Pesti Srácok

Georgiában győzött a kormánypárt, az ellenzék nem fogadják el a választási eredményt (Videó)

Georgiában győzött a kormánypárt, az ellenzék nem fogadják el a választási eredményt (Videó)

Hatalmas nemzetközi visszhang kíséri a kicsi, mindössze 3,7 milliós lakosságú kaukázusi ország, Georgia szombaton tartott parlamenti választását. A hivatalos eredmények szerint a 12 éve hatalmon lévő párt, a Grúz Álom megőrizte a kormányzó többségét, és 53,9 százalékot szerzett, miközben a kormánnyal szembehelyezkedő négy ellenzéki párt a szavazatok közel 40 százalékát kapták. Hétfő este tüntetések kezdődtek Georgia fővárosában, Tbisziliben, mivel a helyi ellenzék nem fogadja el a választások hivatalos eredményeit, írja a Portfolio.

Előzetesen a közvélemény-kutatások azt jelezték előre, hogy a nyugatbarát ellenzéknek van nagyobb esélye a szavazatok többségének megszerzésére, ám a végeredmény a Moszkvával szoros kapcsolatot ápoló Grúz Álom többségét hozta ki. A hivatalos számok szerint a kormánypárt 54,08 százalékot ért el szemben az ellenzéki koalíció 37,58 százalékával. Az eseményt árnyalta, hogy több csalásgyanús esetet jelentettek, emiatt pedig az ellenzéki politikusok és az elnök is felháborodását fejezte ki. Hétfő este a fővárosban ezrek vonultak utcára, köztük az elnök Salome Zourabichvili is megjelent.

– mondta.

PestiSracok facebook image

Jelenleg is ezrek vannak a főváros utcáin, akik nem ismerik el a Grúz Álom győzelmét. Egyelőre komolyabb incidensekről, vagy rendőri beavatkozásról nem érkezett jelentés.

Az EBESZ is vizsgálta a választásokat

Az Index beszámolója szerint az ENSZ mandátumával működő EBESZ vasárnap közzétett részletes jelentése szerint nem talált választási csalásokat a grúz választásokon, bár több erős kritikai megjegyzést is megfogalmaztak. Az EBESZ 529 megfigyelőt küldött Georgiába 42 országból, és voltak köztük európai parlamenti és NATO megfigyelők is. A szervezet jelentése szerint „a választások napja általában jól szervezett és rendezett volt, de feszült légkör jellemezte.

Amit az EBESZ kiemel, az az, hogy a választások folyamata procedurálisan jó volt, a választásokat sokszínűség jellemezte. A voksolás demokratikus keretek között zajlott le, és Georgiában média pluralizmus van, ami demokratikus normák szerinti kampányt tett lehetővé.

Ami a helyzetben továbbá érdekes, hogy Ivanisvili pártja, a Grúz Álom is alapvetően beépítette a kampányába az EU-hoz való (fokozatos) csatlakozást, sőt, EU-s szimbólumok és zászlók előtt is kampányolt. Így a szakértők alapvetően két forgatókönyvet látnak a továbbiakra: a választások után a Grúz Álom a hatalmat megtartva elégedetten hátradől, és folytatja a nyugati integrációt, bizonyos orosz kapcsolatok fenntartása mellett.

Mások szerint pedig az oroszok fognak elégedetten hátradőlni: a megfélemlítési kampány Georgiában működött, az alapvetően erősen oroszellenes lakosság inkább kerülné a feszültségeket Moszkvával, csak hogy békében élhessen. A nyugati integráció ezen a palettán viszont csak másodlagos a háború rémképével szemben.

Szijjártó Péter Tbilisziből gratulált a georgiai kormánypárt győzelméhez

A magyar kormány gratulál a georgiai kormánypárt győzelméhez, illetve ahhoz, hogy fel merik vállalni a nemzeti érdek képviseletét, a békepártiságot a szuverenitás és a családok védelmét. A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be: a dél-kaukázusi országban hétvégén rendezett választásokon a Georgiai Álom egyértelmű győzelmet aratott 53-54 százalékos eredménnyel, míg a második helyen végzett párt 17-18 százalékos ért el.

– mondta. „Brüsszelből más eredményt vártak, illetve más eredményt képzeltek el. Brüsszelből a liberális pártok győzelméért szorítottak, azon pártok győzelméért, amelyek kevésbé béke-, család- és szuverenitáspárti politikát helyeznek a tevékenységük középpontjába” – folytatta.

Majd emlékeztetett, hogy a georgiai kormány a választás előtt törvényt fogadott el a szuverenitás és a családok védelméről, amiért szintén rendkívüli támadásokat kapott Brüsszelből. Közben Orbán Viktor is megérkezett Georgia fővárosába, a kormányfő közösségi oldalán úgy fogalmazott: “A hétvégi választás után első kormányfőként látogatok Georgiába, egy konzervatív, keresztény és Európa-párti országba”

Vezető kép: MTI/AP/Sah Aivazov

Ajánljuk még

Nagyon súlyos, sötét dolgokról írok - Mező Gábor az első novelláskötetéről, régi és új ügynökökről (PS-videó)

‎Polbeat 2024 szeptember 10.
Nagyon súlyos, sötét történetekről írok. Gondolom nem meglepetés, hogy a XX. század második feléből. Azért dolgozom, hogy valamennyire tanuljunk a múltból, és ne menjünk bele ugyanazokba a csapdákba, amikbe korábban. Erre vonatkozik a cím, hogy Az ördög van odakint. Az ördögöt valahogy kívül kell tartanunk, nem szabad beinvitálni a házunkba. Ugyebár csak akkor tud bejönni, ha meghívjuk - mondta Mező Gábor kutató-író első novelláskötetéről, Huth Gergely kérdéseire.

Itt a nagy antifa-széljobb vita a Polbeatben: "Nefelejcs" Gergő vs. Lipták Tamás, csütörtök 18 óra, R56!

‎Polbeat 2025 május 29.
Szélsőbal nincs, de igény az volna rá - írta Varga "Nefelejcs" Gergő hét éve a Tett blogon. Nem kellett sokat várnia, hogy a folyamatosan tüzelt antifa csoportok végül radikalizálódjanak, elég csak az Ilaria Salis-féle, 2023-as budapesti terrortámadásra gondolni. Varga "Nefelejcs" Gergő, aki a marxista portál, azaz a Mérce munkatársaként, a Vörös Szittya vlog arcaként és mindenek előtt antifa szervezőként ismert, elfogadta a PestiSrácok felkérését, hogy a másik nagy közéleti szubkultúra, a nemzeti radikálisok emblematikus képviselőjével, Lipták Tamással, a Jobbszélső Telegram csatorna szerkesztőjével, a Magyar Jelen szerzőjével megmérkőzzön a Polbeat nyilvános felvételén, május 29-én, csütörtökön, 18 órától, az R56 Sörözőben. Mérkőzésvezető: Huth Gergely és Kertész Dávid.