A kormány részéről fókuszban a családok védelme, a Párbeszéd szerint Orbán Viktor megszorításokra készül. A Fidesz szerint Demeter Márta továbbra is nemzetbiztonsági kockázat, hiszen kisstílű módon, politikai haszonszerzés céljából hozott nyilvánosságra adatokat, melyek ráadásul hamisak voltak. Folytatódtak az Országgyűlés plenáris ülésén a napirend előtti felszólalások.
Párbeszéd: Orbán Viktor megszorításokra készül
Szabó Tímea (Párbeszéd) szerint megszorító csomagot készül összeállítani Orbán Viktor és kormánya. Azt mondta: a csomagra azért van szükség, “mert be kell tömni az új fideszes tolvajgeneráció száját”. A megszorítás elemei a cafeteria eltörlése, a lakáskassza állami támogatásának elvétele, valamint a közszféra dolgozóinak elbocsátása, amely a képviselő szerint csak idén kilencezer embert érint. A legfájóbb megszorítást azonban szerinte az oktatásban hajtják végre, a legveszélyesebbet pedig az egészségügy magánosításával.
Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára válaszában “átgondolatlan gépágyúzásnak” nevezte a felszólalást, amelynek oka, hogy az ellenzéki képviselő olyan politikát támogat, amely nem a teljesítményre épül, hanem azt ellenzi. Bírálta, hogy a Párbeszéddel választási szövetségre lépett MSZP már 2006-ban, a magyar gazdaság összeomlásakor teljes mértékben tagadta a teljesítményt. Ez 2010 után megfordult, ami által jobban támogathatók a sérülékeny csoportok. Rámutatott a jelentős gazdasági növekedésre, a csökkenő államadósságra és arra, hogy a hiány évek óta 3 százalék alatti, miközben folyamatosan emelkednek a reálbérek.
KDNP: A családok védelme nemzeti ügy
Harrach Péter (KDNP) egységes válaszokat szorgalmazott a családok védelmének kérdésében, amelyet nemzeti ügynek nevezett. A családok védelme több, mint száz éve kezdődött – elevenítette fel -, azt azonban a Bokros-csomag idején szegénypolitikává tették – sérelmezte, ahogy azt is: 2005-ben ismét megtorpanás volt, amikor leépítették az adókedvezményt. A folytonosságot, a biztonságot és a kiszámíthatóságot nevezte a családpolitika legfontosabb tulajdonságának, de kiemelte a gyed extra bevezetését és nagyvonalúnak nevezte az otthonteremtési programot is. Olyan támogatás kell, amely által a társadalom képes reprodukálni önmagát – tette hozzá.
Rétvári Bence, az Emmi parlamenti államtitkára bírálta azt az európai politikát, amely afrikai bevándorlókkal pótolná a hiányzó gyermekeket. “Mi a családok megerősítésében látjuk a jövőt” – hangsúlyozta. A kormány a családok éve okán is kikéri az emberek véleményét a védelmükről – tette hozzá. Rámutatott: a szocialista kormányok az utolsó évükben kevesebb, mint 1000 milliárd forintot fordítottak a családok támogatására, míg a jövő évi büdzsében erre a célra több, mint 2000 milliárd forint áll rendelkezésre. A cél azonban az, hogy kétszáz szülőnek több, mint kétszáz gyermeke szülessen, amely újabb intézkedéseket igényel.
Fidesz: Demeter Márta nemzetbiztonsági kockázat
Németh Zsolt (Fidesz) szerint Demeter Márta (LMP) kisstílű politikai indíttatásból hozta nyilvánosságra egy ciprusi ENSZ-misszió egyes adatait, olyanokat, amelyeket harminc évig nem lett volna szabad nyilvánosságra hozni. Szerinte az ellenzéki politikus az ezzel kapcsolatos iratbetekintése során minden jogszabályt megsértett, ráadásul meg is hamisította az adatokat, amikor az esetet a miniszterelnök egyik családtagjával hozta összefüggésbe. Emlékeztetett: mindezek miatt kérte Kósa Lajos, a honvédelmi és rendészeti bizottság fideszes elnöke a testületnek alelnökeként dolgozó Demeter Márta nemzetbiztonsági átvilágításának felülvizsgálatát. Rámutatott: Demeter Márta a NATO parlamenti közgyűlésének is delegált tagja, szerinte erre a megbízatására is alkalmatlanná vált, így annak felülvizsgálatát is felvetette.
A képviselő idézte a Magyar Narancs egyik cikkét, amely szerint Demeter Márta vagy “bántóan felületes és felelőtlen volt”, vagy tudatosan hazudott, és ezzel saját értelmi képességeiről is kiállította a bizonyítványt. “A kérdés az, hogy lehetett-e Demeter Márta ennyire nagyon hülye” – idézte a cikket, amely egy másik olvasatot is felvetett, eszerint Demeter Mártát csúnyán megvezették. Kifogásolta, hogy az LMP-s politikus még nem kért bocsánatot.
Demeter Márta a felszólalás után személyes érintettség okán kért szót. Kövér László házelnök, mielőtt szót adott volna neki, arra kérte a képviselőket, hogy ne kövessék Németh Zsolt példáját és a jövőben tartózkodjanak attól, hogy “a Ház vitáinak színvonalát is alulmúló sajtóból” idéznek. Demeter Márta csalódásnak nevezte a külügyi bizottság elnökének felszólalását, aki szerinte mind ellenzékből, mind kormányoldalról adott ki zárt ülésekről információt a sajtónak. Reményét fejezte ki, hogy a Honvédelmi Minisztériumot felelősségre vonják, szerinte ugyanis kizárólag a tárca adott ki adatokat egy “állítólagosan az állományába tartozó személlyel és családjával kapcsolatban”, minden indok nélkül.
A képviselő sorolta további kérdéseit, amely alatt a házelnök elvette tőle a szót. Németh Szilárd, a honvédelmi tárca parlamenti államtitkára válaszában már tényállásnak nevezte mindazt, amit az ügyről Németh Zsolt elmondott. Demeter Márta egyértelműen törvényt sértett – szögezte le -, nem nyilvános katonai adatokat hozott nyilvánosságra, amit írásbeli kérdésnek álcázott, de közben az adatok értelmét is folytatólagosan meghamisította.
Szerinte a képviselő tudatosan gerjesztett “fesztiválhangulatot”, mert készült az LMP társelnöki posztjára, de az még “a saját sajtója, a Soros által fenntartott Magyar Narancsnak is feltűnt”, hogy valami nem kerek. Mindez szerinte egyértelműen mutatja, hogy Demeter Márta nemzetbiztonsági kockázat, és sem a szakbizottságban, sem a parlamentben nincs keresnivalója. Felhívta a fegyelmet egy olyan, halálos áldozatokkal is járó, NATO elleni terrortámadásra, amelynek alapja katonai kiképzési adatok kiadása volt.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS