Rengeteg ember megszólalt már a Szuperliga ügyében, ami egy globalizációs folyamat a profi labdarúgás világában. Vannak olyan sportszakértők, akik még most is csak annyit mondanak az ügyre: blöff, azonban a Spíler TV szerkesztője, Bencsik Róbert, aki épp a spanyol bajnokságot közvetíti a magyar képernyőkön, már vészjóslóan nyilatkozott a Szuperligáról, amelyet 2000 óta terveznek a nagy klubok vezetői. Megkérdeztük a témáról Knézy Jenőt is, aki szerint vannak olyan csapatok, melyeknek nagyon jól jönne az új versenyrendszer.
A hazai képernyőkön évek óta láthatjuk a különféle bajnokságok nagy rangadóit, a több hazai sportcsatorna között a Spíler TV két nagy bajnokságot is sugároz. A TV2 csoport férfiaknak szóló csatornáin lehet látni az angol Premier League és a spanyol La liga mérkőzéseit. Pont az előbb említett két ország nagy csapatai azok, amelyek létrehoznák a Szuperligát, de a kezdeményezés nem új, már több mint húsz éve elkezdték az alapozást.
A kosárlabda Euroliga a megfelelő példa
Nincs új a nap alatt: amikor 2000-ben megalakult a G14 néven elhíresült, Európa leggazdagabb és legsikeresebb futballklubjait tömörítő szövetség, már egyértelműen látszott, hogy saját elitsorozatban – bizniszben – gondolkodnak a nagyok. Természetesen akkor ezt még tagadták, egyfajta érdekszövetségről beszéltek. Érdekes párhuzam lehet, hogy ugyanabban az esztendőben, egy másik labdás sportágban, a kosárlabdában már nevén nevezte a gyereket az úgynevezett elit. Akkor alakult meg ugyanis a Euroleague Basketball nevű társaság, amely a legerősebb nemzeti ligákat tömörítő, a FIBA európai szervezetétől független ULEB-bel – Union des Ligues Européennes de Basket-Ball – karöltve szakított a nemzetközi szövetséggel és elindította a sajátosan zárt kupasorozatát. Ez lett a jelenlegi formájában ismert Euroliga, amelyben az öreg kontinens krémje pattogtatja a labdát immáron több mint húsz éve. A kosárlabdában tehát már két évtizedes kézzelfogható, működő történelme van ennek a globalizációs folyamatnak – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Bencsik Róbert.
Kosárlabdában és labdarúgásban az egyik legnépszerűbb kommentátor hazánkban Knézy Jenő, aki jelenleg Győrben irányítja a Győr+ Médiát, ugyanakkor az M4 sporton is hallhatjuk a közvetítéseit. Éppen ezért kérdeztük meg őt is, hogy miként látja a folyamatot és mennyire lehet népszerű a Szuperliga.
Ha a kosárlabdából indulunk ki ott nagyon bejött a dolog. Természetesen minden üzlet és ez az akcióterv is a pénzről szól. A klubok maguk szeretnének komolyabb anyagi lehetőséghez jutni. Egy Arsenal szintű csapatnak, amely az utóbbi években nem ért el semmit, nagyon komoly lehetőség egy ilyen rendszerhez tartozni és állandó nagy bevételhez jutni. Az ázsiai piacról meg ne is beszéljünk, több Real Madrid szurkoló van ott mint Spanyolországban, és nekik bármit el lehet adni, ezért elképzelhetőnek tartom, hogy valóban életre kel ez a liga, azonban nagy kérdés, hogy mi lesz a válogatottakkal, a nemzeti bajnokságokkal és milyen szankciókat vezet be az UEFA, hogy a játékosok csakis az ő rendszerükben futballozzanak
– elemezte a helyzetet Knézy Jenő.
Többet hozna a konyhára, mint a Bajnokok Ligája
A kosárlabda valóban jó példa, de ott már eltelt annyi idő, hogy kiforrott dologról beszélünk, és azt mindenképpen jegyezzük meg, hogy az európai kosárlabdának valóban kellett egy összetartás, hiszen nagyon szétszórt volt a mezőny. Hanga Ádám példáján láthatjuk, hogy sokszor kell mellőznie őt a válogatottnak, ami azt jelenti, hogy nem a nemzet, hanem az Euroliga előbbre való, ami egyáltalán nem egy szimpatikus üzenet. Ugyanakkor mit sem érnek a filozófiai üzenetek és a hagyományok, amikor nagyságrendileg négyszer akkora pénz bevétellel kecsegtet a Szuperliga, mint egy BL-győzelem. És ez itt a fő probléma, mivel a csapatok maguk uralnák ezt a ligát, így a bevétel kilencven százaléka is a zsebükben maradna. Erre pedig nagyon nehéz nemet mondani. Ettől független a fociban a válogatott és egyéb szereplések hiánya a Szuperligára nem biztos, hogy jó hatással lesz.
Vezető kép: MTVA/ Zih Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS