Brüsszel láthatóan folytatni akarja a háborút az utolsó ukrán katonáig, mivel megszavazták a nyugati fegyverekkel történő mélységi támadásokat orosz városok ellen. Berlin pedig újabb páncélosokat, önjáró lövegeket és 155 mm-es muníciót küld Kijevnek.
Az Európai Parlament (EP) képviselői megszavazták az orosz területre irányuló nyugati fegyvercsapások korlátozásának feloldását. Az erre vonatkozó felhívást az EP strasbourgi plenáris ülésén elfogadott állásfoglalás tartalmazza – írta a Tassz hírügynökség. Az Európai Parlament állásfoglalásai nem rendelkeznek jogi erővel, és tanácsadó jellegűek, de az EU-ban konkrét politikai álláspontok népszerűsítésére és terjesztésére használják őket.
„Felszólítjuk az [uniós] tagállamokat, hogy haladéktalanul oldják fel az Ukrajnának szállított nyugati fegyverrendszerek orosz területen lévő katonai célpontok elleni használatára vonatkozó korlátozásokat” – olvasható a dokumentumban. Azzal érvelnek, hogy az ilyen korlátozások megakadályozzák Kijevet abban, hogy „teljes mértékben gyakorolja az önvédelemhez való jogát”. A szöveg a fegyverszállítások növelésére és a német nagy hatótávolságú Taurus cirkálórakéták bevonására szólít fel. Olaf Scholz német kancellár korábban megismételte, hogy elutasítja a Taurus rakéták szállítását Ukrajnának, arra hivatkozva, hogy az „az eszkaláció súlyos kockázatával” járna.
Míg Nagy-Britannia az Egyesült Államok döntésére vár a feloldást illetően, addig Scholz kancellár reálisan látja a helyzetet és tisztában van azzal, hogy az orosz városok elleni támadások egy nukleáris háború veszélyét rejtik magukban. Moszkva már többször is kijelentette, hogy „finomhangolták” a nukleáris doktrínájukat. Ez akár taktikai atomrakéták bevetését is jelentheti, amennyiben az ukrán légierő csapást mérne Moszkvára vagy más orosz nagyvárosra. Kijev már eddig is számos alkalommal hajtott végre drón és rakétacsapást orosz településekre. Leggyakrabban Belgorod környékét támadják a határ közelében, de Moszkva is gyakori célpontja a drónoknak.
A „Taurus” (Bika) típusú 500 km hatótávolságú rakéták átadását Scholz nem engedélyezi, ám csütörtökön egy újabb 1,4 milliárdos katonai támogatást hagyott jóvá a kormány. Újabb „Leopard” harckocsikat, páncélozott járműveket, Panzerhaubitze 2000 típusú önjáró lövegeket és 61.000 darab 155 mm-es tüzérségi lőszert kap az ukrán hadsereg. A német védelmi tárca 400 millió eurót mobilizált erre a célra, az egymilliárdot pedig az európai partnerek adják össze.
Ursula von der Leyen Kijevbe érkezett, ahol találkozik Zelenszkij elnökkel és más politikusokkal. Az EU most egy 160 millió eurós gyorssegélyt folyósít Ukrajnának, hogy megpróbálják valamelyest helyrehozni az energiaellátást. A közelgő tél és az erőművek, valamint a távhőközpontok megsemmisülése komoly gondokat okozhatnak az országnak. Ez von der Leyen nyolcadik kijevi útja a háború kitörése óta.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS