Örökbefogadás. Az összetett szó hallatán általában elsőként a gyerekvállalás jut az ember eszébe, vagy a menhelyen gazdira váró négylábúak. Pedig ma már kórtermet is örökbe fogadhatunk, méghozzá a budapesti Szent Margit Kórházban. A kezdeményezés a hónap elején indult útjára, a cél pedig több szempontból is nemes és követendő. A Fogadj örökbe egy helyiséget!” elnevezésű projekt jóval több mint az infrastrukturális hiányosságok pótlása, egy hosszútávú együttműködés a kórház és a civil lakosság, a segíteni vágyók között – mondta a PestiSrácok.hu-nak dr. Badacsonyi Szabolcs főigazgató. Az intézményvezető az egészségügyben bejelentett bérfejlesztés kapcsán azt mondta, bízik a megtartó erejében, vagyis, hogy képes lesz akár megállítani is, de legalább csökkenteni a dolgozók kiáramlását, mert a betegek biztonságát tekintve ez a legfontosabb.
Egy kerületi anyuka volt az ötletgazda. Pár éve – 2013 februárjában – a Szent Margit kórházban adott életet második gyermekének. Ez nem sokkal azután történt, hogy az intézmény önállóvá vált – emlékezik vissza a kiindulópontra dr. Badacsonyi Szabolcs. Az azóta háromgyermekes édesanya a kórház falain belül töltött időben szerzett tapasztalatokkal megkereste a vezetőséget, és ő dobta föl az ötletet az infrastrukturális hiányosságok megoldására.
Mi lenne, ha adományokból és önkéntes felajánlásokból újulna meg az intézmény?
– jött a felvetés, amely Budapesten nem új keletű, de valahogy mégsem terjedt el (például, a Fővárosi Állatkert lakóit is évek óta bárki örökbe fogadhatja). A lényege az, hogy önkéntesen bárki – legyen az magánszemély vagy vállalkozás – hozzájárulhat a kórház egy-egy osztályának vagy helyiségének a felújításához. Ez a segítségnyújtás jóval többről szól, mint a kórház rosszabb állapotban lévő részeinek felújítása, valójában egy erős közösséget hoz létre és egy élő kapcsolat tud kialakulni a kórház és az ott élők között – fogalmazza meg a kampány mélyebb üzenetét az igazgató.
Dr. Badacsonyi Szabolcs hozzáteszi azt is, ők budapesti viszonylatban nincsenek rossz helyzetben, de azokhoz a vidéki kórházakhoz képest, amelyek az elmúlt 7 évben uniós forrásból újultak meg, van még mit behozniuk. De ezt nem így fogják fel, folytatja, a kesergés helyett mindig is arra koncentrált az intézmény, hogy megtalálja a lehetőségeket az adott körülmények és keretek között.
Mi nem másokhoz mérjük magunkat, hanem a magunk által kitűzött célokhoz próbáljuk az eszközöket megtalálni, és ehhez keresünk mindig partnereket. Olyan kezdeményezéseket, amelyek segítik ezek megvalósítását.
– fogalmaz a kórház vezetője, hozzátéve, nem arról van szó, hogy az összeomlás szélén állnak vagy hogy kiürült a kassza és nem tudnak mást csinálni, sokkal inkább arról szól a dolog, hogy minél szélesebb közeget mozgassanak meg a kórház ügyeiben és mindenki kicsit sajátjának érezze a Szent Margit Kórházat. Hosszútávon ez az összetartó közösség lesz képes arra, hogy a Margit Kórház folyamatos fejlődési pályán maradhasson.
Persze minden anyagi segítség jól jön – teszi hozzá. A kórház az elmúlt években nagyon sokat tett már a maga erejéből is, 15-20 éves lemaradást kell behozniuk. Az elmúlt 3 évben 600 millió forintból újult meg a szülészeti, a kardiológiai osztály, az onkológia, új berendezéseket kapott a többi között a radiológia és a terhes gondozó is.
Az igazgató abban bízik, hogy kezdeményezésükkel egy hosszútávú együttműködés jön létre a civil lakosság, a segíteni vágyók között. Azt, hogy mi lesz majd felújítva, maguk az osztályok határozzák meg. Ők döntik el, hogy mely kórtermek, helyiségek kerülnek majd be a programba. Ezeket tudják majd örök befogadni. A női mosdótól a folyosón át a betegvárón keresztül a kórtermekig, vagy épp az asszisztensi szobáig széles a paletta. “Nagyon sok minden vár felújításra” – mondja Dr. Badacsonyi Szabolcs. Eddig nyolc osztály jelentkezett a programba, köztük a gasztroenterológia, az ápolási és intenzív osztály. Konkrét példát is hozott, az ápolási osztályon a fürdőszobát szeretnék felújítani, hogy mozgáskorlátozottak és az idős betegek is a lehető legkényelmesebben tudják megoldani a tisztálkodást.
Jelenleg a fekvőbeteg ellátást a III. kerületben és az agglomerációban élők számára a Honvédkórház mellett a Szent Margit kórház látja el. Ez a két intézmény nagyon jól kiegészíti egymást, hiszen a Honvédkórház a sürgősségi és a speciális, pl. idegsebészeti ellátást biztosítja, míg az olyan szakmákat, mint az onkológia, a művese-kezelés, a kardiológia vagy a gasztroenterológia, a Margit kórház biztosítja az alapszakmák (sebészet, belgyógyászat, szülészet-nőgyógyászat) mellett.
A kerületben élők tudják, hogy hová fordulhatnak a bajaikkal. Ilyen tiszta viszonyokra lenne szükség egész Budapesten.
– osztja meg véleményét Dr. Badacsonyi Szabolcs a fővárosi egészségügyi intézményrendszer átalakításával kapcsolatban.
Évtizedek óta probléma, hogy sok a fővárosi intézmény, ehhez kellene hozzáigazítani a területi ellátási kötelezettségeket és a finanszírozási kapacitásokat. Véleménye szerint azt kell megoldani, hogy “ott legyen megfelelő ellátás, ahol a betegek vannak.”
Szerinte ez egy olyan szakmai kérdés, amelyet “nem a sajtóban kell megvitatni, ötletbörze szintjén.” Véleménye szerint hamarosan megszületik majd megfelelő döntés azoktól, akik erre felhatalmazást kaptak, neki és a többi intézményvezetőnek pedig az a feladata, hogy részt vegyen ebben és a végleges koncepcióból kihozzák a legtöbbet illetve legjobbat. Úgy látja, a jelenlegi ellátórendszer mellé szükség lesz új intézményekre, főként azért mert Buda és Pest között jelenleg nagyon aránytalanul oszlik meg az ellátás. Messze nagyobb a kapacitás Pesten mint Budán a lakosság arányához viszonyítva. “Ezt pedig mindenképpen korrigálni kell!” – teszi hozzá. A múlt héten bejelentett bérfejlesztések fontos üzenete a megtartó erő. Az igazgató bízik abban, hogy ennek hatására mérséklődik majd a fluktuáció, a dolgozók folyamatos áramlása az intézmények között, esetleg megáll, a kórházakban pedig ki tudnak alakulni „stabil csapatok, teamek”, mert ez az alapja a biztonságos betegellátásnak.
A betegek szempontjából az a legfontosabb, hogy egy jól összeszokott csapat lássa el őket. Ez jelenti a betegbiztonságot
– hangsúlyozta.
Forrás: PestiSrácok.hu
A vezető kép a Fogadj örökbe egy helyiséget! elnevezésű projekt sajtótájékoztatóján készült. A fotón balról Bús Balázs polgármester Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat, Gallai-Czakó Bori ötletgazda és Dr. Badacsonyi Szabolcs mb. főigazgató látható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS