
Az Orosz Ortodox Egyház tegnap este közleményben jelentette be, hogy az Oroszország által elfogott, Ukrajna oldalán harcoló katonák közül néhányat Magyarországra szállítottak. A közlemény szerint a magyar fél kérésére az ellenségeskedésekben részt vett, kárpátaljai származású ukrán hadifoglyok egy csoportját juttatták Magyarországra. Lattmann Tamás nemzetközi jogász szerint a Genfi Egyezmény értelmében harmadik országba lehet szállítani hadifoglyot “megőrzésre”.
Az atv.hu megtudta, hogy a program koordinációját Semjén Zsolt mint egyházügyekért felelős miniszterelnök-helyettes látta el, és az eset összefüggésben van Ferenc pápa fogolyszabadítási missziójával is, tehát az akció egyházi keretek közt zajlott le. Az esettel kapcsolatban Semjén Zsolt nyilatkozott röviden az ATV-nek, és azt mondta: az Orosz Ortodox Egyház gesztusa Magyarország iránt az, hogy ezeket az embereket Magyarországra szállították.
Az Index az üggyel kapcsolatban megkérdezte Lattmann Tamás nemzetközi jogászt, aki a Genfi Egyezményre hivatkozott. Az 1949-ben aláírt harmadik Genfi Egyezmény 12. cikke lehetővé teszi, hogy úgymond “megőrzésre átszállítsanak” hadifoglyokat harmadik ország területére. Ez csak akkor jogszerű, ha mindhárom állam aláírta az 1949-es egyezményt. Esetünkben – magyarázza a nemzetközi jogász – Magyarország és az akkori Szovjetunió aláírta. Abban az időben ugyan Ukrajna még nem létezett önálló államként, de a Szovjetunió 1991-es széthullása után létrejött ukrán állam jogutódként viselkedik, és a korábban aláírt nemzetközi szerződésekben vállaltakat magára nézve továbbra is kötelezőnek tartja. Lattmann ugyanakkor hangsúlyozta:
a hadifogoly továbbra is katona, hadifogolyként viszont már a fogvatartó állam főhatalma alá kerül, ez jelen esetben Magyarország. Ilyenkor viszont nincs szükség a saját állam hozzájárulására, vagyis Ukrajnát nem szükségszerű megkérdezni.
Más szakértők a Genfi Konvenció egy másik cikkére hivatkozva állították, hogy egy ilyen lépéshez szükséges Ukrajna hozzájárulása. Lattmann szerint a rövid polémia végül is az ő álláspontjának elfogadásával járult, mert az idézett 111. cikk a hadifoglyok elengedéséről a szolgálatból, hazaszállításukról szól, viszont ebben az esetben arról van szó, hogy Magyarország úgymond besegít a fogvatartó államnak őrizni a hadifoglyokat, méghozzá a Genfi Konvencióban foglaltak alapján.
Nem tisztázott az egyházak szerepe
Az eddig napvilágra került értesülések szerint egyházi keretek között zajlott tehát az akció. Megkeresésünkre a Magyar Máltai Szeretetszolgálat csak az alábbi szűkszavú közleményt adta ki:
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat arra kapott felkérést, hogy emberek életének megmentésében vegyen részt. A szervezet, mint az elmúlt három évtizedben is minden alkalommal, amikor lehetősége nyílt rá, eleget tett küldetéséből adódó feladatának. A ránk bízott emberek védelme érdekében jelenleg nem áll módunkban több információt közzétenni.
Forrás: Index; Fotó: MTI/EPA/Orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata
egon samu
2023-06-10 at 09:45
A sokezer ukrán menekült vajon a kis fasiszta Zselé engedélyével jön Magyarországra?
Miért ne jöhetnének háborús menekültek vagy elbocsájtott hadifoglyok ide?
Hogy erröl az erkölcsileg züllött “Brüsszel” meg az “USA” mit gondol, az meg kit érdekel?
halo ila
2023-06-10 at 08:08
Miért van erre szükség ebben a feszült helyzetben??? Egy biztos, hogy nem leszünk ettől kedvesebbek sem Brüsszelben sem az USA-ban… Ja, és az itthoniaknál sem vált ki nagy tetszést.
Vízöntő
2023-06-09 at 22:58
Akkor viszont nem az ukrán, hanem az orosz konzulnak van joga “ránézni” a tartási körülményeikre! Azt Oroszországban sem ellenőrizték az ukrán konzulok!!
Orientál
2023-06-09 at 21:00
Igen attól az ukrajnai vezetéstől meg kell őket védeni amely nem engedi ellenzéki párt működését és megvonja a kárpátaljai magyarok kisebbségi jogaikat annak ellenére hogy mi már több milliárd forintnyi adományt adtunk nekik eddig és Ukrajnából hozzánk jött menekülteket is elláttuk el is látjuk ezt mint ahogy a többi szomszédunk az ilyet soha nem hálálta meg ,főleg az az Ukrajna amely részt vett az 1848-as és az 1956-os forradalmunk brutális leverésében.
Béla
2023-06-09 at 15:30
Manteufel!
Ezt a nyomorult vörösfasiszta sajtónak kell mondani, mert máris kavarják a szart!
Béla
Manteufel
2023-06-09 at 14:57
Egyetlen kárpátaljai volt hadifogoly neve, arcmása nem kerülhet nyilvánosságra, mert zselé és Baloga bosszút állnak esetleges otthon maradt roknaikon.