A Fülöp-szigeteki vezetés csütörtökön tiltakozott az ellen, hogy Kína regionális “közigazgatási központként” határozott meg a Dél-kínai-tengeren egy vitatott hovatartozású szigetet, amelyet korábban megerősített bázissá alakított át.
Állásfoglalásában a manilai külügyminisztérium elutasította Kína lépését, amellyel – mint fogalmazott – illegálisan regionális közigazgatási központként határozta meg a Fiery Cross zátonyt a vitatott hovatartozású Spratly-szigeteken.
“A Fülöp-szigetek felszólítja Kínát a nemzetközi jog betartására”
– közölte a diplomáciai tárca, emlékeztetve a pekingi vezetést egy 2002-es megállapodásra, amely önmérsékletre intette a térségben rivális területi igényekkel rendelkező országokat és arra, hogy tartózkodjanak a regionális biztonságot aláásó cselekedetektől. A Fülöp-szigetek 2012 óta folyamatosan tiltakozik Kína önjelölt tengeri területi övezetei, illetve Szansa városának adminisztrációs központként történt “illegális létrehozása” ellen. A manilai vezetés “nem ismeri el Szansát, sem a hozzátartozó területeket, illetve az ebből a helyzetből fakadó intézkedéseket”.
A manilai külügyminisztérium emlékeztetett arra, hogy 2016-ban pert nyert a hágai székhelyű Állandó Választottbíróságon Kínával szemben. Peking nem akart részt venni a perben, illetve elfogadni a bíróság döntését, amely szerint Kínának nincs történelmi előjoga a Dél-kínai-tenger természeti kincseihez.
A múlt héten a Fülöp-szigetek az ellen tiltakozott, hogy Kína két közigazgatási körzetet hozott létre a Dél-kínai-tengeren található két szigetcsoport, illetve zátonyok igazgatására. Úgy tudni, az egyik körzet joghatósága a Paracel-szigetekre, a másiké pedig a Spratley-szigetekre terjed ki, ahol Kína hét zátonyt, köztük Fiery Crosst rakétatüzérség által védett bázisokká alakított át, háromnak a felszínén pedig felszállópályát is kialakított. A Fülöp-szigetek legalább kilenc szigetet ellenőriz az általa igényelt térségben a Spratley-szigeteken.
Kína a Dél-kínai-tenger nagy részét sajátjának tartja, de a tenger egyes részeire Brunei, Malajzia, a Fülöp-szigetek, Tajvan és Vietnam is igényt tart, és közülük több ellenőriz kisebb-nagyobb szigeteket és sziklaszirteket. Miközben e területi viták megoldásában nincs előrelépés, Kína bővíti, átépíti az általa felügyelt szigeteket, és zátonyokat épít. Az Egyesült Államok is tiltakozik a kínai terjeszkedés ellen, és időnként “a szabad hajózást demonstráló műveletet” végez, egy-egy hadihajóval megközelítve a Kína birtokolta szigeteket, amivel kiváltja Peking tiltakozását.
Forrás: MTI; Kiemelt kép: Reuters
Facebook
Twitter
YouTube
RSS