A kirekesztés kevesebbé, az egymásnak megadott kölcsönös tisztelet azonban gazdagabbá tesz mindannyiunkat – hangsúlyozta Áder János köztársasági elnök a roma holokauszt 70. évfordulója alkalmából a csepeli megemlékezésen. A köztársasági elnök szerint az egymásnak megadott tisztelettel lehet a közös múlt szégyenéből és fájdalmából új világot formálni. A Cigány Világszövetség kongresszusának határozata alapján 1972 óta emlékeznek meg arról világszerte, hogy 1944. augusztus 3-ára virradóra SS-katonák több mint háromezer cigány embert gyilkoltak meg az auschwitzi haláltáborban.
Áder János köztársasági elnök szerint nemcsak a hitleri Németország, hanem az akkori magyar kormány felelőssége is a roma holokauszt. A köztársasági elnök az áldozatokra emlékezve Csepelen azt mondta: a magyar zsidók és a hazai cigányság tragikus meghurcoltatásában az állam számos képviselője, cinkos propagandistája, csendőre és nyilas különítményese is tevékenyen részt vett. Áder János szerint közösen kell elutasítani a faji megkülönböztetést, amely kevesebbé, míg az egymásnak adott kölcsönös tisztelet gazdagabbá teszi az emberiséget.
– Az egymásnak megadott tisztelet lehet az a kulcs, ami kaput nyithat számunkra, hogy közös múltunk szégyenéből és fájdalmából is új világot formálhassunk. A tisztelet mindenkit megillet, a legszegényebbeket, a legelesettebbeket is. Mindenkit, akiben megvan az emberség és a jóra való hajlam. Mindenkit, akinek az emberi élet és szabadság szent és meg nem kérdőjelezhető érték – fogalmazott Áder János.
A második világháborúban több mint félmillió magyarországi romát hurcoltak el a koncentrációs táborokba, 23 ezren Auschwitzban lelték halálukat. A Roma Polgári Tömörülés elnöke azt mondta: minden olyan közösség, amely együtt tud emlékezni a múltra, együtt éli meg a jelent és épít közös jövőt. „Olyan hétköznapi hősök előtt hajtunk fejet, akikre mindannyiunknak emlékezni kell. Ők a mi hőseink. Erő, amelyből a cigány közösség, példájukon tanulva és megértve történelmi üzenetét, újjá tud születni. Az újjászületés pillanata reményt ad ahhoz, hogy az előttünk álló feladatokat közös hittel és erővel meg tudjuk oldani” – mondta Makai István.
A roma holokauszt 70. évfordulóján Csepelen megnyitották azt a cigány történeti, kulturális és oktatási holokausztközpontot, amely az áldozatoknak állít emléket.
Forrás: Hír TV
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS