Augusztus 1-jén zajlott le Törökországban Moszkva és Washington között a hidegháború óta az eddigi legnagyobb volumenű fogolycsere. Pontos részleteket sokáig nem lehetett tudni, néhány név azonban ismeretes volt korábban is. Így például az elmúlt hónapokban nagy visszhangot kapó Evan Gershkovich, az amerikai Wall Street Journal riportere és az orosz származású Pulitzer-díjas Vlagyimir Kara-Murza is szabadult – számolt be a Portfolio.
Nemrégiben azoknak a névsora is kiderült, akiket a Kreml kért a nyugati foglyok szabadon engedéséért cserébe:
- Vagyim Kraszikov: életfogytiglani börtönbüntetést kapott Németországban 2021-ben, mivel két évvel korábban egy hidegvérű gyilkosságot követett el az országban. Hangtompítós fegyverrel lelőtt egy csecsen származású grúz aktivistát, aki az oroszok ellen harcolt korábban. Kraszikov feltételezhetően az orosz hírszerzés egyik beépített embere volt.
- Artem Dulcsev és Anna Dulcseva: 2017-ben éltek Szlovéniában orosz kémként, az álca szerint argentin házaspár voltak. 2022-ben letartóztatták őket, majd éppen a fogolycserét megelőzően bűnösnek vallották magukat okirathamisításban. 19 hónapot kaptak, éppen a fogolycsere idején szabadultak volna egyébként is.
- Mihail Mikusin: 2022-ben vették őrizetben a norvég Tromso városában, mivel a vádak szerint kémtevékenységet végzett. Brazil álnév alatt élt az országban, a feltételezések szerint a GRU kötelékébe tartozott. 2023 végén fedte fel a valódi személyazonosságát.
- Pavel Rubcov: Oroszországban született, de fiatalon Spanyolországba költözött, ahol médiamunkás lett. Újságíróként tevékenykedett, de a lengyel hatóságok szerint ezt álcaként használta fel és valójában hírszerzési feladatokat vállalt az oroszok részére. Szintén a GRU ügynökeként azonosították.
- Roman Szeleznyev: 2014-ben tartóztatták le, mivel amerikai adatbázisokból akarta ellopni a felhasználók hitelkártyaadatait. Összeköttetésekkel rendelkezik az orosz felsővezetés irányába is.
- Vlagyiszlav Kljuscsin: 2023-ban ítélte egy amerikai bíróság, mivel több millió dolláros jövedelemre tett szert meghekkelt információk miatt. Az ügyész „kiberbűnözőnek és csalónak” nevezte.
- Vagyim Konoscsenko: amerikai fegyvereket és haditechnológiát próbált meg Oroszországba csempészni, ezért több alkalommal is letartóztatták. 2023 júliusában kiadták az Egyesült Államoknak.
Az oroszországi börtönökből 3 német állampolgár is visszanyerte szabadságát, valamint politikai okokból bebörtönzött 8 orosz ellenzéki aktivista és egy Herman Moyzhes nevű ügyvéd. A fogolycsere részeként egy további német állampolgárt fehéroroszországi börtönéből engedtek szabadon.
Az amerikai állampolgárok egyike Evan Gershkovich, a The Wall Street Journal újságírója, akit tavaly tartóztattak le Jekatyerinburgnál egy hadiüzem közelében, és akit kémkedés vádjával július közepén 16 év börtönre ítéltek. Szintén kiszabadult 5 év oroszországi fogság után Paul Whelan volt amerikai tengerészgyalogos, akit szintén kémkedés vádjával ítéltek el. Az Egyesült Államok szerint mindkettőjüket alaptalanul és rosszhiszeműen börtönözték be az orosz hatóságok.
A senile Biden wanders away from the plane and Kamala turns her back, oblivious, as Evan Gershkovich steps on American soil for the first time in a year and a half
This is a pathetic clown show. Total embarrassment to our country pic.twitter.com/TRNTD8NvtC
— johnny maga (@_johnnymaga) August 2, 2024
A fogolycsere tényét üdvözölte és őszinte örömét fejezte ki az amerikaiak kiszabadulása miatt a Kongresszus alsóházának külügyi bizottságának elnöke is. A republikánus Michael McCaul ugyanakkor aggodalmát is hangoztatta és úgy fogalmazott, veszélyes üzenete lehet annak, hogy a Biden-adminisztráció alku tárgyává teszi azt, hogy ártatlan amerikaiak szabadon engedése érdekében orosz bűnözőket engedjen el. Hozzátette, hogy véleménye szerint ez ösztönzést adhat Vlagyimir Putyin orosz elnöknek arra, hogy az általa vezetett rezsim
további túszokat ejtsen.
Amerikai összegzés szerint a nagyszabású fogoly-csere egyezség 24 embert érintett, köztük 3 amerikai állampolgárt. Török összesítések szerint viszont 26 embert érintett az egyezség tekintettel arra, hogy biztonsági források szerint két gyereket is átadtak az orosz félnek.
Forrás: Portfolio, MTI; Fotó: Evan Gershkovich, a The Wall Street Journal újságírója érkezik az Andrews légitámaszpontra 2024. augusztus elsején. MTI/EPA/Jim Lo Scalzo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS