A törvény kijátszásának lehetőségéről állított össze “útmutatót” a Társaság a Szabadságjogokért Társaság, melynek jogásza szerint hiányos az új, köznevelést megreformáló jogszabály, ezt pedig akár ki is lehet használni. Az ATV Start című műsorában Asbóth Márton elmondta: továbbra is a fiatalok sorsáról döntő központi hatóság megléte veti fel az egyik legtöbb kérdést.
Egyfajta útmutatót készített a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) azoknak a szülőknek, akik az Áder János által csütörtökön aláírt köznevelési törvény ellenére is szeretnének szabadon dönteni gyermekük taníttatásáról. Ebben összegyűjtötték, hogyan lehet egyrészt élni a még megmaradt lehetőségekkel, másrészt fellépni az egyes korlátozásokkal szemben – írja az atv.hu.
A köznevelési törvényt megpróbálták „apró technikai változtatásokkal” eladni, de az igazság, hogy alapvető változtatások lépnek életbe, akár szeptembertől, akár már a napokban, ami a maradék szabadságot is elvonja a köznevelés rendszeréből. A legfontosabb talán, hogy innentől nem az intézményvezetők dönthetnek majd arról, hogy ki, mikor mehet óvodába, vagy járhat iskolába, esetleg kaphat felmentést: ezek a döntések ezentúl egy hatósághoz tartoznak majd. Bár sokat még nem lehet tudni erről a delegációról, de szeptembertől már fontos feladataik lesznek
– fogalmazott Asbóth Márton. Hozzátette: ez utóbbi esetben egy hivatalnok lesz, aki nem ismeri a gyereket, és bár szakértői véleményt kikérhet, de nem lesznek erre kötelezhetőek. A jogász úgy véli, hogy a delegáció így szerinte „arctalanul, a jogszabályokhoz kötve fogja a nemleges választ meghozni”. Asbóth szerint egyelőre úgy tűnik, hogy nem fogják megvizsgálni a gyerekeket, mert eddig a vezetők pedagógiai szempontokat mérlegelve hoztak hasonló döntést, innentől viszont csak a jogszabálynak való megfelelés fog számítani szerinte. A jogszabálynak ugyanakkor vannak hiányosságai. Példaként hozza fel, hogy nincs egyértelműen megfogalmazva, hogy milyen egyéni sajátosságok miatt lehet valakit felmenteni az iskolakötelezettség alól.
Így pedig később ezt a hatóságnak és esetleg a bíróságnak kell tartalommal kitöltenie
– vélekedett a jogász. Szerinte eközben a kérelmezőn is múlik, hogy milyen érvekkel próbálja meg kitágítani ezen fogalmak tartományát, és azt is elmondta, hogy az Alkotmánybírósághoz fordulnának a jövőben ebben az ügyben.
A beszélgetést ide kattintva tudja megnézni.
Forrás: atv.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS