munkavacsorán
az uniós biztos, valamint a francia és a német belügyminiszter szolidaritásáról biztosította Olaszországot, amelynek „az érkezők egyre növekvő számával kell szembesülnie”.
A római kormány azt is szerette volna, ha más európai országok is megnyitnák a kikötőiket a menedékkérőket szállító hajók számára, és egy részüket közvetlenül odaszállítanák. A francia tájékoztatás szerint azonban a partnerek úgy ítélték meg, hogy ez nem a legmegfelelőbb válasz a jelenlegi helyzetre, mert kontraproduktív lenne, és újabb hívó szóként szolgálna. Francia belügyi források szerint a cél az, hogy jobban megfékezzék az illegális bevándorlást és segítsék az olaszokat a hozzájuk érkezők jobb kezelésében. A migránsokat mentő külföldi civil szervezetekre (NGO) vonatkozó szabályrendszert Olaszországnak kell elkészítenie és bemutatnia annak érdekében, hogy a Földközi-tengeren tevékenykedő NGO-kkal javuljon az együttműködés.
Afrika középső térségében kell megfékezni a migrációt
Olaszország szerint az egész EU legszélső határának Líbia, pontosabban Líbia déli határa számít, és Afrika középső térségében kell megfékezni a migrációt. A közleményben ezért az is szerepel, hogy a három ország megerősíti a határellenőrzést Líbia déli részén az illegális migrációs hullám feltartóztatására, és ezt a Líbiával szomszédos országokkal szoros együttműködésben teszi. A líbiai parti őrség támogatását pedig a helyi erők képzésének és anyagi támogatásának növelésével képzeli el a három uniós ország. A Nemzetközi Migrációs Szervezet és az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának támogatására olyan infrastruktúrák létrehozását tervezi Róma, Párizs és Berlin Líbiában, amelyek az emberi jogok és az életkörülmények szempontjából megfelelnek a nemzetközi normáknak.
Forrás: MTI, fotó (Illusztráció): MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS