A BUX az elmúlt héten 40 százalékkal magasabb szinten mozgott, mint a 2008-as válságot megelőzően. Új rekordot ért el, amikor szerda este 43005 pontra emelkedett. Ez annyit jelent, hogy az itt felhalmozott nemzeti vagyon 40 százalékkal növekedett. Tehát mindenki nyugodjon meg: a magyar gazdaság jól teljesít, és a kilátások is kedvezőek.
A PestiSrácok.hu nem szokott tőzsdehírekkel foglalkozni, ám most mégis kivételt teszünk, hiszen a múlt héten a hazai legfontosabb tőzsdeindex, a BUX rekordot döntött, és minden idők legmagasabb szintjét érte el. Ez annyit tesz, hogy az index múlt héten elérte a 43005 pontot. Ez a szám fehéren-feketén mutatja, hogy a gazdaság milyen erős, és a jövőbeli kilátásokban mennyire bíznak a befektetők. Ez az egész sztori a magyar gazdaság egyik sikertörténete.
A BUX-index 2008-ban 53 százalékot zuhant, akkor, amikor a Gyurcsány-kormány falnak vitte az országot, lényegében csődöt jelentett és elkezdett külföldön pénzt koldulni. Emlékszünk, az akkori kormány (még a világgazdasági válság előszeleit megelőzően, tehát attól függetlenül) arra kényszerült, hogy az IMF és az EU segítségét kérje, és több, mint 20 milliárd dolláros hitelt vegyen fel. Ennek fejében aztán olyan megszigorításokba kezdett, amelyek hatása még mind a mai napig tetten érhető. A lakosság jövedelme zuhanni kezdett, kitört az úgynevezett svájcifrank-válság. Családok tömegei jutottak a tönk szélére és elképesztő mértékű volt a munkanélküliség és a jövedelmek zuhanása.
De a cikk témája most nem a Gyurcsány-, majd a Bajnai-kormány népnyúzó intézkedései, hanem az, hogy 2008 a tőzsdei befektetőknek is emlékezetes marad, hiszen elvesztették a vagyonuk felét. Ezen szerencsére már túlvagyunk, és a válság előtti legmagasabb szinthez képest a magyar tőzsde 40 százalékot ment fel, amiből 2018-ra 10 százalék jutott.
Robog a gazdaság
Milyen okokra vezethető vissza ez a csúcs? A legfontosabb tényező az, hogy a magyar gazdaság száguld, és a GDP növekedési üteme 5 százalék körül mozog. Robbanásszerű mértékben növekszik az ipar és az építőipar, és a lakossági fogyasztás szintén minden korábbinál magasabb. Történik mindez úgy, hogy Németországban, legfontosabb kereskedelmi partnerünknél már komoly gazdasági lassulás következett be.
Helyes az MNB politikája
Nagyban elősegíti a tőzsdeindex szárnyalását a Magyar Nemzeti Bank politikája. Sokan bírálják Matolcsy György jegybank-elnököt ezért, de a tőzsdének kifejezetten jót tesz az úgynevezett „laza monetáris politika”. Ha másért nem, akkor ezért mindenképp érdemes kitartani a jelenlegi kamatszint mellett. Annyi biztos: ha a Monetáris Tanács elkezdene szigorítani, akkor a BUX komoly bajba kerülhetne és látványos esést produkálna. A szigorítást követelők egy része persze politizál, és az ellenzék azon vágyát fejezi ki, hogy szeretnének látni már egy jó kis krachot. Ezt pedig, ha bekövetkezne, egyeseknek politikai hasznot hozna. Ebben a törekvésükben azonban nem számíthatnak Matolcsy Györgyre, aki nem hajlandó recesszióba küldeni a magyar gazdaságot.
Azért ez lélektanilag nem könnyű szituáció, mert a balliberális ellenzék intrikája mellett a közvéleményben jelen van egy teljesen jogos történelmi beidegződés. Sok nagy válságot éltünk át és nagyon keserűek a tapasztalataink. Ezekkel a félelmekkel a gazdaságpolitika irányítóinak szembe kell nézniük, és folyamatosan nyugtatni kell a közvéleményt. Szerencsére a tőzsdei befektetők a számokat és a tényeket nézik, amelyek azt mutatják, hogy a magyar gazdaság helyzete stabil. Sőt, például a magyar tőzsdében még komoly tartalékok vannak, és középtávon komoly növekedési lehetőség rejlik benne.
Vezető kép: Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke beszédet mond a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) középvállalatok növekedéséről tartott rendezvényén 2017-ben. MTI Fotó: Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS