Az új szolgálati jogviszony körül felmerült maradék kételyt is eloszlatja a belügyminiszter pénteki levele, amelyben biztosítja arról a parlamenti pártok frakcióvezetőit és a MOK elnökét, hogy minden további javaslatot is elfogad, ezzel rendezve a háziorvosok helyzetét és a kirendelés szabályait – írja a Magyar Nemzet.
Pintér Sándor belügyminiszter szerint a november 17-én lefolytatott tárgyalások alapján a kormány elfogadta a Magyar Orvosi Kamara (MOK) azon javaslatát, hogy békeidőben maximum 44 napra lehessen átirányítani az orvosokat, illetve azokban a családokban, ahol két orvos szülő van, és 16 év alatti gyermeket nevelnek, csak egyiküket lehet munkavégzésre máshova vezényelni. Osztotta a kormány azt a javaslatot is, hogy az alapellátásban polgári jogi jogviszony keretében foglalkoztatottak számára is érzékelhető jövedelemnövekedést kell biztosítani, azonban az összeférhetetlenségi szabályokból nem engednek, ugyanis ezek a köz- és magánegészségügy szétválasztásának alappillérei – írja a Magyar Nemzet.
A várható változások első olvasatban: a kirendelés a törvényben levő 2×1 év nem a kiküldött tervezetben levő 100 napra, hanem a MOK által kért (MT-kompatibilis) 44 napra csökken. 16 év alatti gyermek esetén csak az egyik szülő rendelhető ki. Az alapellátásban érzékelhető szintű jövedelemnövekedés kell a vállalkozóknak is, az összeférhetetlenségi szabályok zömmel maradnak. A munkaszerződés-tervezetet csak a veszélyhelyzet elmúlása után kell elkészíteni, átadni a dolgozóknak, ennek megfelelően kitolódik az aláírás határideje is (ez jó eséllyel 2021. június környéke lesz). A bér ettől függetlenül már 2021. januártól érvényes, várhatóan a közalkalmazottakra. Azt gondolom, hogy elég hatékonyak és eredményesek voltunk, egyedül az összeférhetetlenségi szabályok nem enyhültek. A többi a MOK kompromisszumos javaslatai szellemében változik – nyilatkozta Kincses Gyula, a MOK elnöke.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS