Lázadhatunk a tiltás ellen, de ezzel csak a magyar labdarúgásnak és a magyar csapatoknak ártanánk – mondta Borbély Zoltán a Mandinernek. A Nagy-Magyarország drapériát nem a magyar, hanem az európai szövetség tiltja egy lista alapján. Az MLSZ egykori elnökségi tagja szerint vagy elfogadjuk ezeket a szabályokat, vagy ha nem, akkor vállalnunk kell a következményeket. Az UEFA ugyanakkor egészen meghökkentő dolgokért is szankcionál.
Nagy vihart kavart szerdán az a hír, miszerint az MLSZ nem engedélyezi a Nagy-Magyarországot ábrázoló molinók és drapériák bevitelét a válogatott meccsekre. Az ügyben a labdarúgó-szövetség a Mandiner megkeresésére közölte, hogy valóban tiltott a jelkép használata, ám nem ők, hanem az UEFA döntése értelmében, amelynek alapja az európai szövetség ernyőszervezete, a FARE (Football Against Racism in Europe) által összeállított tiltott jelképek listája. Borbély Zoltán jogász, az MLSZ egykori elnökségi tagja és szóvivője a lapnak elmondta: abba, hogy az UEFA mit tart tiltott jelképnek, a magyar szövetségnek nincs beleszólása.
A politikai jellegű megnyilvánulásokat a FIFA és az UEFA bünteti. A magyar válogatott és kupacsapataink mérkőzésein is az ő szabályaikat kell betartani
– szögezte le Borbély Zoltán.
Vagy elfogadjuk ezeket a szabályokat, vagy ha nem, akkor vállalnunk kell a következményeket. Lázadhatunk a tiltás ellen, de ezzel csak a magyar labdarúgásnak és a magyar csapatoknak ártanánk
– hangsúlyozta Borbély Zoltán.
A vita nem a szurkolók és az MLSZ között van, hanem a szurkolók és a nemzetközi szervezet között
– tette hozzá. Borbély Zoltán felidézte, hogy a 2012-es augusztusi Magyarország–Izrael barátságos mérkőzésen történtek után, többek között az Árpád-sávos zászlók kihelyezése miatt a FIFA zárt kapus meccsekkel büntette a magyar szövetséget. Az MLSZ a CAS-nél, azaz a Nemzetközi Sport-döntőbíróságnál fellebbezte meg a döntést, és még heraldikai szakértőt is bevetettek, aki elmagyarázta a bíróságnak, hogy ez egy történelmi jelkép. Azzal is érveltek, hogy az Árpád-sávos zászló vagy motívum nincs rajta a FARE listáján (ahogy most sincs – a szerk.).
Nem is magával a jelképpel volt a probléma, hanem annak politikai tartalmával, azzal, amire utalt. A büntetésünket egyébként enyhítették, részben elfogadták az érveinket
– mondta Borbély.
Ugyanakkor a dolog visszásságát jól mutatja az a meghökkentő eset, hogy annak idején az UEFA a máltai szövetséget azért büntette meg, mert az egyik meccsen megjelent a “Don’t kill the white birds” szlogen. Ez egy ottani zöld párttól eredt, amely tiltakozott az ottani illegális – évente több százezer állat elpusztítását eredményező – madárvadászat ellen. Az UEFA azért marasztalta el a máltaiakat, mert ezt a szlogent is politikainak minősítette, mert egy párt használta.
Ahogy a Mandiner kérdésére az MLSZ is hangsúlyozta, a szurkolói sálakra vagy pólókra nem vonatkozik a tiltás, ugyanakkor, ha például a magyar szurkolók egy koreográfia keretében élőképpel formálnának Nagy-Magyarországot, az Borbély Zoltán szerint megint csak egyértelműen szankciókat vonna maga után. Arra, hogy ha ez politikai megnyilvánulásnak számít, akkor más, például a szivárványos jelkép miért nem, Borbély Zoltán emlékeztetett, hogy a nemrég zárult világbajnokságon már nem engedte a FIFA a szivárványos karszalag viselését.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS