Különösen nagy értékre elkövetett csalás megalapozott gyanúja miatt folytat nyomozást a Budapesti Rendőr-főkapitányság a budapesti köztemetőkben zöldfelületek fenntartását végző cég “vagyoneltolódása” ügyében. A barbatrükk egyszerű volt: az elvégzett munkákat túlszámlázták, ezt illetékesek felfedezték, ám a pénzt nem kérték/követelték vissza, hanem “majd ledolgozzák”, mondták. Csakhogy mindez BTK-ba ütköző bűncselekmény. Akkor is, ha látszólag nincs kár, vagy az megtérül(het).
A Budapesti Rendőr-főkapitányság Gazdasági Bűnözési Elleni Főosztálya különösen nagy kárt okozó csalás bűntett gyanúja miatt ismeretlen tettessel szemben folytat nyomozást. Az ügyben gyanúsítotti kihallgatás eddig nem történt. Bővebb tájékoztatást a nyomozás érdekeire tekintettel nem kívánnak adni. Mindezt a BRFK Sajtóügyelete válaszolta a PestiSrácok.hu megkeresésére, amiben a fővárosi köztemetőkben, a zöldfelületek kezelése kapcsán történt túlszámlázások ügyében tettünk meg.
Októberben robbant ki a botrány, amikor Dódity Gabriella, a Fidesz fővárosi önkormányzati képviselője arról beszélt, katasztrofális állapotok vannak a fővárosi köztemetőkben a fadőlések és az ágleszakadások miatt. A politikus szerint mindez összecseng azokkal a hírekkel, miszerint nem végzi rendesen a rábízott feladatot az a cég, amelyet a Gyurcsány-fióka Mártha Imre szerződtetett le. A kifizetéshez szükséges teljesítést pedig szabálytalan, hamis dokumentumokkal igazolta.
Vagyoneltolódás, vagy csalás a fővárosi köztemetőkben?
A Magyar Nemzet, majd a Népszava és a PestiSrácok is ezután cikkezett arról, hogy úgy tűnik, a Mártha Imre vezette Budapesti Közműveknél csak egy bagatell-ügy, ha teljesítés nélkül tízmilliókat vesz fel egy temetői alvállalkozó. A fővárosi cég vagyoneltolódásnak nevezi az esetet, sőt még azt is megengedik, hogy utólag dolgozzon meg érte a vállalkozó.
A képlet egyszerű volt. Az eddigi adatok szerint az elvégzett munkákat túlszámlázták, ezt az illetékesek felfedezték, ám a pénzt nem kérték/követelték vissza, akkor még nem tettek feljelentést, hanem azt mondták: “vagyonletolódás” történt és “majd ledolgozzák”.
“Sajátos módon rendezett egy erősen vitatható ügyletet a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában lévő Budapesti Közművek (BKM) Zrt.: bár munkavégzés nélkül jutott pénzhez egy „hibás” teljesítési igazolásokat kiállító cég, továbbra is foglalkoztatják a társaságot. Sőt, a vagyoneltolódásnak nevezett „túlfizetés” nyomán még csak vissza sem kérik tőle az indokolatlanul felvett pénzt, hanem megengedik neki, hogy utólag dolgozzon meg érte.” – írta a sajtó, hozzátéve:
a fővárosi köztemetők zöldfelület-fenntartására vonatkozó, 1,2 milliárd forintos keretszerződést a BKM vezérigazgatója, Mártha Imre írta alá 2022 májusában.
A Harmat Kert az elvállalt munkát előre jelzetten hat alvállalkozó bevonásával kívánta elvégezni. Ez aligha meglepő: a szerződéshez csatolt nyilatkozatában mindössze 10 szegély- és bozótvágót, 5 benzines fűnyírót, egy permetezőadaptert, 5 sövénynyírót és 2 gépjárművet sorol fel mint a teljesítéshez rendelkezésre álló eszközt. Az Opten cégnyilvántartási rendszere szerint jelenleg 7 főt foglalkoztatnak. Mindezt az egyéb munkákat nem számítva 450 hektárnyi temető rendben tartásához.
Mindezek után számlázták túl az elvégzett munkákat, a teljesítést pedig igazolták is. A jelek szerint a “vagyoneltolódás” azonban jogi értelemben megalapozottan nevezhető különösen nagy értékre elkövetett csalás gyanújának.
A fővárosi köztemetők zöldfelület-fenntartását 1,2 milliárd forintos keretszerződésben vállaló Harmat Kert Kft. és a BKM megbeszéléséről 2023. április 26-án felvett jegyzőkönyv szerint
„a szerződéses kapcsolatban 68 698 320 forint vagyoneltolódás következett be a vállalkozó javára a teljesített munka és a kifizetett díj között”. Magyarán ennyivel számláztak túl.
A főváros cége szerint nincs itt semmilyen kár
A Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. álláspontja az üggyel kapcsolatban az alábbi volt (forrás: Magyar Nemzet):
„Az érintett vállalkozóval kötött keretszerződés hónapokkal ezelőtt kimerült, további munkákat már nem kapott. A hibásan elvégzett munkálatokat a vállalkozó – hosszas pereskedés helyett – az érintett időszakban már pótolta. A Népszava cikkében tévesen szerepel az, hogy ledolgozhatja, ez már a Budapesti Közművek reklamációját követően azonnal megtörtént.
A vizsgálat megállapította, hogy ezzel a Budapesti Közműveket anyagi kár nem érte. A társaság ezen intézkedések, így különösen a szavatossági jogok érvényesítése révén elkerülte az esetleges anyagi károkat. Ezen lépések mindenben megfelelnek az üzleti életben és közszolgáltatói gyakorlatban szokásos polgári jog által biztosított megrendelői magatartásnak, a társaság vezetése a helyzetek kezelése során minden tekintetben az elvárt és gondos magatartást tanúsította. Fontos kiemelni, hogy a vállalkozó a feltárt hiányosságokat saját költségére korrigálta, a munkákat a szerződés lejárta előtt további térítés nélkül ismételten elvégezte.”
A BTK szerint akkor is csalásról van szó, ha a kár – így, vagy úgy – időközben megtérül.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS