Egy újabb kulcsfigura bukhatott bele a százmilliós számlagyár működtetésével gyanúsított Vig Mórhoz köthető Lánchíd-botrányba – értesült a Mandiner. A lap információi szerint ugyanis a praxisától eltiltott jogász mellett egy másik ügyvéd, Hegedűs Dániel is óriási összeget, ötszázmillió forintot vehetett fel készpénzben a Lánchíd felújítását végző cégtől érkezett pénzekből.
Vig Mór mellett egy másik ügyvéd, Hegedűs Dániel is érintett lehet a baloldal egyik legnagyobb korrupciós ügyében, a Lánchíd-botrányban. Úgy értesültünk, Hegedűs szintén hatalmas összegeket, összesen ötszázmillió forintot vett fel készpénzben a Lánchíd felújítását végző A-Híd Zrt. által utalt pénzekből – írja a lap. A Mandiner szerint az adóhatóság által korábban közzétett, rajtaütésekről készült videón is látható, hogy az egyik helyszínen Hegedűs Dánielhez is kiszállt a hatóság, aki ezek szerint Vig mellett szintén érintett lehetett a bűncselekményekben. A sajtóban már korábban megjelent információk szerint a nyomozásban azt is ellenőrzik, hogy érkeztek-e utalások Vig Mór ügyvédi letéti számlájára azt követően, hogy az ügyvédet a Kúria jogerősen 2022 januárjában vesztegetés elkövetése miatt eltiltotta az ügyvédi hivatás gyakorlásától, majd a Budapesti Ügyvédi Kamara törölte a kamarai nyilvántartásból.
És ekkor került a képbe Hegedűs Dániel.
A Mandiner az ügyvéd köreiből ugyanis úgy értesült, a férfi közreműködésére éppen azután került sor, hogy Vig Mórt eltiltották ügyvédi praxisa gyakorlásától. Ekkor vonták be Hegedűst az ügyletekbe, aki, úgy tudják, a saját ügyvédi letéti számlájára utalta a Sunstrike Hungary Kft-hez érkező összegeket, és további mintegy ötszázmillió forintot vett fel készpénzben. A Hegedűs-féle pénzfelvételekre 2022. március vége és 2022. július közepe között került sor. Ez az időintervallum azért is érdekes, mert cáfolja Karácsony Gergely eddigi védekezését a botránnyal összefüggésben. A főpolgármester – aki szerint amúgy nincs is Lánchíd-ügy – korábban ugyanis azzal érvelt, hogy időben nem estek egybe Vig Mór és az A-Híd Zrt. manipulációi és a Lánchíd felújítása.
Ismeretes, ez az okfejtés már korábban, Vig Mór esetében sem állta meg teljesen a helyét, ugyanis a Lánchíd felújítása 2021 tavaszán megkezdődött, az arra vonatkozó tendert pedig már 2020 márciusában kiírták. Mindenesetre Hegedűs Dániel már egy az egyben a Lánchíd felújítása idején vette fel azt a félmilliárd forintnyi készpénzt, ami a híd renoválásán éppen akkor dolgozó cégtől érkezett.
Persze Karácsonynak a tender megmagyarázhatatlan megdrágulását is meg kellene magyaráznia. Az A-Híd ugyanis még Tarlós István regnálása alatt, 2019 szeptemberében nyerte el a tendert, ám Karácsonyék a hatalomváltás után új közbeszerzési eljárást írtak ki. A győztes ismét az A-Híd lett, ugyanakkor ötmilliárd forinttal drágább ajánlattal nyertek, mint amennyiért a Tarlós-érában végezték volna el a munkát. Minderre Karácsony Gergely azóta sem adott értékelhető magyarázatot. Amikor 2021 januárjában az Inforádióban rákérdeztek erre, a főpolgármester úgy fogalmazott:
Nézze, erre most, megmondom őszintén, a pontos választ nem tudom megmondani.
Ha a főpolgármester nem is tudott magyarázattal szolgálni, megtette ezt helyette Bajnai Gordon egyik régi harcostársa, aki egy hangfelvétel-leirat szerint arról beszélt, hogy azért került ötmilliárd forinttal többe Karácsonyék idején a Lánchíd felújítása, mert abból pénzeket osztottak vissza a baloldali politikusoknak. Az ügynek egyébként akár komoly politikai vetülete is lehet, hiszen a DK-s Szaniszló Sándor korábban a baloldal külföldi kampányfinanszírozásával kötötte össze a számlagyáras eljárást.
A Lánchíd-botrány kirobbanásának előzménye, hogy tavaly novemberben az adóhatóság őrizetbe vett egy praxisától eltiltott ügyvédet, Vig Mórt, aki nem más, mint az Amnesty International Magyarország igazgatójának, Vig Dávidnak a testvére. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bűnügyi Főigazgatósága több százmilliós számlagyár működtetésének gyanújával házkutatást is tartott a bukott jogásznál, akit többek között különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalással gyanúsítottak meg. A NAV nyomozói összesen 33 fővárosi helyszínre szálltak ki – két kábítószer- és pénzkereső kutyát is bevetve –, majd dokumentumokat, elektronikus adatokat, hamis kormányhivatali bélyegzőt, valamint rengeteg készpénzt foglaltak le.
Forrás: Mandiner; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS