Történelmi mértékű béremelés kezdődött a közoktatásban, így a fizetések jövőre elérik a diplomás átlagbér nyolcvan százalékát. Sok pedagógus csalódott kellemesen ennek köszönhetően – mondta a Magyar Nemzetnek adott interjúban Maruzsa Zoltán. A Belügyminisztérium köznevelési államtitkára az interjúban felháborítónak nevezte, hogy a baloldal vissza akarja vetetni Brüsszellel a tanárok és az óvónők megemelt bérének a fedezetét, de bízik benne, hogy az Európai Bizottság ellenáll a nyomásnak, és betartja az ígéretét. Maruzsa Zoltán arról is beszélt, hogy nőtt a tanárképzésre jelentkező fiatalok száma, még a természettudományos szakok is népszerűbbé váltak.
zt tapasztalom, hogy a január 1-jétől megvalósított, átlagosan 32 százalékos tanárbéremelés, a 2025-ös béremelés tervei és a 2030-ig tartó távlatos perspektíva világossá tette mindenkinek, hogy itt valóban többéves, történelmi mértékű béremelés kezdődött el. Sokan nem is hitték, hogy végül annyit fognak kapni, amennyit megkaptak, olyan erősen állította nekik a szakszervezet és a dollármédia, hogy mindenki csak a minimumot kapja majd, hogy végül nagyon sokan csalódtak kellemesen. A tankerületi intézményekben a tanárok 65 százaléka kapott több mint 32,2 százalékos emelést
– mondta el a Magyar Nemzetnek Maruzsa Zoltán.
A Belügyminisztérium köznevelési államtitkára szerint a változás egyértelműen kedvező, ezt már “a terepen is lehet érezni”: a pedagógus foglalkoztatotti jogviszonyban dolgozók létszáma növekedésnek indult, a felsőoktatási felvételi jelentkezéseken pedig a második legnépszerűbb terület lett a pedagógusképzés.
Hozzátette: van olyan pedagógus, aki puhatolózik, a munkáltató viszont nem feltétlenül bízik abban a munkavállalóban, aki egyszer már otthagyta tanév közben a gyerekeket. A bizalom újraépítése időt igényel.
Döntő többségükben az óvodapedagógusok is megkapták a béremelést, így az ő bérezésük is sokat javult. Néhány városban vitázunk még a polgármesterrel. Van olyan városvezető, aki azt állítja, nem kapta meg a fedezetet, de ott is be fogjuk bizonyítani, hogy megkapta, csak cél szerint kell felhasználni az állami támogatást. Az óvodapedagógusok egyébként nagyon jól jártak az új szabályozással, míg számukra a korábbi bértábla a főiskolai szintű tanulmányok okán a tanároknál kedvezőtlenebb bérezést rögzített, ezt megszüntettük, munkájuk a bérezés terén is ugyanolyan fontossá vált, mint a többi pedagógus munkája
– fejtette ki.
Azzal kapcsolatoban, hogy a tanárokat tömegesen át fogják-e vezényelni, és nem a lakóhelyükhöz közel fognak dolgozni Maruzsa Zoltán azt mondta:
Átvezénylésre a tankerületekben még egyáltalán nem került sor. Az oktatásról megjelenő hírek többsége álhír és riogatás, és különösen így volt ez az új pedagógus-életpályáról szóló törvény vitájának idején. Sajnos erre a társadalom és a pedagógusok is fogékonyak.
Az államtitkár beszélt az ellentétekről is, kifejtette, hogy “szakszervezetisnek lenni éppen ezért a világ legegyszerűbb dolga, mert mindig többet kell kérni, mint amit a kormány éppen ad, ezt jó hangosan kell elmondani, és akkor kifelé azt mutatják, hogy ők aztán harcolnak”.
Sosem lesz olyan, hogy a szakszervezet elégedett, mert akkor a létalapja szűnik meg, ezért érdeke az állandó konfliktus fenntartása. Ha megoldunk egy általuk felvetett problémát, biztosan lesz másik. A baloldal ezt ki is használja, és sokszor tolja maga előtt a szakszervezeteket, médiát biztosít minden kritikának, minden félelemkeltésnek
– mondta.
Az EU-s forrásokkal kapcsolatban Maruzsa Zoltán arról is beszélt, hogy a baloldal mindent meg akar tenni annak érdekében, hogy Magyarországtól elvegyék a tanárok bérének a fedezetét.
A baloldal politikusai nyíltan elmondták, hogy ők továbbra is azon dolgoznak, hogy Magyarország ne kapja meg a neki járó európai uniós forrásokat. Okkal feltételezzük, hogy Dobrev Klára, Donáth Anna, Cseh Katalin és a többiek az elmúlt hetekben is ezen dolgoztak az Európai Parlamentben, amely éppen most perelte be a kifizetett források miatt az Európai Bizottságot. Felháborító, ha azt akarják elérni, hogy visszavegyék a tanárok és óvónők már megemelt bérének a fedezetét, és ezzel képesek lennének konkrét kárt is okozni Magyarországnak, a magyar tanároknak és óvónőknek.
A kérdés az, hogy az Európai Bizottság ellen tud-e állni ennek a politikai nyomásnak.
Magyar Nemzet; Fotó: Hatlaczki Balázs/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS