Egyre gyakrabban használnak embercsempész bűnszervezetek által okostelefonra készített – térképeket és videókat is tartalmazó – elektronikus segédletet az Európába tartó illegális bevándorlók – hangzott el hétfőn az M1 aktuális csatornán.
A műsorban részleteket is bemutattak Kétegyházán elfogott iráni migránsok telefonján talált huszonöt perces, kurd nyelvű videóból, amely a többi között átkelési pontokat, földrajzi távolságokat, valamint a magyarországi közösségi közlekedés árát és taxitarifákat is tartalmazott. Boross Zoltán, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda nemzetközi bűnözés elleni főosztályának vezetője azt mondta, az ilyen elektronikus segédleteket embercsempész bűnszervezetek készítik, amelyek a kiinduló országból szervezik meg a migránsok Európába, elsősorban Németországba juttatását.
A segédletek személyes tapasztalaton is alapulnak, mivel az embercsempészek lejárják a szóban forgó útvonalakat, folyamatos ellenfigyelést végeznek a határon és próbálgatják a határvédelem gyenge pontjait
– részletezte az ezredes. Boross Zoltán azt is elmondta, hogy növekszik a migrációs nyomás.
Az Európában aktív körülbelül ötezer bűnszervezetnek már harmincöt-negyven százaléka foglalkozik embercsempészettel; 2014 előtt tizenöt-húsz százalék volt ez az arány
– érzékeltette a növekedést a szakember. Az ezredes közölte: becslések szerint 2015-ben hatmilliárd, 2016-ban több, mint kétmilliárd eurót kerestek a bűnszervezetek embercsempészetből. Példaként említette, hogy a parndorfi halálkamionhoz köthető csoport egy év alatt bizonyíthatóan több, mint tizenötmilliárd forint haszonra tett szert. Boross Zoltán beszámolt arról is, hogy Afganisztánban a kábítószer-kereskedelemből származó illegális jövedelmeket is felhasználják az illegális migráció finanszírozására. A műsorban az is elhangzott, hogy az idén eddig tizenháromezren próbáltak illegálisan bejutni Magyarország területére, múlt péntektől vasárnapig pedig több, mint háromszázötven határsértővel szemben intézkedtek a magyar rendőrök.
Forrás: MTI; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS