Vakcinát hírdető csalókat állított elő a rendőrség. A hatóságok felhívták a figyelmet arra, hogy minden egyes vakcinát rendőri kísérettel visznek az oltópontokra és a háziorvosokhoz, egyetlen ampulla sem kerülhet jogszerű módon magánkézbe. Ha ilyen anyag kerül fel egy adásvételi portálra, az vagy lopott, vagy csalás áll a háttérben.
Az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata a Facebookon hívta fel a figyelmet a koronavírus elleni vakcinákat kínáló csalókra. A rendőrség szerint a legtöbb esetben internetes platformokon próbálkoznak átveréseikkel a veszélyhelyzetet kihasználó szélhámosok, ezért a bűnmegelőzést is erre a felületre összpontosítják a szakértők. Az ORFK saját maga irányítja a vakcinaszállítmányok szállítását, rendőri védelem mellett, így teljesen kizárt, hogy abból egy adag is illetéktelen kezekbe kerüljön – írja a Magyar Nemzet.
Az oltást is csak orvosok végezhetik el, de magánrendelésen nem adható be a vakcina. A COVID-19 elleni vakcina egyik fajtája sem szerezhető be legálisan magánúton, sem Magyarországon, sem máshol. A csalók is tisztában vannak ezzel, ezért klinikai, kórházi dolgozóknak, háziorvosnak, vagy önkormányzati dolgozónak kiadva magukat személyesen, vagy telefonon keresztül igyekeznek megtéveszteni a kiszemelt áldozatokat. Leginkább az idős embereket veszik célba, a közösségi oldalakról lesik le a becsapni kívánt áldozat korát. Ha a vakcina tiltott eladása nem jön be, akkor az oltásra hivatkozva adategyeztetést végeznek, személyes és bankkártyaadatokat kérnek el annak érdekében, hogy a járvány miatt támogatást tudjanak átutalni a hívott személynek, egyben a védőoltásra is regisztrálnak.
Molnár Gábor adatvédelmi szakértő a Magyar Nemzetnek elmondta, hogy személyes és pénzügyi adataink komoly értéket képviselnek; ezeket soha, senkinek nem szabad megadni úgy, hogy nem tudjuk, pontosan ki, milyen cég, mely kormányzati szerv vagy hivatal képviseletében telefonál, veszi fel a kapcsolatot elektronikus levelezéssel. A rendőrség bűnmegelőzési szakemberei az ilyen bűncselekmények megakadályozására több hasznos tanácsot is közzétettek a magyar rendőrség hivatalos Facebook-oldalán.
- Mindig ellenőrizni kell, hogy valóban a hivatkozott szervezet, vagy hivatal kereste meg a polgárt, fel kell venni a kapcsolatot az intézmény interneten megtalált ügyfélszolgálatával!
- Ellenőrző kérdéseket kell feltenni a hívónak, elkérve az általa képviseltnek mondott szervezett elérhetőségét, az ő pontos nevét, beosztását, a csalók itt szokták letenni a telefont.
- Ha átutalás kerül szóba és annak lebonyolítását is vállalja a hívó, az egyértelműen bűncselekményre utal!
- Bankkártya- és személyes adatait semmilyen körülmények között ne adja meg senki!
A rendőrség kéri, ha valakit ilyen ügyben kerestek meg, akkor is értesítse róla a hatóságot az ingyenesen hívható 112-es segélyvonalon, hogy a telefonhívás lenyomozásával a rendőrök közelebb kerülhessenek a szélhámosokhoz.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/Ujvári Sándor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS