A román külügyminiszter nyerte a nagyotmondó versenyt a héten: le akarja győzni Oroszországot

A román közismerten ambiciózus nép, bár az ambíciók eddig mások tulajdonának elvételéig terjedtek. Oana Țoiu román külügyminiszter most szintet lépett, kijelentette, hogy nem csupán megvédeni kell Ukrajnát, hanem le kell győzni Oroszországot. Mert a háborúk közismerten a nagy meglátások után dőlnek el, ha ez másnak korábban eszébe jut, akkor nyilván Vlagyivosztokot ostromolják az ukrán hadak.
Oana Țoiu román külügyminiszter szerint eljött az idő, hogy Románia ne csupán Ukrajna ellenállását támogassa, hanem aktívan hozzájáruljon ahhoz, hogy Kijev megnyerje a háborút Oroszországgal szemben. A miniszter szerint ez stratégiai és biztonsági szempontból is kulcsfontosságú Bukarest számára. A Krónika számolt be erről a nagyszerű román felismerésről. Mert végre valakinek eszébe jutott, hogy győzni is lehet a háborúban, és pont egy románnak jutott ez eszébe. Megint Bukarest diktálja a tempót, mindenki más csak ámul és bámul.
Át kell térnünk az Ukrajna ellenállásának segítéséről arra, hogy segítsük Ukrajnát a győzelemben. És ez egy nagyon fontos lépés. Az ukrán frontvonalon harcoló emberek és az egész társadalom áldozatai hozzájárulnak ahhoz, hogy a Romániát fenyegető kockázatok is csökkenjenek.”
Țoiu szerint a Patriot légvédelmi rendszer Ukrajnának való átadása nem gyengítette, hanem megerősítette Románia védelmi képességeit. Ez úgy működik szerinte, hogy ha egy fegyvert el- vagy átadsz másnak, akkor az téged szolgál továbbra is. Tehát az, hogy Romániának már nincs ballisztikus rakéták ellen szolgáló légvédelme, az erősítette a román légvédelmet. Tényleg nehéz követni a román külügyminiszter gondolatait, de van még itt tartalom bőven. Ugyanis Románia légvédelme a román külügyminiszter szerint egyetemes célokat szolgál, ukrajnai embereket mentett meg, tehát megvédte a román légteret. Igen, ez így roppant logikus.
„Az a rendszer emberéleteket mentett – például a csernovici román és ukrán lakosokét – miközben nem tette sebezhetővé Romániát.”
Még nem támadják meg Oroszországot a románok
És akkor az ambíciók. A külügyminiszter leszögezte, hogy Románia jelenleg nem küld katonai személyzetet Ukrajnába, és ilyen kérés nem is érkezett Kijev részéről. Pedig ha kérték volna, akkor az orosz sztyeppe újra találkozhatott volna a román segédcsapatok hősiességével, ahogy felbomlanak és megfutnak. De erről még nincs szó. Jelenleg és egyelőre, de ez változhat akár később. Az oroszoknak figyelniük kell, hogy a hatalmas és erős Románia mit lép, mert könnyen bajba kerülhetnek. De egyelőre a románok megelégednek azzal, hogy Románia az F–16-os vadászgépek pilótáinak kiképzési központjává vált, ahol nemzetközi csapatok dolgoznak, és ezt a szerepet a jövőben is bővíteni szeretnék.
A románok az igazi áldozatok ebben a háborúban
A miniszter arról is beszélt, hogy Románia régóta célpontja az Orosz Föderáció hibrid hadviselésének, beleértve az online dezinformációs kampányokat. Persze nem ők az egyedüli áldozatai annak, hogy Oroszország online dezinformációs kamányokkal támad, hanem ugyanilyen veszélyekkel néz szembe Németország, Csehország és a Moldovai Köztársaság is.
Az álhírkampányok célja, hogy megingassák az EU- és NATO-tagság előnyeibe vetett hitet, holott ezek a béke, a biztonság és a jólét garanciái”.
De a románok nem inognak meg attól, hogy a Russia Today cikket ír arról, hogy Románia átadta a légvédelmét Ukrajnának, mert ez dezinformáció. De legalábbis hibrid támadás. Amit Ukrajna győzelmével kell megtorolnia Romániának. Még szerencse, hogy vége van a hétnek, mert ennél nagyobb marhaságokat Annalena Baerbock sem mondott fénykorában.