Noha a hatóságok nem igazán nyilatkoznak az 1990-es években elkövetett leszámolások nyomozásának állásáról, annyit mindezek nélkül megállapíthatunk, lassan haladnak a rendőrök a megoldás felé. Ezek közé tartozik az 1996. decemberében, az Üllői úti lakása előtt meggyilkolt Domák Ferenc „Cinóber” ügye is, amelynek nyomozását legutóbb júliusig hosszabbította meg az ügyészség. A gyilkossággal két éve, Radnai László vallomásának ismertetésével foglalkoztunk, most egy egykori nehézfiú mesélte el a PestiSrácok.hu-nak, miért kellett meghalnia az egykoron prostituáltak futtatásával foglalkozó Cinóbernek.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Még mindig folyamatban van Domák Ferenc “Cinóber” ellen elkövetett emberölés nyomozása. A Fővárosi Főügyészség szóvivője, Bagoly Bettina arról tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t, hogy a nyomozást július 20-ig meghosszabbították. Hozzátette: a gyanúsítottak köre nem változott. A Nemzeti Nyomozó Iroda gyanúja szerint az egykori lányfuttató kivégzését a több leszámolásos bűncselekménnyel meggyanúsított, illetve a Prisztás József lelövetéséért első fokon 11 évre ítélt Portik Tamás rendelte meg a Fenyő János és Boros Tamás ellen elkövetett gyilkossággal is gyanúsított Jozef Roháctól. A szlovák férfi védője, Fülöp Tamás lapunknak azt nyilatkozta, hogy a Cinóber-ügyben a közelmúltban egy szakértői vizsgálatot végeztek el. Ügyfeléhez, ugyanúgy, mint minden ügyében, kirendeltek egy igazságügyi elmeorvos szakértőt, illetve egy pszichológust – mondta el az ügyvéd.
Domák ismerte az egész alvilágot
Portikot és körét a 90-es években ismerő, az akkori éjszakai életben mozgó forrásunk szerint Cinóbernek azért kellett meghalnia, mert üzleti-elszámolási vitába keveredett Portik Tamással, az egykoron olajozással foglalkozó Energol Rt. volt marketingigazgatójával. Ez tulajdonképpen egybe cseng a kilencvenes évek leszámolásairól a rendőrségen vallomást tevő Radnai László elmondásával. A hírhedt Conti Car autókereskedés, majd az olajosok között is megfordult Radnai így vallott Cinóber megöléséről a Nemzeti Nyomozó Irodában: “Portik Tamás 1998-ban mondta el neki és Csüllög Zsigmondnak, hogy az olajügyek miatt lövette agyon Cinóbert. Aztán 2001-ben Ferencsik Attila, alias Brazil ( a kecskeméti maffiaper és számos büntetőügy vádlottja, az Energol Rt. alapítója – a szerk.) mondta el ugyanebben a társaságban, hogy az ő megbízásukból Jozef Rohác ölette meg Cinóbert, mert Lakatos Andráson, alias Kis Bandin keresztül pénzt követelt tőlük. Azon a decemberi napon egy bizonyos Heka Kálmán hívta le Cinóbert IX. kerület Üllői úti panellakása elé, hogy aztán Rohác két golyót repítsen a fejébe.
Még az akasztói juhásszal is üzletelt
Informátorunk elmondta, hogy Cinóbert az akkori alvilág színe-java ismerte, Domák folyamatosan ezekben a körökben mozgott, „egy született bűnöző volt”. Mindennel foglalkozott, ami illegális: lányfuttatás, dílerkedés, valutaváltás, de 1994-ben még a jelenleg is börtönbüntetését töltő akasztói vállalkozóval, Stadler Józseffel is üzletelt, melynek során Domák 37 millió forintnyi áfát „felejtett el” befizetni. Az is köztudott az egykori ferencvárosi striciről, hogy a 80-as évek végén szerepelt Dobray György prostituáltakról szóló dokumentumfilmjében. “Bűnözői életmódjának köszönhetően nem volt nehéz az olajosok közelébe kerülnie” – tette hozzá forrásunk. A Zsaru.hu magazin szerint Cinóber olajos pénzek dollárra váltásában segédkezett, így sokat tudhatott az energolosok ügyeiről is. A magazin szerint mivel nem volt kifejezetten kemény legény, félő volt, hogy ha lebukik, köp, alkut köt a rendőrséggel, ezért elrendelték a kivégzését. Mindazonáltal Boros Tamás elhíresült videóvallomásában is beszámolt egy pénzváltó meggyilkolásáról, amely Portikékhoz köthető. A pentitó szerint az 1995. szeptember 19-én, a fővárosi Práter utcában, saját autójában felrobbantott, jordán Naji Awad Portikék pénzváltójaként működött haláláig. Boros úgy tudta, hogy az olajüzletekből befolyt százmilliókat Portikék átváltották valutába, amelynek egy részét külföldi bankszámlákra helyezték el, másik részéből pedig a külföldről – Oroszországból és Szlovákiából – érkező olajszállítmányokat fizették ki. Boros szerint Naji Awad halála előtt eltűnt a rendszerből 500 millió forint, s emiatt a jordán és Portikék összevesztek.
Cinóber megzsarolta Portikot
Forrásunk szerint Cinóber egy vagy két kisebb olajos cég strómanja volt, a kapott részesedéssel azonban nem volt megelégedve, ezért megzsarolta Portikot: vagy többet fizet, vagy kipakol a rendőröknek és „feldobja ezt az egészet”. Ezzel összecseng az az információnk, miszerint Prisztáshoz hasonlóan Cinóbert is a Művészinas étterembe hívta tárgyalni az Energol vezér, azonban miután nem tudtak megegyezni, eldöntötte, végezni fog a követelőzővel. Információink szerint Cinóber a halála előtt egy nappal együtt szórakozott egy azóta már elhunyt barátjával, akinek elmesélte a Portik éttermében történteket. A történet folytatása innentől ismert. Cinóbert 1996. december 18-án este a lakása elé lecsalták és meggyilkolták.
Az Energol vezér másra tereltette a gyanút
Visszatérve forrásunkra, szerinte Cinóber halála után Portikék mindent elkövettek, hogy ebben az ügyben is félrevezessék a hatóságokat. Informátorunk úgy értesült, hogy az egykori olajos sleppje a gyilkosság után azt híresztelte, hogy egy bizonyos „régi vágású” zsivány, Bera Pál áll Cinóber megölése mögött. Mivel ezekben a körökben a hírek gyorsan terjedtek, így elég volt az alvilági figurák által szívesen látogatott néhány szórakozóhelyen ezt az információt elhinteni. A történet, amit kitaláltak, az igazsághoz közel állt, csupán Portik neve maradt ki belőle. Eszerint Cinóber nem az egykori olajos, hanem Bera strómanja volt, aki anyagi-elszámolási vita miatt egyszerűen lelövette. Úgy tudjuk, ezt a verziót az éjszakai életben is elhitték. Ugyanez volt a helyzet forrásunk szerint Prisztás József megölése után is, hiszen mindenki elhitte az orosz vonalat, amit ugyancsak Portik emberei terjesztettek. Mint ismert, a Prisztás és más ügyekben koronatanúként szereplő K. Györgyi is arról beszélt, hogy Portik fizetett vamzerok segítségével vezette félre a rendőrséget, s emiatt lett bedobva a Fenyő-gyilkosságnál az albán vonal, Prisztás Józsefnél pedig az orosz szál (ez olyan jól sikerült, hogy az Aranykéz utcában felrobbantott Boros Tamás is orosz végrehajtókról beszélt a rendőröknek).
Rohác robbantotta fel Hoffmannt is?
Portikék több fővárosi robbantást is az oroszokra kentek, pedig forrásunk szerint a gránátokat nem más, mint az egykori olajos egyik katonája, K. Gábor dobálta. Megjegyezzük, nem csak ő, hanem többen is végeztek hasonló munkát Portikéknak, többek között a veszprémi M. Tamás, aki részletes vallomást tett a rendőrségen az energolos banda rémtetteiről és amelyet már korábban közreadott a PestiSrácok.hu. K. Gábor neve egyébként többször előkerült Radnai vallomásában is, mint aki a helyszínt és az elkövetőt biztosította egyes bűncselekményeknél. A bűnbánó keresztapa a Prisztás-, a Fenyő- és a Hoffmann-ügyet említette ebben a körben. Utóbbiról a Prisztás-ügy nyomozati iratai szerint Radnai annyit mondott, hogy Hoffmann elárulta neki, véleménye szerint Portik robbantatta fel, mivel a merénylet előtt a közelben látta egyik emberét, az előbb említett K. Gábort. Forrásunk ezzel kapcsolatban azt állította, Hoffmannt nem csak azért robbantották fel, mert a Prisztás-hagyatékból Portik nem kapta meg a részét, hanem azért is, mert az emberölés után rászállt a bűnsegédlettel vádolt, majd első fokon felmentett Fazekasra, hogy árulja el neki, ki ölette meg Prisztás Józsefet. Az egykori nehézfiú szerint Hoffmann egyszer nagyon csúnyán helyben hagyatta a Prisztás-gyilkosság harmadrendű vádlottját, miután rájött, hogy a férfi benne volt üzlettársa kivégzésében. Ekkor dönthetett úgy Portik, hogy eltünteti Hoffmannt, mivel ha kitudódott volna, hogy ő áll a háttérben, akkor az Energol vezére „a létében, a vagyonában lett volna veszélyeztetve” – állította forrásunk, aki azt is hozzátette, az éjszakában azt beszélik, ennél a merényletnél is a rettegett Jozef Rohác volt a végrehajtó.
„Mesterien ki volt találva ez az egész”
Informátorunk azt is határozottan kijelentette, hogy a 90-es évek közepén, amikor a leszámolások, robbantások elkezdődtek, az éjszakában még senki nem gondolta, hogy az eneregolosok állnak ennek háttérben. Csak később, az 1990-es évek végén döbbentek rá, hogy „mesterien ki volt találva ez az egész”. Egészen addig mindenki azt gondolta Portikékról, hogy ugyan benne vannak kisebb-nagyobb ügyekben, seftelgetnek, üzletelgetnek, de nem gyilkosok. Ennek némileg ellentmond, hogy Boros Tamás már 1997 legelején megvilágította a rendőrségnek a fővárosi robbantások hátterét, és az Energol vezetőinek abban való szerepét. Sőt, Portikot az egyik vallomásában “kis gyilkosnak” is nevezi. Nos, forrásunk sincs jó véleménnyel Portik Tamásról. Szerinte az egykori olajos nagyon rafinált, szemtől szembe mindenkivel „negédes”, a stílusa nagyon megnyerő, azonban a háttérben mindig ott lapul a cselszövés, a konspiráció. Véleménye szerint, azok a gyilkosságok, amelyek az Energol Rt. érdekében álltak, nyolcvan százalékban egyedül Portikhoz köthetőek.
Címlapfotó: MTI/Mihádák Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS