Szeptember 2-a és 5-e között tartották az idei Fidelitas Szabadegyetemet Parádfürdőn. A négynapos rendezvénysorozaton több mint háromszáz lelkes fiatal gyűlt össze az Erzsébet Park Hotelben. A résztvevők és a szervezők elmondása szerint a COVID elmúlt másfél éve után ismét egy olyan közösség jött össze a mátrai hegyek között néhány napra, akik hasonló zsinórmérték alapján szemlélik a mindennapokat.
Szakál Borostyán írása
A Fidesz ifjúsági szövetsége évente megszervezi az egyik legnagyobb közösségi eseményét, a Fidelitas Szabadegyetemet. A 2021-es rendezvénysorozaton ismét az interaktív közösségépítésé, a közösségi szellemet erősítő együttlété és a hatékony csapatmunkát fejlesztő szórakozásé volt a főszerep. A találkozóra olyan, a politika világához kötődő vendégek is érkeztek, akik a hazánk és a világ aktualitásairól tartottak előadásokat, ott volt Bocskor Andrea, Novák Katalin, Gulyás Gergely, Gyurta Dániel, Hóvári János, Nagy Tímea, Nógrádi György, valamint Schaller-Baross Ernő is. A közéleti személyiségek előadásai mellett természetesen a mindenkit megmozgató vetélkedők, csapatjátékok is várták a fiatalokat.
Az esemény nyitónapján Novák Katalin, a családokért felelős tárca nélküli miniszter és Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter beszélgettek olyan témákról, amelyek ma Magyarország meghatározó politikai kérdései.
Mi mindig is szabadságharcosok voltunk. Azért dolgozunk, hogy ezt a szabadságot továbbra is megtartsuk
– jelentette ki Novák Katalin. A miniszterasszony a pandémia és a magyar járványkezelés kapcsán hozzátette: felszabadító, hogy nem kell maszkot viselnünk. A negyedik hullám miatt elrendelt esetleges korlátozásokkal kapcsolatban Novák Katalin elmondta, hogy szerinte a mostani idő azért teljesen más, mert van vakcina. Gulyás Gergely kifejtette: a budapesti főpolgármesternek valamilyen teljesítményt fel kellene mutatnia, de Karácsonynak az utóbbi két évben Budapesten semmilyen eredménye nincs. Az atlétikai vb kérdése is szóba került, amivel kapcsolatban Gulyás Gergely elmondta, hogy az esemény megrendezéséhez nem kell a Fővárosi Önkormányzat engedélye, így Karácsony Gergely is feleslegesen kelti ezzel a közhangulatot.
Pénteken először a külpolitikai témák kerültek középpontba az eseményen, Bocskor Andrea és Schaller-Baross Ernő európai parlamenti képviselők Magyarország helyzetét értékelték, elemezték a megváltozó európai színtéren. Schaller-Baross Ernő a beszélgetés elején kijelentette:
Mi kiállunk Magyarország érdekeiért az Európai Parlamentben. Ez alapvető különbség jobb- és baloldal között.
Bocskor Andrea is hasonló állásponton volt, ugyanis azt mondta: rá kellett ébredni arra, hogy csak a kormányra számíthatunk.
Csak a Fidesz jelenti a támaszt nekünk, külhoni magyaroknak, ami szavatolni tudja a fennmaradásunkat
– tette hozzá. Az EP-képviselő arra a kérdésre, hogy hogyan látja a nyugat-európai döntéshozók szerepvállalását, azt mondta: kettős mércét alkalmaznak, ami az ukrán kérdésekben fokozottan igaz. A migránsok jogaival többet foglalkoznak, mint a hagyományos nemzeti kisebbségekkel. Schaller-Baross hozzáfűzte:
Szülessen bárhová egy magyar, a nemzet nem a határoknál áll meg.
Bocskor Andrea emellett hosszasan beszélt arról, hogy neki mennyit jelent az, hogy magyar képviselőként a saját nemzete érdekeit tudja képviselni az EP-ben, és mivel a Fidesz–KDNP stabil hátországot, támogatást biztosít a munkájához, a küldetéséhez, ezért óriási tétje van a 2022-es országgyűlési választásoknak. A képviselő szerint a legfontosabb kérdés az, hogy lesz-e magyar jövő Magyarországon és a Kárpát-medencében.
Ezért igenis legyünk büszkék a magyarságunkra
– hangsúlyozta. Ebben egyetértett képviselőtársa is, aki ezután azt részletezte, hogy 2016 óta több ember költözik haza, mint amennyi külföldre megy. Ez az egyik legnagyobb kormányzati siker, hiszen aki itthon szeretne tanulni vagy családot alapítani, annak van rá lehetősége.
Liberális performanszok az Európai Parlamentben
A koronavírus-világjárvány az Európai Parlament munkáját is megnehezítette, felbolygatta, sok esetben vicces szituációk alakultak ki az online megbeszéléseken
– részletezte Bocskor Andrea. A korlátozások enyhítése után azonban a személyes találkozók óta ismét botrányos megnyilvánulásokat, abszurd performanszokat láthatunk az EP-ben, így nem meglepő, hogy a képviselők közül a liberálisan gondolkodó közeg ismét bebizonyította, hogy nem a valódi ügyekkel foglalkoznak, hanem divatosnak tartott, felháborító és a parlamenti munkát meghekkelő fellépéseket tartanak. A képviselő asszony véleménye szerint dilettantizmus költözött be az Európai Parlamentbe, ami elkezdte hitelét veszíteni azáltal, hogy a képviselők között sok új arc, színész, újságíró jelent meg, akik felszólalásaikat csak médiaszereplésnek tekintik. Schaller-Baross Ernő szerint is az Európai Parlamentben ma már csak az a lényeg, hogy két mondatban összefoglaljuk a világ komplexitását. A képviselő kiemelte:
Magyarország jól teljesített a koronavírus-világjárvány idején.
Arra a kérdésre, hogy vajon konstruktív párbeszéd vagy inkább szimpla zsarolás van az Európai Parlament részéről a gyermekvédelmi törvény kapcsán, Bocskor Andrea nyomatékosítva elmondta:
A baloldali képviselők szivárványszínű pólókban a pulpituson úgy szidták a magyar gyermekvédelmi törvényt, hogy el sem olvasták azt.
Nagy Tímea és Gyurta Dániel előadása a sportról
A Fidelitas Szabadegyetem szombat délelőtti vendégei Nagy Tímea és Gyurta Dániel olimpiai bajnokok voltak, akik meséltek pályafutásukról, olimpiai élményeikről és a sport fontosságáról. A jelenleg többek között uszodavezetőként dolgozó Nagy Tímea részletezte, hogy szerinte nem az a lényeg, hogy valaki olimpiai bajnok legyen, hanem azt az utat, amit elkezdett, azt fejezze is be. A rendszeres sport tehát nemcsak életminőség-javító hatású, de személyiségfejlesztő hatással is bír. Az úszóklasszis Gyurta Dániel is csatlakozott ehhez az állásponthoz, aki szerint nagyon fontos, hogy minden gyermek tudjon úszni, tudja az alapgyakorlatokat, tudja, hogy mit mire kell használni egy tornateremben.
A rendszeres úszás, sportolás megtanít arra, hogy hogyan legyél alázatos, kitartó, hogyan tudod legyőzni saját magadat, hogyan tudsz napról napra egyre jobb lenni
– tette hozzá az olimpiai bajnok. Arra a kérdésre, hogy az ötkarikás játékokra hogyan készültek fel, mindketten azt mondták, hogy ugyan voltak hátrányosabb, nehezítő tényezők, ami a hazai körülményeket illeti, de ma a magyar kormány támogatása, háttere maximálisan ott van mögöttük. A szocialista kormány idején nem volt ilyen infrastruktúra, nem voltak ilyen lehetőségek. Gyurta Dániel kiemelte:
Egy tízmilliós nemzet fel tud állítani több világklasszis úszót, akik sorra nyerik az olimpiákat. Ezért bátran mondhatjuk, hogy a magyar sikerteljesítmény világcsúcsot jelent.
Nagy Tímea is egyetértett ebben, azonban hozzátette: a változó, egyre népszerűbb sportágak miatt a tradicionális sportok mellett nyitni kell az új sportágak felé is. Arra a kérdésre, hogy milyen jövőbeli terveik vannak még a sportkarrierjük kapcsán, úszóbajnokunk, Gyurta Dániel kihangsúlyozta: az egyik legfőbb célja, hogy ő is hozzá tudjon járulni ahhoz, hogy legyen Magyarországon olimpia. A kétszeres olimpiai bajnok párbajtőrvívó, Nagy Tímea ehhez csatlakozva elmondta: ő küldetésének tekinti azt, hogy minden magyar gyermeket megszerettessen a sporttal, ezért a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesületének elnökeként azért járja az országot és azért tart elsősorban iskolákban előadásokat, hogy népszerűsítsék a sport világát. Nagy Tímea szerint elsőként a szülőket kell meggyőzni arról, hogy mekkora pluszt jelenthet a gyermekeknek a sportolás, ezért őket is szeretnék motiválni arra, hogy küldjék le a fiatalokat mozogni az edzőterembe vagy a sportpályára.
Nagy Tímea abban hisz, hogy mindenekelőtt a léleknek kell profinak lennie, nem feltétlenül a körülményeknek, ugyanis szerinte a nehezebb körülmények sokkal inkább megerősítik a lelket, mint ha a legprofibb lehetőségeket biztosítanák a sportolóknak. Gyurta Dániel az egyre több akadémia létesítése kapcsán továbbá kifejtette: neki az a fontos, hogy a gyermekek megkaphassák azt a fajta támogatási hátteret, ami biztosítja számukra a sportolási és tanulási lehetőségeket egyaránt.
Azt látjuk, hogy egyre több sportesemény van Magyarországon, ami nagyon sok szempontból előnyös hazánk számára
– tette hozzá az úszóbajnok. Nagy Tímea szerint a piros-fehér-zöld összehozza a magyar embereket, ezért is nagyon fontos, hogy otthont adjunk a nagy sporteseményeknek. A párbajtőrvívó bajnokunk kihangsúlyozta: nehéz összehasonlítani azt a fajta érzést, amikor több ezer ember egyként szurkol a saját nemzete sportolójának.
Én úgy gondolom, hogy ne fosszuk meg hazánkat sem ezektől. A magyar emberek hadd érezzék ezt a felemelő hangulatot, érzést a vb-n!
– hangsúlyozta. Gyurta Dániel hozzátette: az országimázs szempontjából nagyon fontosak a Magyarországon megtartott világesemények, hiszen ilyenkor meg tudjuk mutatni a világnak, hogy hazánk min ment keresztül, milyen a történelmünk, és hogy mekkora fejlődés ment végbe itthon az utóbbi évtizedben. Gyurta Dániel megjegyezte: szurkolásban a magyar emberek a legjobbak.
Amerika otthagyta Afganisztánt, de ennek árát más országok fizetik meg
A szeptember 4-ei, délutáni kerekasztal-beszélgetés résztvevői Nógrádi György és Hóvári János voltak, akik az afganisztáni események árnyékában elsősorban az USA expanzív külpolitikájáról fejtették ki véleményüket. Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő részletesen elmagyarázta az afganisztáni kivonulás okait, emellett Magyarország korábbi izraeli, kuvaiti és törökországi nagykövete, a történész Hóvári János elmondta, hogy a kivonulás után mire számíthat Afganisztán, a térség és így az egész világ. A szakértők abban egyetértettek, hogy a kialakult helyzet miatt nagyon komoly migrációs hullámra számíthat elsősorban Európa, de a többi kontinenst is veszélyeztetik a Közel-Keleten történtek. Nógrádi György a 2001. szeptember 11-ei eseményektől kezdve elmagyarázta, hogy az Egyesült Amerikai Államok és Afganisztán milyen viszonyban vannak, illetve az amerikai elnökök vezetésének szerepét is értékelte. A biztonságpolitikai szakértő úgy gondolja, hogy felelőtlen és elhamarkodott döntés volt az amerikai csapatok Afganisztánból való kivonulása, hiszen az USA-nak szinte mindegy a migráció alakulása, ugyanis a menekülők nem fognak átkelni a Csendes-óceánon. Ehelyett Európába jönnek elsősorban, ezért a bevándorlási hullám komoly nehézségeket ró a kontinensünkre. Nógrádi szerint óriási következményei lesznek az amerikai kivonulásnak, amiért nekünk is hatalmas árat kell majd fizetnünk. Hóvári János hozzátette, hogy mivel Afganisztán geopolitikailag egy nagyon fontos súlypont, így a tálib hatalomátvétel több színtéren is borzalmasan nagy válságot fog okozni a világ minden pontján. A globális ügyekért felelős helyettes államtitkár úgy vélekedett, hogy egy fekélyes helyzet alakult ki Keleten, aminek egyelőre nem tudni, milyen, de az biztos, hogy történelmi jelentőségű következményei lesznek. Hóvári kifejtette: az Amerikai Egyesült Államok stratégiai gyengeséget mutatott fel azzal, hogy húsz év után kivonultak Afganisztánból.
Ennek a levét elsősorban ők isszák majd meg, de az árát nagyon sok ország fizeti meg
– mondta Hóvári. Nógrádi hozzátette: mivel eddig az ENSZ biztosította Afganisztán számára az élelmiszert, ez most megszűnt, ezért komoly gondok nehezednek az országban maradtakra. Éhezés, gyógyszerhiány, kábítószer-hálózat kialakulása várható.
A biztonságpolitikai szakértő Európa jövőjét tekintve megjegyezte: kulcskérdés, hogy mi lesz az eredmény a szeptember utolsó vasárnapján tartandó német választásokon. A korábbi nagykövet részletezte, hogy a napjainkban zajló közel-keleti események milyen hatással voltak Kínára, a világ egyik vezető hatalmára. A szakértők abban is egyetértettek, hogy rengeteg modern, fejlett amerikai fegyver, haditechnika ottmaradt Afganisztánban, aminek egy részét Nógrádi szerint a tálibok fognak használni, másik részét pedig eladják a világ vezető országainak, akik az USA-val konkurálnak, így a fegyverkezési verseny is még nagyobbá nő, beláthatatlan következményeket szül tehát az afganisztáni eseménysorozat. Hóvári azt az álláspontot képviseli, hogy egy új, életképes együttműködést kellene kötniük az afgánoknak. A történész úgy vélekedett: az afganisztáni helyzet rávilágított arra, hogy az Európai Uniónak dolga van a Keleten, ezért kezdenie kell valamit a térséggel, hogy hosszú távon ne legyen végzetes következménye.
Ebben kulcsszerepet játszik az EU-val stratégiai partnerségben működő Törökország
– tette hozzá. Nógrádi emellett arra hívta fel a figyelmet, hogy a migránsok bármikor megindulhatnak az Európai Unió tagországai felé, ezért továbbra is erősnek és elvhűnek kell maradnunk. A biztonságpolitikai szakértő kiemelte: hazánk lépéselőnyben van annak köszönhetően, hogy a kormány már hat évvel ezelőtt is előrelátó, a magyarok érdekeit szem előtt tartó politikát folytatott. Nógrádi György és Hóvári János szerint is azért van kiemelten nagy jelentősége a jövő évi országgyűlési választások kimenetelének, mert Magyarország jövője, a magyar nemzet fennmaradása a tét.
Az összes előadás, beszélgetés a társadalmunkat érintő legfontosabb közéleti kérdésekről, problémákról szóltak és a meghívott vendégek a lehetséges megoldásokkal foglalkoztak. Mindezek mellett izgalmas programokkal tölthették idejüket a Fidelitas Szabadegyetem résztvevői, ráadásul itt lehetett először megvásárolni az OV’22 sapkákat. Az esemény záróbeszédét Illés Boglárka, a Fidelitas elnöke tartotta, aki elmondta, hogy a Fidelitas nemcsak egy politikai ifjúsági szervezetet jelent, hanem annál sokkal többet.
A Fidelitas egy olyan közösség, amihez jó tartozni. Olyan emberek társasága, akikkel több köt össze minket, mint amennyi elválaszt és akiknek a környezetében biztonságban érezzük magunkat. Egy csapat, akikkel együtt sírunk, együtt nevetünk. A szabadegyetemmel pedig az volt célunk, hogy a jövőnkről való közös gondolkodás mellett mindenki érezze: ez egy olyan hely, ahol jó lenni, ahonnan el lehet indulni és ahova vissza lehet térni
– jelentette ki beszédében a Fidelitas elnöke.
Vezető kép: Fidelitas
Facebook
Twitter
YouTube
RSS