Varga Mihály pénzügyminiszter az Országgyűlés költségvetési bizottságának éves meghallgatásán arról beszélt, a minisztérium azon dolgozik, hogy az ország visszanyerje a növekedési lendületét, ezért javaslatot dolgoznak ki a pénzügyi visszarendeződésre. Ebben bemutatják, hogy a kormány hogyan tervez visszatérni a korábbi éveket jellemző fiskális pályára. A javaslat a gazdasági növekedést célozza, abban az adósságcsökkentés és a hiány kordában tartása kiemelt figyelmet kap.
A miniszter arról beszélt, a világjárvány okozta válsághelyzetben 2021 második negyedévére teszik a fordulópontot, addigra eldől a vakcina kérdése, és azt követően a gazdaság gyorsabban tud visszarendeződni. Hozzátette, hogy az eddig bekövetkezett visszaesést jól tudták kezelni, a járvány okozta visszaesés sokkal kedvezőbb helyzetben érte a magyar gazdaságot, mint a 2008-as pénzügyi válság. Fontos különbségnek nevezte, hogy míg 2008-ban külső segítséghez, az IMF-hez kellett fordulni hitelekért, addig idén a költségvetési tételek átrendezésével tudott reagálni a kormány a járvány miatt kialakult helyzetre. A GDP húsz százalékát elérő átcsoportosítást hajtottak végre.
A miniszter szerint az már jól látható, hogy lassú visszarendeződést idéz elő a vírus. Idén közel hat és fél százalékos GDP-visszaesés lehet a tárca számításai szerint. A megtett intézkedések közé sorolta a hitelmoratórium elindítását, a munkahelyek megőrzését célzó intézkedéseket, a kurzarbeit-programot, valamint a bevezetett adócsökkentéseket is fontosnak nevezte. Néhány kiemelt ágazatban ezeken túl speciális adókedvezményeket is nyújtottak. A háztartások és vállalatok fizetőképességének megtartása mellett állami garanciaprogram indult, állami tőkealapok átcsoportosítását hajtották végre, egyéb hitelprogramok, vagy direkt támogatások is indultak. Közel százhatvanmilliárd forintot nyújtottak cégeknek a versenyképességet javító beruházásokra. Az elért eredményeket a hitelminősítők is visszaigazolják, március eleje óta kétszáz döntést hoztak a nemzetközi minősítők az országokról, mindössze nyolc volt pozitív, az egyetlen európai országként pedig Magyarország minősítését javították.
A miniszter közölte: a járvány elleni védekezési alapból finanszírozták a védekezést, az alapot négyszázhuszonhat-milliárd forinttal hoztak létre, és abból hétszáznegyvenhét-milliárd forint kifizetést hajtottak végre az elmúlt hónapokban. A gazdaságvédelmi alapba eredetileg kilencszáznegyvenkettő-milliárd forintot csoportosítottak át, az eddig felhasznált összeg kétezerötvenkilenc-milliárd forintnál tart. Az államháztartási hiány az idén lényegesen magasabb lesz, a PM számításai szerint a GDP nyolc-kilenc százaléka között lehet.
Varga Mihály Bősz Anett (Magyar Liberális Párt) felvetésére, hogy van e egyeztetés a PM és az MNB között a válságkezelésről, igennel felelt. Ahogy arra is, hogy számoltak a járvány második hullámával. Megjegyezte: vélelmezhető, ha oltóanyag nem lesz, újabb hullám is lehet. Az unió járvány elleni védekezését firtató felvetésre közölte: munkahelymegtartó programhoz hitelt nyújt az EU, mintegy ötszáznégy millió eurónyi hitellel a munkahelymegtartó programot finanszírozzák. Erről októberre született döntés uniós szinten, Potocskáné Kőrösi Anita jobbikos képviselő áfacsökkentésről szóló felvetésére elmondta: az adócsökkentést támogatja a kormány, az áfarésben uniós szinten kiemelkedő eredményt ért el az ország. Célzottan van lehetőség az áfacsökkentésre, a kormány továbbra is fenntartja azt az alapelvet, hogy a jövedelmet terhelő adók mértékét csökkenti. Varju László (DK), a bizottság elnöke szerint a 2020-as költségvetés összeomlott, módosítása nem volt, pedig szükséges lenne. Varga Mihály közölte: kiszámítható forgatókönyv alapján haladnak. A tavasz végén beadott költségvetési törvényjavaslatban pedig tételesen szerepeltek a gazdaságvédelmi programok tervezett kiadásai. Arra, hogy a jegybanktörvény módosítását tervezik-e az MNB nyereségének befizetéséről, közölte: erről a jegybank igazgatósága dönt, azt érdeklődéssel várják.
Forrás: MTI; Fotó: PestiSrácok/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS