Az eredeti tervvel ellentétben nemcsak kétheti, hanem teljes 13. havi nyugdíjat kapnak az idősek – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a Fidesz tisztújító kongresszusán. A kormányfő már korábban is beszélt arról, hogy mindent megtesz azért, hogy jövőre már a teljes összeget ki tudják fizetni, így két év alatt vissza tudják építeni a juttatást, amit a 2010 előtti baloldali kormányok vettek el a nyugdíjasoktól – hangzott el a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
A 13. havi nyugdíjat a Gyurcsány–Bajnai-kormány vette el az idősektől, a nemzeti kormány azonban megígérte, hogy visszaadja. A korábbi tervek szerint 2024-ig több lépcsőben fizették volna ezt ki, az első heti részlet idén februárban érkezett, ez 25 százalékkal emelte meg a nyugdíjszerű ellátásra jogosultak pénzét. A második heti részlet pedig jövő februárban lenne esedékes. A kormányfő októberben viszont azt mondta, ha a gazdaság jól teljesít, jó esélyt lát arra, hogy a 13. havi nyugdíjnak már nemcsak a felét, hanem a teljes összegét visszaadhassák jövőre. Orbán Viktor a Fidesz kongresszusán azonban már konkrétabban fogalmazott, és azt mondta, visszaadják a teljes 13. havi nyugdíjat – mondták a Kossuth Rádióban. Szakáli István Loránd, a Századvég vezető közgazdásza kifejtette, hogy: a 13. havi nyugdíj megszüntetése 2009-ben történt meg, annak következtében, hogy az akkori kormány kényszerhelyzetbe került, ami elsősorban az éveken keresztül folytatott rossz gazdaságpolitikájának volt köszönhető. A 2002 és 2010 közötti időszakban – hangsúlyosan a 2004 utáni időszakban – dinamikusan növekedett az államadósság, magas volt a költségvetési hiány, a deficit, ami oda vezetett, hogy bennünket a 2008-as pénzügyi válság különösen súlyosan érintett, egy olyan helyzetbe kerültünk, amikor a piacról már nem lehetett finanszírozni a hiányt, és kénytelen volt az akkori kormány az IMF-hez fordulni hitelért – idézi a közgazdászt a Híradó.hu.
Annak, hogy hazánk megkapja a hitelt az IMF-től az volt a feltétele, hogy cserébe költségvetési megszorításokat vágtak el a kormánytól, és ennek következtében 2009 közepétől teljesen megszüntették a 13. havi nyugdíjat
– magyarázta Szakáli István Loránd, majd hozzátette, hogy ezután vezették be kompenzációként a nyugdíjprémium intézményét, ám annak realitása nem volt, hogy ezt kifizessék abban az időszakban. Nyugdíjprémiumot végül az Orbán-kormány 2016-ot követően tudott fizetni, ugyanis ekkor teremtette meg ennek feltételeit a gazdasági növekedés – ismertette a közgazdász, aki azt is felsorolta, hogy milyen pluszjuttatásokat kapnak a nyugdíjasok: A nyugdíjasok novemberben megkapták a nyugdíjprémiumot, aminek 80 ezer forint az összege, mindenki számára. Emellett volt egy nyugdíjkorrekció, ami azt jelenti, hogy 1,2 százalékkal felszorozták a nyugdíját, és az elmúlt tíz hónapra visszamenően megkapták a nyugdíjasok. 2022 elején pedig megkapják a 13. havi nyugdíjat is. A vezető közgazdász azt is elárulta, hogy a 13. havi nyugdíj kifizetése a költségvetés számára mintegy 320 milliárd forint kiadást jelent a következő éveben. A nyugdíjprémium pedig 150 milliárd forint körüli pluszkiadást.
Ezek az összegek a fogyasztásban és a keresletben megjelennek, és mindenféleképpen jótékony hatásuk van a gazdaság növekedésére
– emelte ki a közgazdász. Szakáli István Loránd szerint a mostani kormány azért tud jól válságot kezelni, mert sikerült rendbe tenni és növekedési pályára állítani a gazdaságot.
Forrás: Híradó.hu; Fotó: MTI/Balázs Attila
Facebook
Twitter
YouTube
RSS