Epstein, Savile, András herceg, a Maxwell-lány – nem is a perverzek és pedofilok száma az ijesztő, hanem a hálózat, amely őket segíti. A rendszer, amely meggátolta a nyomozásokat, elhallgattatta az áldozatokat és az újságírókat, majd most sem engedi az igazi tisztázást.
Egy lány
Az anyja kemény drogos volt, az apja börtönbe került. Miami szegény, gettóra emlékeztető részén nőtt fel. Később az apjához került, aki akkor már egy másik nővel élt. A pár egyszer agyonverte a közös fiúkat – még tízéves sem volt. A lány végignézte féltestvére halálát, majd elmenekült. Csellengett.
Ezután talált rá a ragadozó.
Jeffrey Epstein
Jeffrey Epstein ismert milliomos volt Miamiban, New Yorkban és – gondolom – Amerika-szerte. Senki sem tudta, hogy miből szedte meg magát. A kétezres évek elején a Vanity Fair magazin főszerkesztője portré-anyagot rendelt a titokzatos playboyról. Csak a szokásos: honnan jött, kikkel barátkozik, hogyan gazdagodott meg. Lehetett volna belőle egy átlagos Forbes-szerű anyag, amelyeknek magyar változatában az impexeseket is úgy ünneplik, mintha saját Rubik-kockájukból tollasodtak volna meg. Lehetett volna olyan cikk, amelyben mindig két sort ér az első millió megszerzése. Vagy annyi se.
Vicky Ward viszont komolyan vette a feladatát és olyan mocskot talált, amely végül őt is beterítette. Beszélt egy testvérpárral, akiket Epstein molesztált, kihasznált, manipulált, aztán megfenyegetett. Akkori barátnőjével, Ghislaine Maxwell-lel karöltve. Az idősebb nővér jelentkezett a rendőrségnél – elutasították. Feljelentés tett az FBI-nál – semmi sem történt.
Az újságírónő megírta a portrét – benne ezzel a részlettel –, a lap elküldte a befolyásos Epsteinnek, aki mindent tagadott. Szerinte a két lánynak megtetszett, és ezzel akartak bosszút állni. [Szokásos szöveg itthon is. Vessük össze néhai Aczél Endre ámokfutásával.] És persze felhívta Wardot, akit megfenyegetett. A hölgy éppen az ikreit várta – Epstein megkérdezte, hogy hol fog szülni. Azt mondta, úgyis ismer minden orvost, majd kideríti.
Szimpatikus úriember, igaz?
A szerkesztőség persze kihagyta ezt a részt a cikkből. Enélkül jelent meg, Epstein legnagyobb örömére, így a perverz, pedofil hiéna viszonya megnyugodva tovább vadászhatott. Ma már azt is tudjuk, hogy semmi sem igaz az élettörténetéből. Tehetséges, jól számoló fiú volt, aki később diplomát hazudott magának, csalt, sikkasztott és egy pilótajáték irányítójaként lett milliomos. Akit lehetett, átvert, lehúzott. Mint elég sokan az ő köreiből. Élettársával – Ghislaine Maxwell-lel – együtt a fiatal lányokat is „pilótajátékos-módszerrel” irányították. Voltak, akik kerítőként dolgoztak, nekik nem kellett már külön „szolgáltatást nyújtaniuk” Epsteinnek és azoknak a befolyásos, gazdag barátainak, barátnőinek, akik becsatlakoztak a hálózatba.
Az áldozatok szinte mind traumatizált, szegény, gyakran már bántalmazott, megerőszakolt, kallódó lányok voltak. Száz-kétszáz dollárt kaptak egy-egy estéért, amit ez a gennyes-lelkű csaló – az akkoriban széles körben ismert és ünnepelt Epstein – ügyvédei később felhasználtak a védekezésében: mondván, hiszen ő fizetett mindezért. Tizennégy-tizenöt-tizenhatéves lányoknak. Aki okoskodna: gyerekeknek.
Ghislaine és Robert Maxwell
Nála nem kevésbé visszataszító szereplő Ghislaine Maxwell, akit éppen idén ítéltek el. Utóbbi annak a Robert Maxwellnek a lánya, akiről elég sokat írtam már a Hálózat rovatban. Az izraeli-brit médiacézár hatalmas sajtóbirodalmat épített fel a hetvenes, nyolcvanas évekre, de a kártyavár 1991-es halála után szinte rögtön összeomlott. Ő is csalt, lopott, hazudott. Holttestét az Atlanti-óceánban találták meg, a jachtja közelében, amely a Kanári-szigeteknél horgonyzott. „Bob kapitány” Magyarországon is ismert üzletember volt, a rendszerváltoztatás idejében megvásárolta például a Magyar Hírlapot. Az ő idejében lett főszerkesztő a lap korábbi párttitkára, Németh Péter.
Csakhogy Maxwell „túlgondolta” magát. Túlbecsülte a hatalmát.
Gordon Thomas Moszad című könyve az izraeli titkosszolgálatot sejti a milliárdos halála mögött, a sokat kritizált rendőrségi vizsgálat kizárta a gyilkosságot. Az biztos, hogy ekkor már sokak – köztük több titkosszolgálat – útjában állhatott. Izraelben temették el, s közben kidőltek birodalma oszlopai. Két üzleti örökösét – két fiát – Kevin és Ian Maxwellt már 1992-ben letartóztatták, miután az újságok oknyomozó riporterei – a rendőrség vagy a Scotland Yard munkáját is elvégezve – szinte mindent kiderítettek. A legsúlyosabb vád szerint Maxwellék mintegy 700 millió fontot elemeltek a vállalataik nyugdíjalapjaiból.
A leendő nyugdíjasokat lopta meg – a gyerekekhez hasonlóan egy igen-igen kiszolgáltatott csoportot.
Mert Maxwell – ahogyan a lánya és Epstein – azt hitte, mindent megtehet. Hogy állam az állam fölött – hogy a külkeres maffiával kapcsolatos Borvendég Zsuzsanna megjegyzést említsem. Joggal gondolhatta, hogy sérthetetlen: Thomas és más oknyomozó újságírók szerint Maxwell nem csak kémkedett és üzletelt, de az egyik legfontosabb „pénzmosó” volt. Thomas műve szerint az ő segítségével fehérítették ki azokat a pénzeket, amelyeket a legtitkosabb katonai akciókból, fegyverkereskedelemből, csempészésekből és egyéb kétes ügyletekből keletkeztek. A könyv szerint ezekben az ártatlanok vérével fizetett játszmákban benne volt Amerika, Izrael, a Szovjetunió és Nagy-Britannia is.
Nem érdektelen, hogy Maxwell több kelet-európai országban is befektetett akkoriban. Több cégnél – köztük Magyarországon is. Halála után Göncz Árpád köztársasági elnök személyesen utazott Londonba részvétet nyilvánítani. Azt csak ő tudja, hogy miért. Maxwellről akkoriban már sok mindent lehetett tudni, de hát szintén Göncz volt az, aki kitüntette a délvidéki magyarok gyilkosát, a sztálinista Lazar Brankovot is.
Jimmy Savile
Maxwell Thomas műve szerint „szexőrült” volt, de a nyilvánosság csak annyit tudott, hogy falta a titkárnőit. A lánya végül talált egy apjához hasonló embert. Egy sötétlelkű milliomos helyett egy sötétlelkű milliomost. Pedig Ghislaine akár a szigetország egyik legnagyobb hírességét, Jimmy Savile-t is kiválaszthatta volna. Diana hercegnő és Károly herceg néhai barátját. Igaz, Savile látszólag nem kért a nőkből, sohasem volt ismert, komoly párkapcsolata. A britek így is imádták, tízmilliókban mérhető nézettsége volt az Észak-Angliából származó egykori bányásznak. Pedig igen visszatetsző személyiség volt, egy furcsa, magányos és nagyon is ijesztő férfi, akiről a halála után nyilvánosságra hozták, hogy több száz kiskorút megronthatott, megerőszakolhatott. Az elmúlt években egymás után jönnek elő az újabb ügyek. Szívrepesztő, lélekpréselő történetek
Miért csak a halála után? Mert előtte óriási hatalma volt. Ahogyan Maxwellnek, ahogyan Epsteinnek. Savile is azt gondolta, bármit megtehet. Sokszor erről szól a gyerekek bántalmazása, abuzálása. Kiélik a hatalom-gyakorlás legszélsőségesebb formáját.
És ezek az emberek összezárnak. És ezekért az emberekért összezárnak. A róla készített dokumentumfilmből is kiderül, hogyan védte korábban a nagytekintélyű BBC – ahogyan a jórészt lapító amerikai sajtó Epsteint és hálózatát vagy a mienk uszodáink vagy színházaink közismert perverzeit – és a brit rendőrség – ahogyan az amerikai rendőrség és az FBI Epsteint és a hálózatát –, illetve azok a kapcsolatai, akik mindent el tudtak intézni. Savile közben hatalmas pénzeket kampányolt különböző egészségügyi intézményeket – hogy az ott fekvő, gyakran magatehetetlen betegeket is molesztálja, megerőszakolja. Állítólag halottakat is.
András herceg
Kapcsolatok. Hálózatok. Jimmy Savile „Sir” volt – azt hiszem, ma is az –, Károly és András herceg barátja. Előbbit talán csak megtévesztette, utóbbitól azóta már a királyi család is elhatárolódott. Volt miért, Epsteinnel és Ghislaine Maxwell-lel is jóban volt – és akkor nagyon, nagyon finoman fogalmaztunk. Egy akkor még fiatalkorú lány szerint őt is felkínálták a hercegnek. És persze felmerült Bill Clinton neve is – aki állítólag járt Epstein orgia-szigetén, bár [szintén állítólag] semmi „olyat” nem tett. És Donald Trumpé is – aki szintén Epstein baráti körébe tartozott.
A szexuális ragadozót már nem lehet megkérdezni: felakasztotta magát egy olyan intézményben, ahol rabtársa szerint lehetetlen elkövetni egy öngyilkosságot. Neki mégis sikerült. Ha minden igaz, újabb és újabb vallomásokra készült. Ahogyan Maxwell, ő is sok-sok titkot vitt magával a sírba.
Hálózatok
Epstein és Savile bűneiről készültek dokumentumfilmek, írtak cikkeket, egyre több mocsok került a napvilágra. De lehet látni az óvatosságot: ahogyan egy bizonyos pontnál megállnak, amikor elérnének egy túlságosan is ismert, túlságosan is befolyásos szereplőhöz. Ahogyan nekem is meg kell állnom néha.
A minta amúgy mindenhol ugyanaz: hiába tettek feljelentést az áldozatok, hiába jelentkeztek (dacolva a saját félelmükkel, sokszor indokolatlan szégyenükkel, tartva az amúgy tényleg bekövetkező elutasítástól és visszatámadástól), a rendőrség nem foglalkozott az üggyel. A média jelentős része sem, utólag mindenki azt mondta, megdöbbentette a dolog, de ismerjük, ismerem annyira az újságírás és tévézés világát, hogy tudjam, ez nem igaz. Ugyanez igaz az egykori munkatársakra, barátokra. Egy-egy zárt területen belül igenis nagyon sokan tudtak mindenről. Vagy csak néhány részletről. Vagy csak több nagyon is gyanús és összecsengő pletykáról. Csak nem merték, nem akarták, nem lehetett megírni.
Ezt sem.
És persze ott vannak a jogászok. Savile és Epstein mindenkit beperelt, aki meggyanúsította. Remek, mindenre kapható ügyvédjeik és a nekik dolgozó rendőrök, magánnyomozók segítségével mindenkit meg tudtak félemlíteni. Akár azokat a rendőröket is, akik megpróbáltak nyomozni. Életeket menteni. A sok-sok ismeretlen Serpicót.
A külkeres vagy posztkommunista maffia ellen ugyanezért nagyon nehéz „küzdeni”. Bár a küzdelem kifejezés is túlzás. Valójában néhány újságíró, történész próbálja csak kideríteni az igazságot. Nem áll mögöttünk szinte senki sem. Nincsen profi csapatunk, nem dolgoznak közgazdászok, jogászok, magánnyomozók a kezünk alá.
Annál többen súgnak, harcolnak, áskálódnak azok ellen, akik csak meg szeretnék írni, hogy mi történt. Sokan azért, mert benne vannak a buliban, sokan, mert valakijük benne van, sokan meg egyszerűen gyávák vagy egyszerűen jól keresnek az egésszel.
De előbb-utóbb minden kiderül. Előbb-utóbb mindent meg fognak írni, még akkor is, ha először kevesekhez fog eljutni. És ha mi nem tudjuk megírni, mert elegünk lesz, elhallgattatnak, szétperelnek, lejáratnak, majd megírja más.
Savile, Epstein és a többiek pedig rendezhetik az orgiáikat a Pokolban. Csak egymással. Nem a gyerekeinkkel.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS