Az ENSZ afganisztáni missziója kedden bejelentette, hogy felülvizsgálja működését, és arra kérte teljes afgán stábját, hogy május 5-ig ne menjenek be dolgozni, miután a tálib vezetés megtiltotta a nők munkavégzését a nemzetközi szervezetnél.
António Guterres ENSZ-főtitkár a múlt héten elítélte, hogy az afganisztáni tálib vezetés megtiltotta a nőknek, hogy a világszervezetnél dolgozzanak, és a döntés haladéktalan visszavonását követelte a radikális iszlamistáktól. A tilalommal az afganisztáni ENSZ-misszió (UNAMA) szerint a tálib hatóságok választás elé állítják az Egyesült Nemzetek Szervezetét, hogy marad és segíti az afgán népet, vagy ragaszkodik kötelezőnek tekintett normáihoz és elveihez. Az ENSZ szerint a tilalom végrehajtása sértené a globális szervezetet alapszabályát. Az ENSZ afganisztáni női munkatársaira vonatkozó korlátozás heves nemzetközi bírálatokat váltott ki. Illetékesek arra figyelmeztettek, hogy a tilalom betartása esetén egyes adományozók visszavonhatják az afganisztáni humanitárius segélyprogram támogatását, és a női dolgozók nélkül nem is tudnák végrehajtani a programokat.
A tálibok hatalomra kerülésük óta számos korlátozást vezettek be a nők munkában, oktatásban és közéletben való részvételére, holott korában hangsúlyozták, hogy tiszteletben tartják a nők jogait az iszlám törvényekkel összhangban. Roza Otunbajeva, az UNAMA vezetője április elején közölte, hogy felvették a kapcsolatot a tálibokkal a döntés haladéktalan visszavonása érdekében. Mint akkor hangsúlyozta, a tálibok döntése példátlan a nemzetközi szervezet gyakorlatában, és “támadást jelent a nőkkel, az ENSZ alapvető elveivel és a nemzetközi joggal szemben”.
Afganisztánban az ENSZ-nek mintegy 3900 alkalmazottja van, közülük 3300-an afgánok. A szervezet 600 afgán és 200 külföldi nőt foglalkoztat. A tálib vezetés nem kommentálta az ENSZ közleményeit.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS