Közérdekű bejelentést tett az Alkotmányvédelmi Hivatalnál ifj. Tényi István a PestiSrácok.hu cikke alapján, amelyben beszámoltunk róla, hogy öt-hat embert is agyba-főbe vertek magyar és külföldi antifasiszták a hétvégén Budapesten. A szélsőbalos csoportosulás a Mérce, valamint a Jámbor Andráshoz köthető Szikra Mozgalom szervezésében gyűlhetett össze, válaszul a kitörés évfordulóján, a radikális jobboldal által megtartott Becsület Napja rendezvényre, illetve Kitörés-túrára. Tényi most azt kéri az Alkotmányvédelmi Hivataltól, hogy indítsanak átfogó vizsgálatot, hogy a sajtóanyagban szereplő személy/személyek, illetve szervezetek jelentenek-e kockázatot Magyarország politikai, pénzügyi, gazdasági rendszerére.
Ifj. Tényi István a bejelentésben megjegyzi, hogy az antifa mozgalom nevéhez számos erőszakos megmozdulás fűződik több országban is. Bár önmagukról azt állítják, hogy a jobboldali szélsőségesek ellen harcolnak, volt már rá példa, hogy rendőrökre, vagy újságírókra támadtak, mint ahogy azt annak idején az Egyesült Államokban, a Charlottesville-i zavargások alkalmával is megtették. Németországban ennél már nagyobb erőszakos megmozdulások is előfordultak az antifák részéről: 2015 januárjában 600 emberük rohamozta meg Lipcse központját, megtámadták a helyi önkormányzat épületeit, boltok ablakait törték be, rendőrségi járműveket tettek tönkre, és antifasiszta szlogeneket pingáltak fel a falakra mindenfelé. Érdekes módon a magukat antifasisztákként definiálók a boltok ablakainak betörésével éppenséggel a ’30-as évek Németországát, és annak szélsőjobboldali őrületét idézték fel.
Tényi megjegyzi továbbá, hogy eddig ugyan hazánkban nem tapasztaltunk az amerikai, vagy a német példákhoz hasonló brutális szélsőbalos akciókat, de épp elég idő telt el a rendszerváltás óta, hogy a mozgalom sok olyan fiatalt találjon magának Magyarországon is, akiknek nincs semmilyen közvetlen tapasztalata a (mindig tragédiába vezető) “nagy eszme” félresikerült megvalósításával. A sajtóban megjelent információk arra engednek következtetni – írja Tényi –, hogy külföldi országhoz kötődő rendszerek és szervezetek próbálnak beavatkozni Magyarország politikai, pénzügyi, gazdasági rendszerébe. Ezen befolyásolási törekvések felderítése, akadályozása, a módszerek megismerése a titkosszolgálatok (Alkotmányvédelmi Hivatal, Információs Hivatal) feladata. Tényi ezért azt kéri, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatal indítson átfogó vizsgálatot, hogy a sajtóanyagban szereplő személy/személyek, illetve szervezetek jelentenek-e kockázatot Magyarország politikai, pénzügyi, gazdasági rendszerére.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS