Hogyan történt, hogy a Legvidámabb barakk léte és legendája jelentette az igazi tragédiánkat? Miért haragudhatunk a Nyugatra Schiffer szerint? Miért nagyon nehéz küzdeni a hálózattal? Hogyan lett bűn a patriotizmus Magyarországon, és miért nem lett az a nálunk szélsőségesebb kommunista rendszerekben? Ezt a beszélgetést nem árt megnézni, ha látni is akar az ember, nemcsak nézni. Borvendég Zsuzsanna, Maróth Gáspár és Schiffer András először ült le hármasban beszélgetni. És meglepően sok dolgot hasonlóan látnak.
„Rendkívüli élmény volt Schiffer Andrással, Maróth Gáspárral és Mező Gáborral egy stúdióban ülni és beszélgetni. Illetve hallgatni őket és más nézőpontból látni azt a világot, amit évek óta igyekszem megérteni, leírni. Amikor kijöttünk a stúdióból, olyan érzés fogott el, hogy mindaz, amit az elmúlt években leírtam a könyveimben, tulajdonképpen – minden szándék és tudatosság nélkül – alkalmazott tudománnyá vált”
– írta Borvendég Zsuzsanna a Pesti TV Hálózatának most csütörtöki adását megosztva, és bennem is hasonló gondolatok gomolyogtak. Ez a beszélgetés is bebizonyította, hogy a régi, jobboldali/baloldali felosztásnak nem sok értelme van már. Maróth Gáspár konzervatív, régi vágású, de mégis nagyon frissen gondolkodó, nagyon tájékozott politikus.
Vele beszélgetve újra és újra rájövök, kevesen tudnak többet a mostani világpolitikai játszmákról. Az ő segítségével távolabbi perspektívából is ráláthatunk arra, ami akár nálunk, akár az unióban, akár a világban történik, és a végső megoldás mindig ugyanaz: pénz- és hatalomszerzés, befolyásolás és manipulálás mindenhol. De ha ismerjük ezt a játszmát, jobbak az esélyeink is benne.
Schiffer András is klasszikus, nehezen beskatulyázható értelmiségi. Kívülálló, hiszen valódi baloldali, így a neoliberális rendszer egyik legismertebb kritikusa.
Nála kevesen ismerik jobban azt, hogy minek köszönhetőek a mai törésvonalak, hogyan mérgezte meg a Kádár-rendszer ezt a társadalmat és milyen hatása van ennek a jelenünkre. „Keni-vágja” a különböző szocialista, szocdem és kommunista politikusokat, a régi világpolitikai történéseket, és ő is felülről látja a dolgokat. Térképszerűen.
Borvendég Zsuzsanna mind az impexek, mind a külkereskedők történetének kutatásával megkerülhetetlenné vált.
Amit Schiffer pontosan tud a rendszerváltásról és a nyolcvanas évekről, amit Maróth is lát és olyan jól megfogalmaz a mai folyamatokkal kapcsolatban, annak ő az eredetét is kikutatta. Hogy ez is, mint minden, szovjet mintára történt. Leninék és Sztálinék és amerikai, nyugati, esetleg náci partnereik már jóval magyar diákjaik előtt megcsináltak mindent. És ha látjuk a ciklikusságot, a hálózat korábbi arcait, akkor azt is észleljük, ez már egy bejárt terep, de nem azonos játékszabályokkal. Ahol a patriótáknak valahogy mindig nehezebb.
Mert mit látunk?
Egy ideológiák és államok fölötti hálózatot, amely háborúban és békében, kommunizmus és kapitalizmusban ugyanúgy együtt lélegzett, és csak lapátolta, vitte ki innen a pénzt, a vagyont, megállíthatatlanul, töretlen lelkesedéssel. Aztán szépen átmentette önmagát Kelet-Európában, azaz a Nyugat megtartotta a jól bevált kapcsolatokat, akik segítették a korábbi ügyfeleket a rablóprivatizációban. Win-win – nekik, csak mi vesztettünk.
Maróth Gáspár szerint Romániában lehet látni, hogy mi történik a teljes átmentés során: azt az országot a mai napig egy az egyben a hálózat uralja. Schiffer szerint ez nem a mi politikusaink érdeme, egyszerűen itt minden máshogy történt. Történelmileg.
A mi tragédiánkat az jelentette, hogy túlságosan élhető volt a diktatúra utolsó évtizede. És az, hogy kialakult egy olyan (Schiffer szerint is) nihilista elit, amelynek semmi sem számított, csak a haszonszerzés.
Lehetett volna máshogy? – kérdezte Borvendég Zsuzsanna a beszélgetés egyik pontján. Mi lett volna, ha a magyar hálózat egy fokkal patriótább? Sohasem tudjuk meg.
Schiffer szerint erre nem volt esély, mert Kádár tudatosan úgy alakította az országot 1956 után, hogy ott a valódi ideológiának, a valódi elkötelezettségnek (legyen az jobb- vagy baloldali kategóriába sorolt) ne maradjon tere. Ezért volt itt halálos bűn a nacionalizmusnak hazudott hazaszeretet.
És a többi? Nézzék meg a beszélgetést! Két hét múlva jön majd a második rész.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS