Pesti Srácok

A síita muszlimok vérfagyasztó középkori rituáléja Irakban (videóval - megrázó felvételek!)

Síita muszlim zarándokok százezrei árasztották el a vérükkel október elsején az iraki Karbala városát, az Ashura (Ásúrá) ünnep keretein belül, ahol Mohamed próféta unokájának meggyilkolásáról emlékeztek meg az egybegyűltek, meglehetősen hátborzongató módon. Késekkel, baltákkal vágják meg testrészeiket, ezzel fejezve ki tiszteletüket.

Síita muszlimok százezrei emlékeztek meg a 7.században brutálisan meggyilkolt Mohamed próféta unokájáról, egészen gyomorforgató módon. Láncokról lógó kardokkal, késekkel és baltákkal csapkodják magukat, vájnak mélyen bele egymás fejébe az "ünneplők". Gyermekeiket sem kímélik, a fiatalok ugyanúgy kapnak a "megemlékezéscsodájából".

Az Iszlám Állammal kollaborálva a szunnita muszlimok korábban már többször is megtámadták a megemlékezőket, ezt megelőzendő több mint 25 ezer iraki férfi állt a helyi biztonsági szervezetek szolgálatába, hogy védelmezze az amúgy szerintük teljesen békés esemény nyugalomban zajlását.

Vigyázat, a képek felkavaróak lehetnek!

PestiSracok facebook image
Reuters
Fotó: Reuters
Fotó: Reuters
Fotó: Reuters

Az Ashura (Ásúrá) napja a Muharram tizedik napja az iszlám naptárban. A siiták gyásznapja, Mohamed próféta unokájának, Husszein ibn ‘Alī (626–680), illetve követői mártíromságának emléknapja. A megemlékezésre reagálva néhány vezető megpróbálkozott azzal, hogy lebeszélik a résztvevőket a vérontásról azzal érvelve, hogy negatív érzelmeket vált ki az emberekben, miközben néhány másik csoport arra bátorít, hogy továbbra is "adjanak vért" (itt feltehetőleg arról van szó, hogy folytassák a már hagyománnyá vált brutális vérengzést). Husszein lefejezése az iszlámot két részre szelte: síitákra és szunnitákra. A síiták támogatták Alit, Mohamed fogadott fiát, aki az iszlám negyedik vezetője volt. A hitszakadás akkor történt, amikor Ali Imám nem vált az iszlám közösség vezetőjévé Mohammed halála után. Miután Alit megölték 661-ben, a fő ellenfele Muawyia kalifa lett a vezér: Őt fia, Yazid követte de Ali fia Hussein úgy vélte, Yazid illegitim vezér. Ez eredményezte azt, hogy követőit mind lemészárolták a karbalai csatában, és ezért vált hagyománnyá ez a fajta mártírikus megemlékezés, amely szerintük az erőszak elleni harcot reprezentálja.

Forrás: Daily Mail; Vezető kép: Reuters

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!