A Kúria a napokban elutasította a 2006-os őszi rendőrterror egyik meghurcolt áldozata, Dukán Dániel kárigényét. A testület a felülvizsgálati ítéletében annak dacára döntött így, hogy a férfi törvénytelen elítélését 2013-ban semmissé nyilvánították, a 2006 őszi elítélések semmisségéről szóló törvény pedig jóvátételt ír elő a rendőrségi kényszerintézkedéseknél is – tudatta Gaudi-Nagy Tamás, az áldozat jogi képviselője.
A bíróságok korábban a semmisségi törvény rehabilitációs hatását évekig blokkolták azzal, hogy a semmisségi kérelmeket alaptörvény-ellenességre hivatkozással az Alkotmánybíróságra küldték, s csak azután hozták meg a semmiségi döntéseket, hogy a taláros testület alkotmányosnak találta a jogszabályt – fogalmazott az ügyvéd.
Jelenlegi döntésével a Kúria – az ügyben eljárt alsófokú bíróságokkal egyezően – most a semmisségi törvény jóvátételi következményeinek érvényesülését gátolja
– fogalmazott az ügyvéd.
A testület Baka András vezette tanácsának mostani abszurd ítélete megtagadta a tisztességes jóvátételt a jogsértettől – mutatott rá a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője. Szavai szerint védence idén sikertelenül kérte kizárni Bakát, arra hivatkozva, hogy az előzetes letartóztatása ügyében hozott kúriai ítélet alapján megállapítható: a tanács elnökének álláspontja a 2006-os eseményekkel kapcsolatban megegyezik az akkori hatalom álláspontjával. Gaudi-Nagy Tamás közölte:
a történtek miatt alkotmányjogi panasszal fordulnak az Alkotmánybírósághoz.
Mint ismert: Dukán Dánielt 2006-ban fizikailag több alkalommal bántalmazták, 54 órára bűnügyi őrizetbe vették, 35 napig volt előzetes letartóztatásban, majd első fokon – törvénytelenül – két és fél éves letöltendő börtönre ítélték. Az elsőfokú verdiktet az a Vasvári Csaba hozta, aki azzal szerzett magának hírnevet, hogy a bírói gyakorlattól eltérően súlyos börtönbüntetéseket szabott ki a 2006 őszén történt tüntetések résztvevőivel szemben, s emiatt többen is vérbírónak bélyegezték őt.
Gaudi-Nagy arra is emlékeztetett, korábban külön per alapján Dukán Dániel jogerősen 2 millió forint összegű kártérítést harcolt ki a törvénytelen elítélését megelőző előzetes letartóztatásának elrendelése miatt attól a Fővárosi Törvényszéktől, amely a rendőrséggel szembeni keresetét első fokon elutasította. Idén tavasszal szintén a Kúria dr. Baka András vezette tanácsa utasította el Dukán Dánielnek az előzetes letartóztatást drasztikus körülmények között foganatosító büntetés-végrehajtási szervekkel szembeni kártérítési igényét elévülésre való képtelen hivatkozással.
A 2010-ban kétharmados többséget szerzett új kormány a 2006 őszi gyurcsányi rendőrterror áldozatainak elsöprő többségét tisztességes kártérítésben részesítette (idén ősszel a Kossuth téri tüntetők kaptak jóvátételt), azonban Dukán Dániel és a 2006. október 23-én bántalmazott Fáber Károly ügyeiben a bíróságok eddig jogszabályt sértő módon meggátolták a jóvátételt.
Forrás: Nemzeti Jogvédő Szolgálat
Facebook
Twitter
YouTube
RSS