Ismerősen somolygós, szarmagyarkodós cikket jelentetett meg nemrégiben a HVG azon hazai igények kielégítése céljából, hogy a magyar sportsikerektől ideológiai okokból fanyalgó kisebbségnek is meglegyen a napi betevő gyűlölködnivalója. Az írás a sportágakon keresztül igyekszik jobboldali politikusokat támadni: így járt többek között Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője, aki a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke is. Bár a szakág koránt sincs “mélyrepülésben”, sőt, a sportág teljes spektrumában fejlődést mutat, és az eredmények is folyamatosan javulnak mind a nőknél, mind a férfiaknál, a felnőttek, az utánpótlás, a terem- és a strandkézilabda területén egyaránt, a HVG a Szövetség reakcióját már nem volt hajlandó közölni. A mulasztást ezúton portálunk pótolja…
A cím célirányos: “ha valakit nem érdekel a sport, nyugodtan szurkolhat a Fidesz politikusainak, esetleg a Fideszhez kötődő üzletembereknek is Tokióban”. Ez az a fajta baloldali humortallér, amelynek másik oldalán a stadionépítések, a sportfinanszírozási rendszer ellen tüntető politikusok és véleményvezérek szerepelnek, akik Facebook-megosztásaikban előszeretettel hivalkodnak a hazai sportsikerekkel, olykor-olykor stadionokkal a háttérben. A HVG cikke nagyjából arról szól, hogy az olimpiai verseny tétje egyúttal a hazai politikusok által vezetett szakágak sikere is; így jut el többek között Kocsis Mátéhoz, a Fidesz frakcióvezetőjéhez, aki a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke is. Az írás sommás összefoglalójában arról ír:
a kézilabda-szövetség élén 2015 óta trónol a Fidesz parlamenti frakcióvezetője [Kocsis Máté]. Kocsis elnöki karrierje egyelőre közel sem annyira felfelé ívelő, mint a politikai: bár érkezésekor úgy fogalmazott, fényes jövő előtt áll, 2016-ban már olyan mélyponton volt válogatott szinten a férfi és női kézilabda is, amire nem nagyon volt példa korábban. A mélyrepülés azóta is tart, a férfi válogatott ki sem jutott, a lányaink kacskaringós úton, de versenyben vannak.
A Magyar Kézilabda Szövetség szerdai közleményében utasította vissza a HVG írásában megfogalmazottakat, a portál azonban nem volt hajlandó közölni a választ. Mi ezt ezúton pótoljuk, hogy helyreálljon az egyensúly a médiaerőtérben.
Pedig egyszer már beállt a csönd a sportsikerek miatt…
A HVG által elhallgatott válaszban elöljáróban arról írnak: egyértelmű, hogy néhány évvel korábban a “média egy jól körülhatárolt szegmense” a szakág történelmi mélypontjáról cikkezett pusztán amiatt, mert így próbálták kikezdeni Kocsis Mátét, a Magyar Kézilabda Szövetség elnökét. Bár az elmúlt időszak sikerei ezeken a hangokat elnémították, a HVG legújabb írásában már nemcsak Kocsis Mátét, de az egész kézilabdás közösséget igyekezett lejáratni. Mint a közleményben kiemelték, véleményük szerint
rosszindulatú írás számtalan sportoló, sportszakember és edző sok éves erőfeszítéseit és eredményeit vitatja el, világversenyeken szerzett érmes és kiemelt helyezéseket tesz zárójelbe, megalázva ezzel az egész sportágat.
A “mélyrepülés” és a tények
A Magyar Kézilabda Szövetség reagálásában részletezte: a HVG szerzője többek között felrótta, hogy a válogatott nem jutott ki a riói olimpiára, holott az új elnökség 2015-ös megválasztásának idejére a férfi válogatott már elvesztette reális esélyét erre, miután 2014-ben elbukta a kvalifikációs világbajnoki selejtezőt, majd pár hónap múlva még a régi struktúrában működő női csapat is lemaradt az ötkarikás játékokon való szereplésről. Azaz ezt elég nehéz az új vezetés nyakába varrni, a HVG cikkírója azonban ennél is tovább ment, amikor arról írt, a “mélyrepülés” 2016 után is folytatódott. A közleményben erre reagálva, a tényeket felsorolva a Magyar Kézilabda Szövetség rögzíti:
- A férfiak a legutóbbi világbajnokságon az 5. helyen végeztek – ez minden idők 3. legjobb vb-helyezése számukra, az elmúlt 24 évben pedig a legjobb, ami történelmi siker.
- A nők 13 év után kijutottak az olimpiára (miután kétszer is lemaradtak róla) – szemben a többi között a német, a dán, a román válogatottal, amely nem szerepelhet Tokióban.
- Az elmúlt időszakban két férfi utánpótlás-csapatunk, két különböző korosztályban (juniorok és ifjúságiak) is az 5. helyen zárt a korosztályos világbajnokságokon.
- Az 1998-99-ben születettek csapata 2018-ban női junior válogatott világbajnokságot nyert.
- A 2000-2001-esek 2017-ben megnyerték az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivált, egy évvel később ezüstérmesek lettek az ifjúsági világbajnokságon, majd 2019-ben junior Európa-bajnokok lettek.
- A 2002-2003-ban született lányok válogatott csapata 2018-ban serdülő Európa-bajnok, 2019-ben ifjúsági Európa-bajnok, 2021-ben pedig junior Európa-bajnok lett. Ez utóbbival a magyar kézilabdázás történetében korábban soha nem látott módon Magyarország megvédte elsőségét egy világversenyen.
- 2017-ben világbajnokságot nyertünk ifjúsági strandkézilabdában is, tehát a magyar kézilabdázás egész történetének eddigi három világbajnoki címe közül kettő az elmúlt hat évben született meg.
- Az elmúlt 3 év európai kupaszereplései alapján Magyarország első lett az EHF női rangsorában.
- Sportdiplomáciai siker, hogy hazánk rendezett strandkézilabda-világbajnokságot, női junior vb-t és Eb-t.
- Idén már hetedik alkalommal Budapest adott otthont a női Bajnokok Ligája négyes döntőnek és a rendezés joga a következő években is az MKSZ-é, illetve Budapesté, amelyben közrejátszott, hogy januárban Szlovákiával karöltve férfi felnőtt Európa-bajnokságnak adunk otthont hazánk történetében először (miután pályázatunk jobbnak bizonyult a franciákénál, a spanyolokénál).
- 2024-ben női felnőtt Eb-t rendezhetünk.
- 2027-ben női felnőtt világbajnokságnak leszünk a házigazdái.
- Az MKSZ tornacsarnokokat újít fel, kültéri pályákat épít, hogy minél többen sportolhassanak, akár amatőr szinten is.
A közlemény végén kiemelik: összességében a sportág teljes spektrumában fejlődést mutat, az eredmények is folyamatosan javulnak mind a nőknél, mind a férfiaknál, a felnőttek, az utánpótlás, a terem- és a strandkézilabda területén egyaránt. Úgy fogalmaznak:
a sportújságírás – még akkor is, ha a megjelent cikket nem tekintjük annak –, nem lehet ellenzéki műfaj, mert tényeken alapszik, a szurkolók közé pedig politikai hovatartozástól függetlenül tartoznak emberek.
A közleményt kiadók között van Görbicz Anita, vb-ezüstérmes, vb-bronzérmes, Eb-bronzérmes, olimpiai 4., 5-szörös BL-győztes kézilabdázó, a világ legjobb játékosa (2005), Nagy László, 2-szeres olimpiai 4., 2-szeres BL-győztes kézilabdázó, a világ legjobb játékosa (2011), Kirsner Erika, Európa-bajnok, vb-ezüstérmes kézilabdázó, Pálinger Katalin, Európa-bajnok, olimpiai ezüstérmes, vb-ezüstérmes, vb-bronzérmes, Eb-bronzérmes kézilabdázó, Ilyés Ferenc, 2-szeres olimpiai 4., KEK-győztes, EHF-kupa győztes kézilabdázó, az MKSZ határon túli magyar kézilabdázásért felelős tagja, Novák András, az MKSZ igazgatótanácsának elnöke, Horváth Gabriella, az MKSZ főtitkára, Juhász István, az MKSZ sportakadémiai központjának vezetője és Golovin Vlagyimir, junior világ- és Európa-bajnok szövetségi kapitány.
Forrás: hvg.hu/Magyar Kézilabda Szövetség közleménye; Vezetőkép: MTI/Czeglédi Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS