A rendőrség és a biztonsági szolgálatok egyedül nem tudják legyőzni a szélsőségességet a londoni rendőrség országos hatáskörű terrorelhárító és különleges műveleti szolgálatának parancsnoka szerint. Neil Basu egy szerdán megjelent lapinterjúban felmondta a nyitott társadalom leckéjét, miszerint szociológusok és kriminológusok segítségére is szükség van a terrorizmus elleni küzdelemben Nagy-Britanniában, és javítani kell a közösségi kohézión, a társadalmi mobilitáson és az oktatáson.
Akár 80 százaléka is azoknak, akik támadást terveztek az ország ellen, brit születésű volt, ami erősen utal arra, hogy társadalmi gondok is vannak a kiváltó okok között
– mondta a Guardian című baloldali brit újságnak a londoni rendőrség főparancsnok-helyettese. Neil Basu tanult a német példából, hogy a valóság, azaz az erőltetett bevándoroltatásból táplálkozó erőszak- és terrorhullám mellé mindig oda kell állítani a szélsőjobboldalt, és megijedni tőle. A rendőrparancsnok megfejtése szerint Anglia legsürgetőbb problémája az, hogy erősödőben van a szélsőjobboldali terrorizmus, ennek egyik lehetséges okaként pedig a brit európai uniós tagságról szóló 2016-os népszavazás óta növekvő nacionalizmust nevezte meg.
Érzékenyítéssel és nyafival a terrorizmus ellen
Személyes véleménye szerint a terrorizmus visszaszorításában a társadalmi befogadást és a társadalom átjárhatóságát növelő politikákra, valamint az oktatás minőségének javítására van szükség, ezek együttese révén ugyanis nagyobb eséllyel csökkenthető az erőszak, mint a rendőrség és a biztonsági szolgálatok munkája által, és valószínűleg sokkal kedvezőbb hatást gyakorolnak a társadalomra. Neil Basu tájékoztatása szerint a terrorellenes műveletek száma 50 százalékkal növekedett 2015 és 2017 között, és azóta is magas szinten van.
A terrorveszély továbbra is súlyos, annak ellenére, hogy az Iszlám Állam dzsihadista szervezet veszített területeiből Irakban és Szíriában
– mondta. Láthatóan a rendőrparancsnok számára túl bonyolultak az olyan összefüggések, miszerint ha a terroristákat kiszorítják Közel-Keletről, akkor hazatérnek „otthonukba”, és ott gyilkolnak tovább.
A pszichoanalízist és a gügyögést is kíméletlenül beveti a brit rendőrség
Az iszlamista és a szélsőjobboldali terroristák egyaránt továbbra is toboroznak briteket, dacára az ez ellen irányuló erőfeszítéseknek
– lepődött meg a rendőrbölcs az interjú során.
Szükség van az okok mélyrehatóbb vizsgálatára
– nyomatékosította. Hozzátette, hogy bár az emberei világszínvonalú munkát végeznek a támadások megakadályozásában és a terroristák elfogásában, meg kell állítani a toborzásokat. Arra utalva, hogy az általuk letartóztatott vagy a látókörökbe kerülő emberek 70-80 százaléka Nagy-Britanniában született és nevelkedett, kijelentette: meg kell vizsgálni, miért lépnek erre az útra. Mint mondta, arra van szükség, hogy professzorok, szociológusok, kriminológusok pontosan megmondják nekik, hogy miért történik ez.
A többségi társadalom hibája a terrorizmus?
Véleménye szerint egyesek fogékonyabbak másoknál a terroristák általi toborzásokra.
Ennek bármi oka lehet, az erős szorongástól az önbizalom és az oktatás hiányán át a megfélemlítésig, a rasszizmusig, a bigottságig és a lehetőségek hiányáig vagy a családon belüli erőszakig
– részletezte. A Neil Basu vezette terrorellenes hálózat az esetek nagy részét kitevő iszlamista terrorizmus, valamint a jobboldali szélsőségesség mellett a külföldi országok részéről érkező növekvő fenyegetésekkel is meg kell, hogy birkózzon. A parancsnok a Szkripal-ügyre – a salisburyi mérgezések ügyére – emlékeztetve Oroszországot említette ezek között. Megismételte, hogy ők a tüneteket kezelik, de foglalkozni kell a kiváltó okokkal is.
A kiváltó okokkal foglalkozni viszont politikailag nem korrekt
A Nagy-Britanniában élő muszlimok asszimilációjáról szóló elképzeléseket elutasítva védelmébe vette a vallási konzervativizmust, bármely vallásról is legyen szó.
Az asszimiláció azt sugallja, rejtőznöm kell ahhoz, hogy boldoguljak. Nem lenne szabad, hogy olyan társadalom legyünk, amely elfogadja ezt
– fogalmazott. Kiemelte a vallásgyakorlás szabadságának jelentőségét, anélkül, hogy ezért bárkit is megbélyegeznének.
Az álláspontom az, hogy ne árts
– mondta, hozzátéve, hogy nem számít, hogy valaki konzervatív muszlim, keresztény, hindu vagy szikh; a lényeg, hogy szabadon gyakorolhassa vallását és elfogadjon másokat, a többiek pedig őt.
Ez a befogadó társadalom
– foglalta össze a rendőrparancsnok a lényeget, vagyis a politikailag korrekt megfejtést.
Forrás: MTI; Fotó: Daily Express
Facebook
Twitter
YouTube
RSS