Vajda Mihállyal készített interjút a napokban a 168 Óra. A Putyin díszdoktorrá avatása körül csapott hisztériája miatt híressé vált lukácsista filozófus már korábban sem rejtette véka alá, mit gondol a magyar vidéki emberekről, most azonban túl messzire ment: nemcsak nemes egyszerűséggel “leparasztozta” a Fidesz szavazóbázisát, “jobbágymentalitást” párosított a vidéken élőkhöz, hanem egyenesen azt hazudta, a falu népe már nem foglalkozik mezőgazdasággal, hiszen utolsó “háziállata” a 132 tévécsatornán sugárzó lapostévéje. A falusiakat súlyosan dehonesztáló megjegyzések hatására felkerestük Nagyvázsony polgármesterét, Fábry Szabolcsot, mondja el, milyen a valóságban vidékinek lenni.
Ön köztudottan, a vidékfejlesztés mellett állattartóként is tevékenykedik polgármesteri munkakörén kívül Nagyvázsonyban. Olvasva azonban Vajda Mihály szavait, egy teljesen más képet képzelhet el a vidékről az olvasó, mint amilyenben ön éli a mindennapjait. Vajda szerint vidéken tombol a “jobbágymentalitás”, és már rég nem foglalkoznak mezőgazdasággal. Mi az igazság?
Ha jól emlékszem, nyersebben fogalmazott ez a nevezett lukácsista filozófus. Azt mondta, hogy a 132 tévécsatornás lapostévén kívül, a “jobbágymentalitású” falusiak nem tartanak háziállatot. Sokkoló volt olvasni ezt a véleményt, de igazából április nyolcadika óta folyamatosan érkeznek a magyar falusiakat lehülyéző, lebunkózó írások, kommentek, és nemcsak a Facebookon, hanem magukat újságírónak, vagy “filozófusnak” tartó, a demokratikus ellenzék jeles alakjaként titulált személyektől is. Ez most mégis minden határon túlment.
Vajda Mihály több témát fejteget, az egyik, hogy a közélet nem érdekli a falusiakat. Kezdve azzal, hogy nálunk a havonta megrendezésre kerülő közéleti kávéházat Böjte atyától elkezdve a konzervatív értelmiségieken át Papp Lajos szívsebészig nagyon sokan látogatják. Egy ilyen eseményen közel 200 ember megfordul, amely egy falu átlagos lélekszámát tekintve kiváló arány. Ezen kívül körülbelül 10-12 különböző civil szervezet működik csak ezen az 1850 lelkes falun, ahol mi élünk. Ha valaki néptáncol, hagyományt őriz vagy civil szervezetet szervez, akkor az közéletet is szervez ezáltal. Térjünk át az állattartásra. Nagyvázsony határain belül maradva, nagyjából 600-700 magyar tarkát tartunk közösen, de szép számmal megtalálhatók a háznál lévő jószágok is. Közel száz lovat tartanak a gazdák, és több százra tehető a baromfiknak a száma. Csak az utcánkban van négy porta, ahol baromfit tartanak a nyolc ház közül.
Nagyvázsonynak azért rendkívül kedvező a földrajzi fekvése. Mi a helyzet a többi faluval?
Persze lehet mondani, hogy mi a Balaton-felvidéken élünk, Magyarország egy szerencsésebb térségében, viszont amikor Nagyvázsony elnyerte a kiváló falufejlesztés kategóriát, valamint a Magyar Építész Szövetség különdíját, akkor szembesültem vele, hogy ezen a díjátadáson mennyi különféle zseniális falumegújítási program reprezentálta magát. Tizennégy falu, különböző kategóriákban kaptak különdíjakat, amelyek jelentős része dél-, kelet- és észak-magyarországi települések voltak. Egyáltalán nem olyan szerencsés környezetben lévők, mint a Balaton-felvidék, sőt, kifejezetten hátrányos helyzetűek is akadtak, mint Varsány vagy Panyola. Mindenesetre nagyon jó érzés volt a díjat átvenni, de az volt a legfelemelőbb, hogy láttam a többi település fantasztikus innovációit és a helyi termékekre épülő kreatív települési megoldásaikat. Nyilván a kedves Vajda Mihály fejében az is megfordulhat, hogy a legszerencsétlenebb sorsú falvakat veti össze a szerencsésebbekkel, ámbár illene akkor összehasonlítania azokat a legszerencsétlenebb paneltömbökkel is, és akkor megkérdezném, hogy hol van több lapostévé és telefonfüggő. Itt, vagy a panelrengetegben?
Vajda szerint a vidéki ember nem akar belefolyni a politikába, hidegen hagyja. Kvázi szó nélkül elfogadja a mindenkori főbb politikai irány véleményét.
Ez hazugság. Megint tettenérhető a balliberális “gondolkodók” és “filozófusok” kettős látása: amikor Békemenet van, vagy egyéb nagy politikai rendezvény, akkor elkezdenek vidéki bunkózni, ha felmerészkednek Budapestre. Most meg azt mondják, hogy a vidéki nem foglalkozik a közélettel és a politikával. Szellemi kettőslátásuk van. Munkámból adódóan folyamatosan járom az országot, és érdekes módon mindenhol tapasztalom a 4G jelenlétét, van szélessávú internet, és a közösségi aktivitás is egyre erősebb.
Igen, ez haladók körében már lerágott csont, hogy “vidéken még internet sincs”. Lemegy az “xy” ügyeletes megmondó vidékre, és ha nem látja rögtön mindenki kezében a legújabb csúcskategóriás okostelefont, máris kiveri a hisztit, hogy mélyszegénységben élnek. Holott abba bele se gondol, hogy esetleg a mezőgazdasági gép, amiben nap, mint nap ül, sokkal többe kerül, mint a saját lakása itt Budapesten.
Ez pontosan így van. Egyre több a fiatal gazda, ezt a munkahelyemnek köszönhetően tudom. Folyamatosan érkeznek be a fiatal gazdákat támogató kérelmek, dacára annak, hogy a rendszerváltozás után a szoclib kormányok mindent megtettek annak érdekében, hogy szétverjék a falusi gazdálkodásokat. Most pedig már ott tartunk, hogy egy ilyen traktorban csak a számítógéprendszer többet ér, mint mondjuk a lakásunkban található összes elektronikai eszköz együttvéve, maga a traktor pedig nagyjából egy családi ház árának felel meg. Jó, természetesen most a legszerencsésebb családi gazdákról beszélünk, de tíz évvel ezelőtthöz képest, sokkal fejlettebb eszközökkel dolgoznak országszerte.
Zárszóként, mi a véleménye a mi kis falunk című RTL-es sorozatról? Nézi egyáltalán?
Megmondom őszintén, jó, ha másfél részt láttam a sorozatból, ez alapján nem tudnék véleményt formálni, de elolvastam minden cikket, amik a napokban készültek a műsorról, és egyet biztosan állíthatok: minden olyan sorozat, amiben hülyének, meg alkoholistának állítják be a vidékieket, irritáló hatással vannak nagyjából mindenki számára. Ha pedig kiragadnak három alkoholistát, akik egész nap a kocsmaasztalt támasztják, akkor ragadjanak ki a kertvárosok, lakóparkok, vagy a panelek közt megbúvó alkoholisták közül egy párat. Egyáltalán nem biztos, hogy nagyobb arányban találnak ilyen embereket vidéken. Végül pedig a “demokratikus ellenzék jeles alakjainak” üzenem, nyugodtan folytassák a hasonló nyilatkozatokat a jövőben, s a legközelebbi választásokon nem kétharmaddal, hanem négyötöddel fognak pofára esni.
A vezető képen Fábry Szabolcs polgármester látható. Fotó: facebook.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS