A hódmezővásárhelyi kórház jó hírnevének megsértéséért elmarasztalta csütörtökön a Szegedi Törvényszék Márki-Zay Pétert, a bíróság egyúttal nyolcszázezer forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére kötelezte a település polgármesterét. A politikus egy hét alatt három hasonló perét veszítette el, a napokban a város volt aljegyzője és egy helyi vállalkozó keresetét is alaposnak ítélte meg a törvényszék.
Megsértették a hódmezővásárhelyi kórház jó hírnevét azok a kijelentések, amelyeket korábban Márki-Zay Péter, a település polgármestere tett – állapította meg csütörtöki ítéletében a Szegedi Törvényszék. Mint arról korábban a PestiSrácok.hu beszámolt, Márki-Zay a városban tartott időközi választás előtt, a korteskedés idején olyasmiket állított, hogy aki bemegy a városa kórházába, az az életét teszi kockára. Mindezt olyan példákkal igyekezett alátámasztani, amelyekről az intézmény kezdeményezte polgári per bizonyításában kiderült, hogy nem, vagy nem úgy igazak, ahogy a politikus kijelentéseiben szerepeltek. A polgármester portálunknak nyilatkozva a múlt héten még fenntartotta, állította, hogy az általa említett eseteknek alapja van, érvelése pedig kérdéseinkre, illetve a bíróság kérdéseire is az volt, hogy az elhangzottakat politikai szemszögből kell értelmezni, mert kampány idején hangzottak el. A Szegedi Törvényszék megállapítása szerint Márki-Zay Péter mondatai tényszerűek voltak, nem feltételes, hanem kijelentő módban beszélt az állítólagos történetekről, ezért nyolcszázezer forint nem vagyoni kártérítés, csaknem kilencvenezer forint perköltség, és negyvennyolcezer forint illeték megfizetésére kötelezte a polgármestert, akit a testület a további jogsértéstől is eltiltott.
Nem korlátlan a vélemény kinyilvánításának szabadsága
A bíróság döntésének indokolása szerint a jó hírnév sérelmét jelenti különösen, ha valaki más személyre vonatkozó, azt sértő, valótlan tényt állít, híresztel, vagy való tényt hamis színben tüntet fel. Az Alaptörvény a véleménynyilvánítási szabadság megfogalmazásánál nem tesz kifejezett különbséget a tényközlés és az értékítélet között. A véleménynyilvánítási szabadság alapvető célja annak a lehetőségnek a biztosítása, hogy az egyén mások véleményét formálja, meggyőzzön másokat saját álláspontjáról. A véleménynyilvánítási szabadság határainak megvonásánál azonban indokolt különbséget tenni az értékítélet és a tényközlés tekintetében. Az értékítéletre, az egyén személyes véleményére a véleménynyilvánítási szabadság minden esetben kiterjed, függetlenül attól, hogy az értékes vagy értéktelen, igaz vagy hamis, érzelmen vagy észérveken alapul. A véleménynyilvánítás szabadsága nem ilyen feltétlen a tényállítások tekintetében. A véleménynyilvánítás szabadsága csak a bírálat, jellemzés, nézet és kritika szabadságát foglalja magában, az alkotmányos védelem nem vonatkozhat a tények meghamisítására. A szabad véleménynyilvánítás olyan alkotmányos alapjog, amely csak felelősséggel gyakorolható, és a valótlan tények közlésének elkerülése érdekében bizonyos kötelezettséggel jár a közvélemény alakításában hivatásszerűen részt vevő személyek esetében. A véleménynyilvánítási szabadság ugyanakkor kiterjed a becsületsértésre alkalmas, a valóságnak megfelelő tények, információk közlésére is, amely szabadságnak az emberi méltóság, a becsület és a jó hírnév védelme a külső korlátja.
Alaptalan vádaskodásai után sorozatban veszíti el pereit Márki-Zay Péter
A Szegedi Törvényszék pénteken Márki-Zay Péter két másik, ugyancsak személyiségi jogokhoz fűződő ügyében már ítéletet is hirdetett, és az alperes polgármestert elmarasztalva sérelemdíj megfizetésére kötelezte őt. A felperesek a hódmezővásárhelyi önkormányzat egyik volt tisztségviselője és egy helyi vállalkozó, akik a helyi kórház vezetéséhez hasonlóan sérelmezték Márki-Zay őket ért kijelentéseit, amelyeket a polgármester a fentiekhez hasonlóan politikai kinyilatkoztatásoknak tart. A Délmagyar úgy értesült, hogy a nem jogerős határozat értelmében a polgármester az előbbi sértettnek egymillió, a másiknak félmillió forint sérelemdíjat fizethet, ezen kívül Márki-Zay állja a perköltségeket is.
Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS