
Miután az SZFE új vezetése bejelentette, hogy felhagyják az egyetem Vas utcai épületét – aminek következtében a haladó értelmiség a rá jellemző szokásos hisztirohamban tört ki –, egy igen érdekes dokumentum került elő még 2015-ből. A református egyház egy 2015-ös levelet tett közzé a honlapján, amelyet a Színház- és Filmművészeti Egyetem akkori rektora, M. Tóth Géza írt dr. Szabó István református püspöknek. A levélben a rektor felajánlja, hogy visszaadnák az egyetem Vas utcai épületét az egyháznak.
Fontosnak tartom, hogy a Vas utcában található központi épület a református egyházhoz kerüljön. Figyelemmel arra a tényre, hogy az eredeti építtető az egyház volt
– írta 2015-ben M. Tóth Géza, az SZFE korábbi rektora a református püspöknek a Mandiner cikke szerint. A portál korábban beszámolt arról, hogy már az előző SZFE-vezetés alatt tervben volt az Ódry Színpad lebontása. Ahogyan írták, 2019-ben az egyetem akkori vezetése egy megvalósíthatósági tanulmányt rendelt meg; a kiadványban többek között az is szerepelt, hogy lebontanák az Ódry Színpadot, és a helyére egy sportlétesítmény kerülne. A Magyarországi Református Egyház 1993-ban visszaigényelte az ingatlant, majd 2015-ben a Színház- és Filmművészeti Egyetem akkori rektora fel is ajánlotta. Végül a 2020. évi LXXII. törvény alapján a Vas utcai épület a Színház- és Filmművészeti Egyetem részére átadásra kerülő ingatlanok között volt található.
A Vas utca 2/c alatti, Keresztyén Ifjúsági Egyesület székháza népi adakozásból épült fel 1943-ban. A Közületeket Elhelyező Bizottság 1950-ben határozatot adott ki, amely szerint az épületet a Budapest-Klauzál téri Református Egyházközség veheti bérbe (amely már évek óta használhatta az épületet istentiszteleti és gyülekezeti programjai alkalmával). Ezt a határozatot soha nem hajtották végre – ismerteti a református.hu. A Vallás- és Közoktatási Minisztérium a Színművészeti Főiskola részére utalta ki az épületet átmeneti használatra, egy új, számukra építendő, korszerű épület ígérete mellett. Ez az új épület azóta sem készült el. A Magyarországi Református Egyház a korábbi gyülekezeti használata és egyházi kötődése miatt 1993-ban kérvényezte a rendszerváltás után a Vas utca 2/c címen található ingatlan egyházi tulajdonba helyezését. A Miniszterelnöki Hivatal 1996-ban (a baloldali vezetés idején) ezt a kérést elutasította. Az ingatlant használó Színház- és Filmművészeti Egyetem akkori rektora 2015-ben megkereste a Magyarországi Református Egyház Zsinatának vezetését, felajánlva a Vas utcai ingatlant a Református Egyház részére.
Forrás: mandiner.hu; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Judit Cserjési
2021-02-07 at 16:33
Azt azért jó lenne tudni, az egyházaknak mikor volt annyi saját tőkéjük, amiből templomokat, érseki – püspöki palotákat, intézményeket, bármilyen célt szolgáló épületeket önállóan és önerőből föl tudtak építeni, fönt tudtak tartani, tudták működtetni. Tanulmányaim szerint mindig az éppen regnáló hatalom komoly anyagi támogatása nélkül nem sok ingósága lenne egyik történelmi egyháznak sem. A régmúltban a királyoktól kapták birtokaikat, ingatlanjaikat.Ez a folyamat ma is tart, időnként ingyen és bérmentve kapnak meg kisebb – nagyobb ingatlanokat, vagy komoly anyagi támogatást építkezéseikhez, az államtól. A magyar egyházak a mai napig nem rendelkeznek nagy mértékű saját tőkével, anyagi forrással. Nagyrészt az állam tartja el az egyházakat – ezért is furcsa olvasni, hallani arról, visszakapja az egyház az ingatlanát, amit az állam valamikor elvett tőle.( A történeti sorrend szerint először megkapta az államtól az ingatlant, vagy a fölépítéséhez szükséges pénzt, ezek után tudta csak az állam elvenni az adott ingatlant.) Az egyházak Magyarországon önerőből soha nem jutnának jelentős méretű vagy értékű területhez, sem épülethez. Egyházi adóból, egyházi szolgáltatásokért elkért díjakból ( esküvő, keresztelő, gyászmise, temetés ) és adományokból a meglévő ingatlanok fenntartását sem tudják ellátni. De üsse kő, “kapja vissza” a református egyház az ingatlant, ami ugyan nem volt az övék, mert a katolikus hitközség építettetett – nyilván állami segítséggel.
aladin
2021-02-07 at 08:53
Jó, hogy végre a kormány felszámolta ezt az SZFE ballibsi lebujt. De az ott lévö maszkásoknak meg utilaput kell kötni a lábukra. Nagy a hiány a gyárakban irány melozni és nem megbujni az áll szinészet hátamögé.
Logikus
2021-02-06 at 23:06
Minden ingatlant, amit annak idején egy tollvonással elvettek az egyházaktól vissza kell adni!
G-Labossa György KIE elnök
2021-02-06 at 22:50
A közadakozás stimmel. A KIE (YMCA) építette, de a tulajdon a városé volt, amikor a kommunisták elvették a Keresztyén Ifjúsági Egyesületek Szövetségétől. A szervezetet gyakorlatilag feloszlatták.
Egy keresztyén ifjúsági missziós és kulturális központ épülhetne ki a protestáns egyházak együttműködésével az épületben, de mindenképpen a KIE, mint a világon működő legnagyobb keresztyén
ifj. szervezet (40 millió tag) bevonásával. Szép ökumenikus összefogás lehetne!
A KIE ma Budapesten nem rendelkezik tulajdonnal. Éppen ideje, hogy a korábbi becstelen eljárást az utókor végre valahogy jóvátegye!
Pórász Ármin
2021-02-06 at 22:45
Úgy tudom, hogy az egyetemen tanítanak esztétikát, látvány- és díszlettervezést.
Ha a képen látható látványra futotta az ízlésükből és rendezői tudásukból, akkor kár pénzt adni az ilyen látvány megvalósítást elsajátító ripacsipari tanulók további képzésére. A jóízlés leginkább otthonról, neveltetésből jön, de “érzékenyítéssel” ilyenné lehet tenni.