Úgy tűnik, hogy komolyan kell venni a globális koronavírus-járvány világgazdasági hatásait, ami alól a magyar gazdaság sem vonhatja ki magát. Erről beszélt Orbán Viktor, amikor kijelentette, hogy világjárványra kell készülni, valamint arra, hogy a koronavírus elleni vakcina hiányából fakadó pszichológiai bizonytalanság nem fog elmúlni, és elsősorban ez az érzet, a kialakuló “védekező attitűd” befolyásolja a gazdasági tevékenységet. Varga Mihály pénzügyminiszter szerint a koronavírus-járványnak globálisan, hosszabb távon erősebbek lehetnek a gazdasági következményei, mint a humán hatásai.
Kínának is 5-6 hónapjába telt a vírus megfékezése, így nálunk akár júliusig is elhúzódhat a védekezés. Vagyis a turisztikai szezon idén mindezt megszenvedheti; komoly gazdasági visszaesésre kell számítania annak, aki a szokásosnál jobban “hozzá van kötve” az emberek utazási kedvéhez. Ezeket a pesszimista szavakat Orbán Viktor miniszterelnök mondta kedden, az Iparkamara közgyűlésén. Varga Mihály pénzügyminiszter már számokkal is szolgált arról, hogy a kormány milyen eshetőségekre készül a koronavírus-járvány miatt kialakuló gazdasági helyzetben.
A visszaesés is benne van a pakliban
A kormány 2020-ra plusz 3,7 százalék növekedést számolt, de az is előfordulhat, hogy 0,3 százalékos visszaesés lesz, attól függően, hogy a koronavírus-járvány világgazdaságra kifejtett hatása – annak mélysége, elhúzódása – milyen lesz
– mondta a pénzügyminiszter kedden, az Inforádió Aréna című műsorában. Varga Mihály szerint a legrosszabb variációt is meg kell vizsgálni. Kitért arra, hogy a koronavírus-járványnak globálisan, hosszabb távon erősebbek lehetnek a gazdasági következményei, mint a humán hatásai. Hozzátette, hogy a járvány gazdasági átrendező hatása az alacsony nyersanyagáron keresztül részben előnyös lehet a magyar gazdaságnak, de azt nem lehet tudni, mi lesz a veszteségoldalon. Varga Mihály elmondta: 2019 tavaszán, amikor a 2020-as költségvetést megtervezték, 4 százalék körüli gazdasági növekedéssel számoltak, és ahhoz igazították a költségvetés bevételi és kiadási oldalát. A költségvetésben 1 százalékos hiányt és 1 százalékos – 480-490 milliárd forintos – tartalékot terveztek. A tartalékból az elmúlt hónapokban ugyan már költöttek, de még mindig van egy nagyobb összeg arra, hogy a “vis maior” helyzetekben segíteni tudjanak. Ha azonban a válság nagyon mély, nagyon sok ágazatot érintő lesz, ez a tartalék is kevésnek bizonyulhat.
A kormány azt várja, hogy a vállalkozások mondják meg, az egyes ágazatokat miként érinti a válság, hogy célzott intézkedéseket tudjanak tenni
– ismertette a miniszter.
A turisztikai és vendéglátó szektor az első számú vesztes
A tárcavezető elmondta, hogy már láthatók a koronavírus-járvány gazdasági hatásai: a szállodaiparban a 40-50 százalékos foglaláslemondás sem ritka, nemcsak a kínai, hanem az európai vendégek is elmaradnak. A turisztikai és a vendéglátószektor ezt nagyon meg fogja szenvedni; úgy vélte, jó eredmény lesz, ha nullszaldóra ki tudnak jönni. A magyar kormány figyelemmel kíséri, hogy más országokban miként kezelik a vírus gazdasági hatásait. Úgy látják, eddig csak azokat az eszközöket élesítették, amelyekkel a vállalkozói csődöket el lehet kerülni. A minisztériumban több lépcsőben gondolkodnak, vizsgálják, milyen lépéseket kell tenni abban az esetben, ha a vírus csak gazdasági lassulást, és milyet, ha nagyon mély válságot okoz.
A gazdálkodók valós igényére kell reagálni, és megvédeni az elmúlt tíz év eredményeit
– hangsúlyozta a miniszter. Beszélt arról is, hogy a válság egyes esetekben megnehezítheti a lakossági hitelek törlesztését. Az új hitel felvételét tervezőknek maximális óvatosságot javasolt a miniszter.
Van pénz az ellátórendszerre
Varga Mihály szerint a Pénzügyminisztériumban rendelkeznek azzal a tájékozottsággal és tapasztalattal, ami egy ilyen helyzetben az azonnali, sürgős lépések megtételéhez szükséges. Hangsúlyozta: a magyar kormányban megvan az a képesség, hogy gyorsan, szinte akciószinten tud reagálni a felmerülő helyzetekre. Példaként a tavaly elindított gazdaságvédelmi akciótervet említette, amelynek lépései részben már hatottak, miközben máshol még most terveznek hasonló lépéseket. Hozzátette: igazán hatékony az lenne, ha az uniós országok közös lépéseket is tennének; az Ecofin jövő heti ülésén erről biztosan szó esik majd. Az egészségügy már kapott plusz 8 milliárd forintot, ám ha úgy alakul, akkor újabb forrásokra is számíthat. A legutóbbi hírek alapján az egészségügyi rendszer képes arra, hogy a legnehezebb helyzetre is felkészüljön. Az egészségügyi rendszer működésének a biztosítása nem pénzügyi kérdés; a tartalékban van arra pénz, hogy megerősítsék az ellátó rendszert, ha a járvány kiterjedése, mélysége nagyobb lesz annál, mint amire számítottak.
Sérülékeny a hazai feldolgozóipar
A globális ellátási lánc akadozása és a kínai autóértékesítések összeomlása miatt nyomott lehet a hazai ipari teljesítmény az év első hónapjaiban. Már vannak erre utaló jelek: az előremutató üzleti bizalmi indexek érezhetően leromlottak februárban. A magyar ipar árbevételének kétharmada az exportpiacról származik. A magas járműipari kitettség miatt sérülékenyebb a hazai feldolgozóipar – ezeket a megállapításokat a Növekedés.hu hírportál tette, miután megkérdezett néhány banki elemzőt. A szolgáltató szektorok közül a szállítmányozás, turizmus, vendéglátás teljesítménye van leginkább kitéve a koronavírus negatív hatásainak.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS