Pesti Srácok

Európa jövője dőlhet el a német választás eredményeképpen

Európa jövője dőlhet el a német választás eredményeképpen

A múlt vasárnap egy korszakváltást jelzett a német politikában. A pártok közötti erőviszonyok alaposan átrajzolódtak. A legfőbb irány a kereszténydemokrata pártszövetség, a CDU-CSU történelmi veresége 24 százalékkal. Igaz, a szociáldemokraták sem döngettek csúcsokat 25 százalék feletti eredményükkel, azonban ez szűk győzelmet hozott a számukra, illetve ez az eredmény azért jelentett igazán győzelmet, mert az elmúlt két évben 15 százalék körül alakult a támogatottságuk; ezt sikerült most visszatornászni. A CDU-t tekintve Angela Merkel távozása pártja meghatározó szerepének végét is jelentette – hangzott el a Kossuth Rádió Európai idő című műsorában.

Pócza István, a Batthyány Lajos Alapítvány programvezetője elmondta: nem igazán volt választási hangulat, a koronavírus-járvány miatt a kampányesemények elmaradtak. Nagyon nehéz ilyen helyzetben kampányolni. Amit most Németországban látunk, az egész Európára igaz. Teljes bizonytalanság, kiúttalanság, egyfajta útkeresés zajlik. A CDU-CSU már felkészült, hogy vereséget fognak szenvedni, és máris elkezdték keresni a felelőst. Armin Laschetet, a kancellárjelöltet támadják nagyon, sokak szerint le kellene mondania, de nemcsak személyi kérdések vannak.

A CDU elengedte a konzervatív kérdéseket, egyre jobban balra tolódott, és ez profetikus jelentőségű egész Európa számára. Az európai konzervatívoknak most keresztúthoz kell érkezniük, és dönteniük kell: megfelelnek-e a liberális elvárásoknak, vagy levonják a következtetést, hogy eddig ezt csinálták, és a népszerűség csökkenése ennek köszönhető. Ha a jobboldal enged az értékrendjéből, és együttműködik a baloldallal, akkor ennek jegyében lemond az értékeiről, míg a baloldal profitál ebből, ezt láthatjuk Németországban is. A konzervatív erők számára ez Németországban egy sokkhatás.

Az AfD még nem tudta magáévá tenni a normális konzervatív értékrendet, és épp emiatt nem lehet arról beszélni, hogy beveszik őket a kormányba, de a baloldali szélsőséget, a Die Linkét már sokan elfogadják. Az Európai Néppártban politizáló CDU-CSU képviselők inkább a balszárnyhoz tartoznak, és levonhatják azt a következtetést, hogy balra kell menni tovább, arra van az irány, hiszen a szociáldemokraták győzelmet arattak Németországban. Ugyanakkor, ha a CDU-CSU jól dolgozza fel ezt a sokkot, és rájön, hogy a konzervatív oldalon van még tér, akkor ez begyűrűzhet a néppártba is, bár utóbbi jellegéből fakadóan sokkal lassabban tud reagálni és irányt váltani.

PestiSracok facebook image

A cikk az Euranet Plus szervezettel, az Európai Unióról szóló hírek legfontosabb rádiós hálózatával együttműködésben készült. Értsük meg jobban Európát!

Forrás: híradó.hu; Fotó: MTI/EPA/Filip Singer

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.