Minden jel szerint méltó válasszal szolgál id. Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnöke annak a román parlamenti képviselőnek a képtelen felvetésére, hogy a magyar közjogi méltóságot tiltsák ki Romániából, amiért kitüntette Beke Istvánt és Szőcs Zoltánt, akiket koncepciós per keretében ítélt el és börtönzött be a román állam.
Kulcsár-Terza József székelyföldi parlamenti képviselő és idősebb Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsa elnöke hétfőn Budapesten megbeszélést tartott, ahol megállapodtak abban, hogy közös levélben fordulnak Marcel Ciolacuhoz, a román képviselőház elnökéhez, és kérik annak a kezdeményezésnek a vizsgálatát, amelyet egy román képviselő nyújtott be a román külügyminiszterhez
– erről közös közleményben tájékoztattak. Mint azt korábban megírtuk, Mirela Adomnicai, a román szociáldemokrata párt parlamenti képviselője arra kérte Bogdan Aurescu román külügyminisztert, hogy tiltsák ki Romániából id. Lomnici Zoltánt, az Emberi Méltóság Tanácsa jogvédő szervezet elnökét, a Legfelsőbb Bíróság volt elnökét és Tóth Kálmánt, a Vasvári Pál Polgári Egyesület társelnökét, mivel Kézdivásárhelyen kitüntetést adtak át Beke Istvánnak és Szőcs Zoltánnak.
A két székely férfit öt–öt év szabadságvesztésre ítélte a román bíróság terrorizmus vádjával, úgy, hogy az elítélés okát és a döntőnek mondott bizonyítékokat titkosították, azt még a vádlottak és védőik sem ismerhették meg. Mint a közleményben kiemelték: Erdélyben kezdettől fogva koncepciós perként kezelték a székely fiatalok bebörtönzését, amelynek célja a magyarok megfélemlítése.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága jelenleg is vizsgálja az elítélés jogszerűségét
– tették hozzá. Az ügy érdekessége azonban az, hogy Mirela Adomnicai a külügyminiszterhez intézett iratában, amelyet a román sajtóhoz is eljuttatott, azt írja, hogy a két székely elítélt gázvezetéket kísérelt meg felrobbantani Gyulafehérváron a helyi nemzeti ünnep alkalmából tartott parádén.
Mivel sem a vádiratban, sem a bírósági eljárás során nem merült fel ilyen adat, felmerülhet, hogy a román képviselő titkos információt hozott nyilvánosságra. Tisztázni kell, hogy sérült-e az igazságszolgáltatás román alkotmányban garantált függetlensége a bizalmas adat kiszivárogtatásával, és azt is vizsgálni kell, hogy megvalósult-e állami vagy szolgálati titoksértés bűncselekménye. Ez utóbbi közvádra üldözendő
– hangsúlyozták. Kulcsár-Terza József és id. Lomnici Zoltán közölte: a román házelnök válaszától teszik függővé a további lépéseket.
Forrás: magyarnemzet.hu; Fotó: MTI/Mónus Márton
Facebook
Twitter
YouTube
RSS