Szexuális zaklatások elszenvedőin viccelődött Burány Sándor MSZP-s politikus és párttársa Bangóné Borbély Ildikó az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottságának hétfői ülésén – írja az Origo. Mint ismert, az elmúlt hetekben különösen érzékeny téma lett a szexuális zaklatás témaköre, miután a Katona József Színházban komoly botrány tört ki – emlékeztet a portál. Ezek után Burány Sándor a bizottsági ülésen képes volt azt mondani, hogy “azok nem is zaklatásnak minősíthetőek, hanem tulajdonképpen együttműködési kényszernek”. Megjegyzésén jót kacagott a mellette ülő Bangóné. Az Origo összegyűjtötte, hogy mit mondtak például emléknapokon a baloldali, ellenzéki politikusok a szexuális zaklatásról, bántalmazásról kamerák előtt, nyilatkozatokban, és mindez mennyire álságosnak tűnik annak fényében, hogy ha velük szimpatizáló a zaklatás elkövetője, akkor hallgatnak, sőt, mindjárt vicces lesz az, amit előtte még elítéltek.
Néhány hete derült ki, hogy szexuális zaklatások történhettek a Katona József Színházban. Az intézmény az ügyet megpróbálta a lehető legvisszafogottabban és diszkréten kezelni. Rébuszokban fogalmazó közleményt adtak ki, még csak véletlenül sem megnevezve a zaklató személyét. Amikor a sajtóban került nyilvánosságra, hogy Gothár Péterről van szó, még a Színház- és Filmművészeti Egyetem is védelmébe vette. Kiderült az is, hogy 11 hónapja tudott volt, mit művel Gothár a színésznőkkel a színházban, Máté Gábor igazgató mégsem tett semmit, sőt, miután nyilvánosságot kaptak a történtek, megpróbálták eltitkolni Gothár nevét. A rendezőt csak azután bocsátották el, hogy Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár és a fenntartó Innovációs és Technológiai Minisztérium határozottan fellépett.
Elnök úr olyan szépen keresztelte át a de facto vétójogot együttműködési kényszerré, hogy bennem felmerült, hogy tulajdonképpen az elmúlt hetekben a közvéleményt borzoló zaklatási ügyek, azok nem is zaklatásnak minősíthetőek, hanem tulajdonképpen együttműködési kényszernek
– ezt mondta Burány Sándor, szocialista politikus, a Párbeszéd képviselője az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottságának hétfői ülésén.
Amikor performanszokat lehet tartani, élen járnak, amikor tenni kellene valamit, akkor hallgatnak, sőt, a szexuális zaklatások áldozatait sértegetik
Megint kiderült, hogy az ellenzék számára a MeToo csak egy kommunikációs kampány. Képesek bármikor sértegetni az áldozatokat is – fogalmaz az Origo cikke. Majd sorolják, hogy korábban, más szituációkban hogyan vélekedtek a szexuális zaklatásokról az ellenzéki politikusok.
Ma van a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja. Ebből az alkalomból mécsest gyújtottam az áldozatok emlékére, és erre kértem az ülésteremben tartózkodó minisztereket, államtitkárokat és frakcióvezetőket is
– írta Facebook-oldalára az akkor még független parlamenti képviselő, a Párbeszéd Magyarországért (PM) társelnöke, Szabó Tímea 2014-ben. Viszont amikor a Katona József Színház ügyében tenni kellett volna valamit, nemcsak Szabó Tímea, de párttársa, Karácsony Gergely főpolgármester is hallgatott. Holott a Párbeszéd néhány éve még egy nők elleni erőszak megszüntetésért felelős kormánybiztos kinevezését követelte a kormánytól.
Aztán 2018 novemberében az MSZP, a Párbeszéd és civil szervezetek képviselői Ne maradj csendben! címmel tartottak flashmobot az V. kerületi Deák Ferenc utcában. A nők elleni erőszak világnapjára időzített performanszon a tiltakozók beragasztott szájjal tiltakoztak.
Forrás: Origo; Vezető kép: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS