Újabb pofont kapott a Jobbik: ezúttal egyik dunántúli bástyáját, Tapolcát veszítheti el az egykor szebb jövőt szebb napokat megélt párt. Kedden este ugyanis az ellenzéki összeborulás négy önkormányzati képviselője jelentette be, hogy a továbbiakban nem az Egységben Tapolczáért Egyesület tagjaként vesznek részt a képviselőtestület működésében, mivel a város felső vezetésével nem tudnak feltételek nélkül együttműködni. Közleményükben azt írják, “kialakult értékrendbeli különbségeket, szakmai és szemléletbeli ellentéteket nem sikerült rendezni”, illetve, hogy döntésük egy hosszú folyamat eredménye. A PestiSrácok.hu 2019 márciusában írta meg, hogy hagyományőrző civil szervezetnek álcázva tömörítették össze Tapolcán a néhai szélsőjobboldali és baloldali politikai erőket. Az önkormányzati választáson az Egységben Tapolczért Egyesület színeiben indultak a jobbikos és balliberális jelöltek, az egyesület polgármester-jelöltje volt a jobbikos Dobó Zoltán is. A tizenkét fős testületben a polgármesterrel együtt 9 mandátum lett az övék. Azzal, hogy négyen most kiszálltak az összefogásból, a polgármester és hívei kisebbségbe kerültek.
Az elveket, politikai irányultságot sutba dobó ellenzéki összefogás 2019-ben, az önkormányzati választáson tartotta főpróbáját, több olyan városban, ahol világosan látszott: az ellenzéki pártok jelöltjeinek akkor van esélyük, ha nem kell osztozniuk a szavazatokon. Amolyan MZP-mintára országszerte több helyen alakultak civil szervezetnek álcázott politikai tömörülések, amelyek egy ernyő alá terelték a jobbikos, gyurcsányista, szocialista és liberális erőket, potenciális jelölteket. Tapolca volt az egyik ilyen település. Dobó Zoltánnak szerencséje volt, hogy egyre csökkenő népszerűsége és olyan botrányos ügyek után, mint a patakparti sétány kiárusítása (mindössze négymillió forintért), polgármester tudott maradni. Ez annak volt köszönhető, hogy ő volt az egyetlen ellenzéki jelölt, így ért el 68,24 százalékos eredményt. Az egyéni mandátumokat, mind a nyolcat az Egységben Tapolczért Egyesület jelöltjei nyerték, valamint kompenzációs listáról jutott be három kormánypárti képviselő a testületbe.
Már az alapításakor megírtuk, mennyire hagyományőrző, kulturális civil szervezet az Egységben Tapolczáért Egyesület…
Tizenketten alapították a szervezetet (milyen érdekes, hogy pont ennyi hely van a tapolcai képviselő-testületben), közülük heten egyértelműen köthetők valamelyik ellenzéki párthoz. Öten valamilyen pozíciót is betöltöttek: Dobó a Jobbik színeiben polgármester volt, Décsey Sándor és Pass Sándor szintén jobbikos, míg Buzás Gyula szocialista önkormányzati képviselő, Árvai Gábor a tapolcai MSZP elnöke, Bertalan Csaba a Jobbik rendezvényein szokott verset mondani, Tölgyes Zsolt pedig korábban mérette meg magát önkormányzati választáson, véletlenül ő is a Jobbik színeiben, de csúnyán alulmaradt. A többiek leginkább Dobóhoz kötődtek.
Több botrányról is lehetett hallani a városban: tao-s pénzek, beruházások, illetve a Tapolcai Kommunikációs, Kulturális és Média Kft. és egy EFOP-os pályázat miatt is voltak viták, nézetkülönbségek. Ez utóbbi kapcsán komoly szabálytalanságok lehetősége merült fel, amit valakik az illetékes minisztériumnak is bejelentettek (az ügyet dokumentumokkal alátámasztva szerkesztőségünknek is megküldték). Az első komoly töréspont egy februári testületi ülésen alakult ki, ahol Dobó Zoltán a ki nem vett szabadságai után 3,8 millió forint kifizetését szavaztatta meg a testülettel. Akkor már több embere nyíltan szembefordult a polgármesterrel. Kedden azonban négy önkormányzati képviselő, Horváth Gábor, Takács Gábor, dr. Décsey Sándor és Tóth Bálint közleményt adtak ki, amelyben azt írják: a jövőben nem az Egységben Tapolczáért Egyesület tagjaként látják el képviselői munkájukat, mivel a város felső vezetésével nem tudnak feltételek nélkül együttműködni.
Döntésünk egy hosszú folyamat eredménye. Az elmúlt év közös munkája során bebizonyosodott, hogy a továbbiakban nem lehetséges a feltételek nélküli együttműködés köztünk és a város felső vezetésének megváltozott irányvonala között. A kialakult értékrendbeli különbségeket, szakmai és szemléletbeli ellentéteket nem sikerült rendezni, ezért láttuk szükségét ezt a döntést hozni
– fogalmaznak.
Leszögezik: mandátumukat megtartják, és képviselői esküjükhöz hűen a jövőben is a közösség, a település egésze és körzeteik érdekeit szem előtt tartva fognak a legjobb tudásuk szerint dolgozni. Külön kiemelendő, hogy a négy kiugró egyike, Décsey Sándor az egyesület megalakítása előtt a Jobbik színeiben volt önkormányzati képviselő, vagyis esetében a polgármesterrel való szakítás várhatóan további belső feszültségeket szül az épp atomjaira hulló Jobbikban.
A “négyek” már egy önálló Facebook-oldalt is létrehoztak, Tapolcai Lokálpatrióták néven. Itt tették közzé bejelentésüket is. Az oldalnak máris 23 követője van. A bejegyzést egyre többen lájkolják, osztják meg és kommentelik. Szalkai Zsolt például, aki a korábbi időszakban volt a Jobbik tapolcai elnöke, például ezt írta: “Gratulálok, de jó, hogy felébredtetek!”, mire valaki megjegyezte, úgy látszik, vége a szerelemnek és “megpuccsolják Dobót”. Szalkai szerint azonban ahhoz nem kell külső beavatkozás, “megpuccsolja ő saját magát”.
Horváth Ernő, a Fidesz volt tapolcai elnöke hozzászólásában azt írta:
A legfontosabb, hogy a város fejlődését tartsák szem előtt. Bátor döntést hoztak!
Az Egységben Tapolczáért Egyesület nem reagált a történtekre, az egyesület Facebook-oldalán azonban sebtében lecserélték a borítóképet, amely a mandátumgyőztes tagok csoportképe volt. Dobó Zoltán polgármester egyelőre hallgat: privát oldalán, az önkormányzat oldalain, valamint a hivatalos tapolcai médiában sem hír egyelőre, ami történt.
Folytatjuk!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS