Az Országgyűlés hétfőn szavazott a kormány jövő évi költségvetési javaslatához benyújtott módosító indítványokról. A házelnök napirendi javaslata alapján az ülés délben, a közelmúltban a százegyedik életévében elhunyt Bálint György volt SZDSZ-es képviselőre, kertészmérnökre, valamint a kuláküldözések idején tönkretett magyar gazdákra történő emlékezéssel kezdődik. A 2021-es büdzsé mellett a Ház ezen a héten dönthet az egyszer használatos műanyagok forgalomba hozatalának betiltásáról, az iskolaőrség bevezetéséről és a tizenharmadik havi nyugdíj visszaépítésével összefüggő módosításokról. Az ülésen a szocialista Bangóné Borbély Ildikó mentelmi ügyében is határoznak. A szocialista képviselőnő mentelmi jogának felfüggesztését a Pesti Központi Kerületi Bíróság kezdeményezte, rágalmazás miatt. Szabó Tímea ismételten nem tudta türtőztetni magát, az erről készült videófelvételben a “Párbeszéd” politikusa, mit jelent neki a pártjának nevében foglalt üzenet.
Bálint Györgyre és Karakas János egykori országgyűlési képviselőkről való megemlékezéssel nyitotta meg a parlament mai ülését Kövér László házelnök. Ezt követően a kuláküldözés emléknapjáról is megemlékezett a Ház. Ennek kapcsán Kövér László emlékeztetett, a kuláküldözés a kommunista hatalomátvétellel kezdődött. Rendszeresen “ellenőrizték” őket, majd vélt bűneikért büntetéseket róttak ki rájuk. A házelnök hozzátette, a kulákokat megbélyegezték, ez pedig nem csak saját, de gyermekeik életére is rányomta pecsétjét. A megemlékezést követően napirend előtti felszólalásokkal folytatódott az ülés.
Rágalmazás és besértődés: ilyen az ellenzéki “Párbeszéd”
Szabó Tímea napirend előtti felszólalásában arról beszélt, a jövő évi költségvetése a “bosszú” költségvetése. Megismerte az ellenzéki mantrát, miszerint a kormány az októberi választások eredményét megtorolandó “kivérezteti” az önkormányzatokat, amelyek egyébként jövőre több pénzből gazdálkodhatnak, mint idén tették. Az ellenzék híres érzékenysége is előbújt a Párbeszéd nevezetű törpepárt politikusának felszólalásában, mikor azon bánkódott, hogy Karácsony Gergely főpolgármesterrel kapcsolatban kellemetlen tartalmú mémek láttak napvilágot.
A felvetésre Rétvári Bence államtitkár úgy reagált, Szabó Tímea kiérdemelte a “Sánta kutya díjat”, hiszen rendszeresen hazugságon érik. Az államtitkár szerint ilyen például Németh Athina kamumentős videója. A pár perccel korábban Karácsony Gergely érzékenységét védelmező Szabó Tímea Rétvári teljes felszólalása közben a kormányoldalt rágalmazva kiabált közbe. Kövér László házelnök fel is szólította az ellenzéki politikust, mint fogalmazott,
5 percen keresztül folyamatosan rágalmazta a kormányoldalt, ők ezt csendben tűrték.
Rétvári Bence a figyelmeztetéshez hozzátette, Szabó Tímea jellemzően vagy bekiabál, vagy kimegy az ülésteremből,
ez a”Párbeszéd” önnek
-szúrta oda az államtitkárnak megjegyezve, már csak azért is visszás a politikus rágalmazása, mert ezt nem szokása tényekkel alátámasztani. Rétvári hozzátette, ez nem csoda, hiszen az ellenzék hadilábon áll a tényekkel.
Felborulhatott a reggeli folyadékbevitel Gyurcsánynál
Az elmúlt 30 évben nem ártott politikai erő Magyarországnak annyit, mint Önök- kezdte napi humorbombáját Gyurcsány Ferenc. Hirtelen érdekessé vált a bukott miniszterelnök reggeli folyadékbevitele, hiszen már délben elfelejtkezett saját kormányzásáról, melynek következtében a tönk szélre juttatta az országot. Ha viszont ez nem lett volna elég, Ferenc továbbment és kijelentette, valójában ő a patrióta és nem a kormány, ennek bizonyítására pedig rutinszerűen belerúgott a határon túli magyarokban kifejtve, az ő érdekeik védelme nem tartozik a nemzet ügyéhez.
Gyurcsány szavaira reagálva Dömötör Csaba azt mondta, a nemzeti politika lényegének meghatározását egyáltalán nem Gyurcsányra bíznák. Hozzátette, ha komolyan gondolná a nemzet erősítését, akkor 2006-ban nem lövetett volna azok közé, akik másképp gondolkodtak mint ő. Megjegyezte, Brüsszel érdekeinek teljesítése sem a nemzeti érdeket erősíti. A válságkezelésről szólva Dömötör Csaba elmondta, a szocialista kormányok “érzékenysége” a mostanihoz hasonló helyzetben odáig terjedt, hogy a kormány a bankokat mentette, nem az embereket. Ezt igazolandó az Eurostat felmérését idézte, ami arról írt, hogy Gyurcsányék válságkezelése nyomán 3 millió magyar került a szegénységi küszöb alá. Az aktuális válságkezelésről szólva pedig megjegyezte, az ellenzék tevékenysége kimerül abban, hogy Müller Cecíliát rágalmazzák, és az uniós források elvonásáért kampányolnak.
Orbán: van odaát valaki?
Az azonnali kérdések és válaszok óráját Jakab Péter nyitotta, megidézve Soros György szellemét az Országgyűlésben, mikor arról beszélt hogy gyanús neki, hogy Soros Györgynek egyből két terve is lett. Ennek kapcsán arról kérdezte, hogy akar-e beszélni róla? Jakab igencsak beleélte magát a mondókájában, végezetül magából kikelve, Sorosozva rágalmazta Orbán Viktort. Rágalmazására reagálva Kövér László figyelmeztette a Jobbik elnökét, hogy
nem a kocsmában van a Jobbikos haverjaival.
Hozzátette, ha tovább rágalmazza a miniszterelnököt, az szankciókat von maga után.
Orbán Viktor Jakab obszcén támadására reagálva annyit kérdezett, hogy “van-e odaát még valaki”, utalva Jakab széthulló frakciójára. Megjegyezte, Jakab csak ordibálni és rágalmazni tud. Jakab erre úgy reagált, hogy
sértődősek ma a tolvajok.
Kövér László ezt követően azonnal elvette a szót Jakabtól, amit- érthető módon- elsöprő tapsvihar követett.
Az ellenzék újra feltalálta a diktatúrát
Varju László azonnali kérdéséből kiderül, már megint diktatúra van, mert szerinte a kormány szakszervezeteket szerinte megfenyegették. Orbán Viktor ehhez annyit tett hozzá, hogy “nem dicsekedhet azzal, hogy mindent megértett” Varju zavaros eszmefuttatásából. Ennek ellenére megjegyezte, ha annyira aggódik Gyurcsány embere a szakszervezetek által képviselt emberek miatt, akkor biztosan érdekes adat, hogy a szocialista kormányok alig 4 ezer forinttal emelték a minimálbért, míg a polgári kormány több mint 80 ezer forinttal juttatott többet a munkavállalóknak.
Ungár Péter az egészségügyi dolgozóknak járó 500 ezer forintos támogatást kérte számon Kásler Miklóson a szociális dolgozókra vonatkozóan. Erre reagálva Kásler elmondta, a heves kirohanásra válaszul tényeket mond, mert azok “makacs dolgok”. Ennek keretei közt kifejtette, nem csak egyszeri bérpótlékokkal, hanem folyamatos fizetésemeléssel igyekszik a kormány honorálni a szociális dolgozók fáradozásait. Ennek egyik mutatója, hogy 2010-hez képest 115 százalékkal nőtt a szociális ágazatban dolgozók bérei. Ungár Péternek címezve megjegyezte,
ön mindig beleesik abba a baloldali metodikai hibába, hogy a számba ad olyan szavakat, amelyeket nem mondtam. Majd úgy tesz, mintha ezek a kérdések lennének napirenden, és meg is válaszolja őket.
Tordai Bence, a lélegeztetőgépre szánt közpénzek védőszentje egészen abszurd azonnali kérdésében fordult Káslerhez, melyben arról kérdezte a minisztert, hogy mennyiből és miért vett a kormány lélegeztetőgépeket egy járvány közepén. Tordai arról is számonkérte a kormányt, hogy az vajon miért biztosította be alaposan az egészségügyi ellátórendszert. Kásler Miklós erre tömören annyit felelt, hogy elsősorban a megfelelő védőintézkedések miatt nem volt szükség a teljes kapacitás kihasználására, de hozzátette, a járványhelyzet még nem ért véget.
Czeglédyt még mindig “kitömi” a baloldal
Czeglédy Csaba a mai napig a baloldal dédelgetettje, akiknek az ellenzéki önkormányzatok a mai napig több milliós megbízásokat adnak, hívta fel az Országgyűlés figyelmét Budai Gyula. A fideszes képviselő arról kérdezte a kormányt, hogy mekkora anyagi kárt okozott az országnak Gyurcsány ügyvédje. Az igazságügyi miniszter nevében Völner Pál úgy reagált, hogy az ellenzék a mai napig “kitömi” Czeglédy Csabát. Az államtitkár jelezte, hogy évek óta gyanús szerződések és egy büntetőeljárás is köthető Gyurcsány ügyvédjének neve. Ennek kapcsán Völner úgy fogalmazott, hogy aki ezeket a károkat okozta az országnak, azt annak is kell megfizetnie. Hozzátette, az hogy a DK az utolsó vérig védi az ügyvédet, saját magukról is bizonyítványt állít ki.
Madarat tolláról, embert a barátjáról
-jegyezte meg.
Bosszú az önkormányzatok ellen
A mai ülésen is folytatódott a költségvetés vitája, melynek kapcsán az ellenzék ismételten igyekezett a “bosszú költségvetésének” beállítani a 2021-es büdzsét. Az ellenzék képviselői lelkesen és egybehangzóan idézgették egymást, miszerint több mint 800 módosító javaslatot nyújtottak be, azonban egyet sem fogadott el a kormánypárti többség. Igaz, ez talán az ellenzék szakmai felkészültségét és mutatja. A jövő évi büdzsé egyik leghangosabb kritikusa, Potocskáné Kőrösi Anita a mai ülésen is kivéreztetésről beszélt, kifejtve ha nem az önkormányzatok döntenek minden forrásról (is), azt
tudjuk, hogy hogy fogják elkölteni.
Elismételte továbbá, hogy a kormány ezzel akarja büntetni az önkormányzatokat, akik jövőre sokkal több forrásból gazdálkodhatnak, mint idén.
Új oldaláról mutatkozott be a DK
Új arcáról ismertük meg a Gyurcsány pártot, mondta Nacsa Lőrinc. Először a Time magazin döntését helyeselték, mikor az év emberének választották Hitlert, majd arról is beszéltek a DK-sok, hogy Karácsony alkalmatlan elkölteni a főváros számláján lévő sokmilliárdos értékpapír csomagot, fogalmazott a KDNP-s politikus. Nacsa a kormány értékválasztását érintő kritikákra úgy reagált, hogy az is egy értékválasztás volt, hogy a szocialista kormányzás alatt az egekbe szökött a munkanélküliség és összeomlott a gazdaság. Hozzátette, az is egyfajta értékválasztás, hogy a kormány által előirányzott büdzsé számos téren- például az önkormányzatoknak juttatott plusz több mint 100 milliárd forint- jelentős forrásnövekedést biztosít. Az értékválasztások kapcsán megjegyezte, nem megszorításokkal kell válságot kezelni. Az önkormányzatok “kivéreztetéséről” szólva pedig elmondta, a Gyurcsány-kormány sajátja volt, hogy forrásokat vont el a településektől, míg plusz feladatokkal terhelték azokat. Ez a szocialista gyakorlat vezetett a KDNP-s politikus szerint az önkormányzatok adósságspiráljához, amelyből az Orbán-kormány szolgált kiúttal.
Nem választották meg Brennert az Országgyűlés alelnökének
Határozatképtelenség miatt nem választotta meg Brenner Kolomant első körben az Országgyűlés. A kormánypárti frakció egy része ugyanis nem szavazott, ezzel pedig határozatképtelen volt a Ház. Jegyzőt is választott az Országgyűlés, Gyüre Csaba és Steinmetz Ádám, valamint Aradszki András is országgyűlési jegyzőként folytatja tevékenységét. A határozathozatalokat követően újra napirendre vették Brenner Koloman kinevezését, azonban második körben sem volt határozatképes a Ház, így a döntést a következő ülésre napolták el.
Nem függesztették fel Bangóné mentelmi jogát
Bangóné Pesti Központi Kerületi Bíróság előtti magánvádas, rágalmazás miatt indult eljárása ügyében a képviselőnő mentelmi jogának felfüggesztéséről is döntött. Hargitai János, a mentelmi bizottság elnökének ismertetése szerint a magánvád lényege, hogy Bangóné januárban tartott sajtótájékozatóján rágalmazott meg egy orvost, aki szerinte rasszista indíttatásból tett meddővé egy roma nőt. Ezzel együtt a bizottság nem találta indokoltnak a patkányozós politikusnő mentelmi jogának felfüggesztését, a Ház pedig szintén nem találta indokoltnak a felfüggesztést. Az ügy hátteréről ITT olvashatnak.
Fotó:MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS