Pesti Srácok

Az olasz nyelvtan keményen bemutatott a woke-izmusnak (videó)

Az olasz nyelvtan keményen bemutatott a woke-izmusnak (videó)

A woke megjelenésével olyan kifejezések kerültek be a közbeszédbe, amelyek létezéséről azelőtt még csak nem is hallottunk. Dekolonizáció, cisznemű, mikroagresszió és társaik. Minket azonban most a non-binary, azaz nem-bináris kifejezés érdekel. Ez azt jelenti, hogy az adott személy a női és férfi nemek közül egyikkel sem tud azonosulni. Valahol a kettő között, vagy a spektrumon túl helyezkedik el. Nem tudjuk, hogy ez pontosan mitől függ, de aggodalomra semmi ok: ők maguk sem jutottak ennél tovább. Az olaszok, helyesebben az olasz nyelvtan azonban sikeresen megragadta a kifejezés Achilles-sarkát.

Az olasz nyelvben a főnevek végződései gyakran a szó nemét jelzik. Általános szabály, hogy a -o végződésű főnevek hímneműek, míg az -a végződésűek nőneműek. Például: bambino (fiúgyerek) vagy bambina (lánygyerek). Ez a szabály vonatkozik a legtöbb élőlényt megnevező főnévre is, így az olaszban az emberi nemekhez kapcsolódó különbséget már a szó végződése jelzi.

Mit jelent ez egy magát gendersemlegesnek képzelő személy esetében? Ez az ismeretlen olasz úr tökéletesen elmagyarázza, hogy működik a "nem-bináris" kifejezés az olasz nyelvben:

PestiSracok facebook image

Nagyon röviden: a nem-bináris olaszul non-binario vagy non-binaria lehet, attól függően, hogy milyen nemű az adott személy. Ebből következik, hogy az olasz nyelv transzfób. Amúgy meg minden transzfób, ami nem transz, de ezt már Rowling óta tudjuk...

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!