Az angliai Manchesteri Egyetem kiadott egy útmutatót, amelyben a munkatársakat okítják a megfelelő szóhasználatra. A dokumentum célja, hogy felhívják a dolgozók figyelmét azokra a szófordulatokra és kifejezésekre, melyek esetlegesen kizárhatnak bizonyos embercsoportokat a beszélgetésből. Így az egyenlőség és elfogadás jegyében mindenki köteles az előadásai során az útmutatónak megfelelően kommunikálni. Ez az őrület pedig már az ünnepekre is kihatással van, így az anyák napját most már „Őrzők napjának” kell nevezni – számolt be az őrület friss hullámáról a Mandiner.
Az útmutató alapján az „idősek”, „nyugdíjasok” vagy „érett munkaerő” szavak tiltásra kerültek, helyette például a „65 év felettiek” kifejezést kell használni. Ha betegségekről vagy fogyatékosságról van szó, akkor a dolgozókat arra ösztönzik, hogy az emberi képességekre összpontosítsanak, ne pedig a korlátokra. Így például a „cukorbeteg” szó használata már nem megengedett, és a „rákban szenved” helyett is azt kell mondani, hogy „rákban élő” ember.
Felszámolnák a nemi szerepeket
A legradikálisabb változás a nemi kifejezések körében történt, és most már semleges kifejezéseket kell használni. Így a „férfi”, „nő”, „anya” és „apa” már nem alkalmas az egyetemi anyagokban való felhasználásra, helyette „egyéneket” és „gyámokat” kell mondani. Ez pedig már az ünnepekre is kihatással van, így az anyák napját most már „Őrzők napjának” kell nevezni. Az „ember alkotta” kifejezés helyett ezentúl a „mesterséges” vagy „szintetikus” kifejezéseket kell használni. Illetve azt kell mondani, hogy „személyzetet biztosítunk” az „embereket biztosítunk” helyett. A portál rámutat, hogy nehéz évek elé néznek azok az egyetemi oktatók, akik nem értenek egyet ezzel az útmutatóval, ugyanis a nem megfelelő szóhasználat akár a munkahelyük elvesztésébe is kerülhet.
Forrás: Mandiner; Fotó: Mandiner- képernyőfelvétel
Facebook
Twitter
YouTube
RSS