Ha tovább trükközik és húzza az időt Szombathely baloldali városvezetése, hogy minél tovább a VASIVÍZ Zrt. élén tartsa az oda mindenféle szakmai végzettség és tapasztalat nélkül kinevezett, hozzájuk átdörgölőzött exfideszest, Molnár Miklóst, a megye akár az évi 7 milliárdos bevételű, legnagyobb települési szolgáltatóját is elveszítheti. A PestiSrácok.hu birtokába került dokumentumok szerint a Magyar Energetikai és Közmű Szolgáltatási Hivatal kilátásba helyezte, hogy visszavonja a VASIVÍZ szolgáltató engedélyét, ha a határidőn belül nem állítják vissza a törvényes állapotokat, azaz nem menesztik az önkormányzati tulajdonú cég élére kinevezett arra alkalmatlan vezetőt. Hiába mondta első fokon a bíróság is, hogy törvénytelenül nevezték ki Molnár Miklóst a szolgáltató cég élére, ezért az erről szóló határozatot hatályon kívül kell helyezni, úgy látszik a szombathelyi szocik a végsőkig kivárnak. Fellebbezésükben többek között azzal érvelnek, hogy ha visszavonnák Molnár vezérigazgatói kinevezését, egy évi távolléti díjra lehet jogosult, ami járulékokkal együtt több mint 20 millió forint. Ha pedig munkaügyi pert is nyerne, még prémiumot, cafetériát is megítélhetnek neki, egyszóval akár 30 millióban is fájhat a VASIVÍZ-nek közpénzből. Nekik a közpénzzel pedig gondosan kell eljárniuk. Értik ugye? Nem elég, hogy havi 1,5 milliós fizetéssel olyan vezetői székbe ültették az emberüket, amely alapfeltételeinek nem felel meg, hanem még pofátlanul azzal vagdalkoznak, milyen sokba kerülne a szombathelyieknek ha a törvénytelenségüket, amibe belebuktak, most vissza kéne csinálni. Csakhogy a MEKH határozata szerint az eredeti állapotokat kell visszaállítani, jogi értelmezésben így semmilyen lelépési pénz nem jár.
Mint arról többször beszámoltunk, Szombathely új, ellenzéki városvezetésének a választások után az első dolga az volt, hogy megbízható kádereit, sajátjaik rokonait, és az előző, jobboldali városvezetés árulóit pozíciókba helyezzék. Az egyik ilyen Molnár Miklós, aki ittas vezetéses fiaskója után is kapott lehetőséget és másodjára is alpolgármester lehetett a fideszes polgármester mellett. Korábbi írásban tett ígéretét is megszegve, amikor tavaly januárban az ellenzékiekkel szavazott. Az önkormányzati választás kampányában már ő játszotta a kiábrándult fideszes szerepét, és ahogy kell, minden ellenzéki sajtóorgánumot körbenyilatkozott. A fizetség sem maradt el. Az októberi hatalomátvétel után a VASIVÍZ Zrt. decemberi közgyűlésén vezérigazgatónak nevezték ki, úgy, hogy semmilyen a törvényben előírt végzettséggel, tapasztalattal, kompetenciákkal nem rendelkezik. Először a Szombathelyi Törvényszék egy elsőfokú ítéletben, majd a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal is kimondta, hogy kinevezés törvénytelen volt. Az energetikai hivatal 1,5 millió forintra meg is bírságolta az önkormányzati tulajdonú céget és 90 napot adott arra, hogy az eredeti törvényes állapotokat helyreállítsák, azaz menesszék Molnárt és a törvényeknek megfelelően biztosítsák a cég vezetését.
Minden panaszt, kérelmet elutasított a MEKH és a bíróság, Molnár azonban még mindig a VASIVÍZ vezérigazgatója
A határidő augusztus 23-án lejár, és annak, hogy az elsőfokú bírósági ítéletet megfellebbezték, nincs halasztó hatálya. Bíróságon kérték, hogy legyen, de a Fővárosi Törvényszék a kérelmet elutasította, ahogy az energiahivatal is a póthatáridő kijelölését. Még ezt sem vették tudomásul, és csak annak lehetőségét keresték, hogy ne menesszék Molnárt és tovább húzzák az időt. Közigazgatási pert indítottak a MEKH határozattal szemben és jogvédelmet is kértek a Fővárosi Törvényszéktől, az eredmény újabb elutasítás. Majd ezt a bírósági ítéletet is megfellebbezték.
Mivel a Magyar Energetikai és Közmű Szolgáltatási Hivatal felhívta a VASIVÍZ figyelmét, hogy amennyiben a törvényesség helyreállításáról határidőre nem gondoskodik, szolgáltatási engedélyüket is visszavonhatják, és minden egyes jogi kísérletük eddig kudarcba fulladt, legutóbb arra hivatkozva fordultak a hatósághoz, hogy tagjaikkal, részvényeseikkel is meg akarják vitatni az ügyet, mielőtt döntést hoznak, ezért azt kérik, tájékoztassák őket részletesen, pontosan mivel járna, ha megvonnák az engedélyüket. A levelet július 31-én datálták. Vagyis három héttel a határidő lejárta előtt még mindig nem azzal vannak elfoglalva, hogy saját minden határon túlmenő önkényes, törvénytelen lépésüket visszavonják és megegyezzenek Molnárral, nehogy már a jogtalan kinevezése még neki kelljen fizetni, hanem azt boncolgatják, mérlegelik, Molnár Miklós vagy a szolgáltatási engedély ér többet.
A Zrt. következő közgyűlését augusztus 18-ra hívták össze. Egyetlen napirendi pontként szerepel az energetikai hivatal határozatáról és közigazgatási perről való beszámoló, illetve olvashatunk “egyebek” témamegjelölést is – a jogtalanul kinevezett vezérigazgató visszahívása azonban nem szerepel a tervezetben.
202 település zavartalan vízellátása és közös vagyona a tét
A VASIVÍZ Zrt., bár a szombathelyi városvezetés ezt mintha nem akarná tudomásul venni, nem csak Szombathely aktuális összetételű önkormányzatának tulajdona. Az 1800-as évek végén alapított tárulás ma már 202 önkormányzat közös tulajdona és pontosan ennyi településen biztosítja a biztonságos vízellátást. A Zrt. és jogelődei működése óta a szolgáltatás még soha nem került veszélybe. Vas megye közös vagyona, igaz, több mint 50 százalékban tulajdonosa a megyeszékhely. Amennyiben az energetikai hivatal a szolgáltatási engedélyt visszavonja, a megye, illetve annak települési önkormányzatai évi 7 milliárdos bevételű cégüket veszítik el, hiszen az engedély híján értéktelenné válik. A települések vízellátására, a vízvezeték- és csatornahálózat üzemeltetésére, mely a vízi közművekről szóló törvény szerint az önkormányzatok saját vagyona, egy másik szolgáltatóval köthetnek szerződést.
A VASIVÍZ szerint Molnárnak minimum 20 millió jár, ha mennie kell, de ha munkaügyi pert is nyer, 30 millió
A jogi vitára eközben a Kúria tehet pontot. A VASIVÍZ Zrt. – miután már minden jogi eszközét kijátszotta és elbukta – végezetül a Kúriához fordult, és hosszú beadványban ecsetelte, szerintük miért törvénytelen a Fővárosi Törvényszék eljárása. Azt, hogy miért nem tettek eleget eddig az energetikai hivatal határozatában foglalt törvényesség helyreállítására és miért van még mindig a társaság élén a törvénytelenül kinevezett Molnár Miklós, azzal magyarázzák, hogy elküldése esetén a vezérigazgató 12 havi távolléti díjra lehet jogosult, ami járulékokkal, szakképzési díjjal meghaladja a 20 millió forintot. Ha esetleg még munkaügyi pert is indít és azt megnyeri, akkor további prémium és cafetéria kifizetést is ítélhetnek neki, ami akár 30 millió forint kifizetését vonhatja maga után. Mivel azonban a törvények szerint a közpénz felhasználásakor a legnagyobb körültekintéssel kell eljárni, nem tehetik meg, hogy egy adminisztrációs hiba miatt ennyi közpénzt kifizessenek.Álláspontjuk azon a ponton meg is bukik, hogy a MEKH határozat nem egyszerűen a vezérigazgató menesztését írja elő, hanem kvázi az eredeti állapotot visszaállítását. Ez esetben viszont semmilyen lelépési díj nem jár. Az lenne csak igazán faramuci, ha a jogtalan kinevezés után felvett több mint 12 millió forintot közpénzből további milliókkal kellene megfejelni, hogy távozzon a bitorolt posztról az, aki azt eredetileg be sem tölthette volna.
Vezető kép: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS