A katolikus pap a Mandiner Reakcióban mondta el, mit gondol az orosz–ukrán háborúról, a vérontásról, a Covidról és arról, hogy nem tanulunk a hibáinkból. “Ha egy iskolában két gyerek összeveszik, odaáll közéjük a tanító és szétszedi őket, azzal nem fog véget érni az ő konfliktusuk, ha mindkettőjüknek ad egy-egy bicskát a kezébe” – jelentette ki Bese Gergő a Mandiner Reakcióban, amelyben a lap munkatársaival, a műsorvezető Kacsoh Dániellel és Vágvölgyi Gergellyel beszélgetett. Az atya az érsekének, Bábel Balázsnak a prédikációjából idézett, szerinte ugyanis ez a példa jól szimbolizálja az orosz–ukrán háborút – egyébként a felvétel a kitörésének első évfordulóján készült –, továbbá azt is, hogy mit rontott el a Nyugat.
A keresztény ember nem lehet más, mint békepárti
A katolikus pap szerint addig nem lesz rend, béke, amíg a harcokban részt vevőknek így „öntik a muníciót”, ezzel ugyanis tovább szítják a feszültséget. Orbán Viktorra hivatkozva kijelentette: amíg nem tudjuk izolálni két nép közös belügyeként ezt a konfliktust, addig a háború velünk marad, és a félelem itt van, hogy nem terjed-e tovább. Korábban arról volt szó – emlékeztetett –, hogy nem adnak emberi élet kioltására való eszközöket, csak sisakokat, de most már mennek a tankok.
Reménykedjünk, hogy megálljt parancsolunk magunknak, bár tudom, hogy naiv vagyok
– fogalmazott az atya. Vágvölgyi Gergely visszaemlékezett, hogy egy évvel korábban a Karc FM rádióműsorában arról beszéltek, elképzelhetetlennek tartották, hogy kitörhet a háború, de mégis megtörtént. Majd azt mondta: egy keresztény ember nem lehet más, mint békepárti, függetlenül attól, hogy őt mások minek nevezik, putyinistának vagy ukránpártinak. Úgy fogalmazott: nem az elitek hozzák el a békét, hanem – itt idézett János evangéliumából – Krisztus.
A keresztényekről sok rosszat mondtak az elmúlt években – jelentette ki Bese Gergő –, például, hogy őskövületek, kihalt világ utolsó mohikánjai, olyan korszerűtlen eszmék mellett állnak ki, mint a család, ezért hidegen hagyja, hogy újabb váddal, a békepártisággal illetik őket. Ő ugyanis tükörbe tud nézni, hiszen a keresztények különböző egyházai, szervezetei segítik a bajbajutottakat, legyen az orosz, ukrán, és csak az lehet az üzenetünk, hogy szeretetben kell élnünk – mondta.
A történelem jó és rossz oldala?
Kacsoh Dániel – Joe Bidenre, valamint általában a nyugati véleményekre hivatkozva – feltette a kérdést, morálisan elfogadható álláspont-e az, hogy azért kell fegyverrel támogatni Ukrajnát, mert ő a gyengébb fél. Vágvölgyi Gergely leszögezte: Oroszország agresszorként lépett fel egy szuverén állammal szemben, áthágta a nemzetközi jog szabályait. Viszont a nyugati elit leegyszerűsít, arról nem beszél, hogy mi vezetett ide, mik a háború előzményei, holott ez rendkívül összetett probléma. Erre reagálva Kacsoh Dániel kijelentette: sokan azt állítják, hogy aki Oroszországgal szemben áll, az a történelem jó oldalán van, aki pedig Ukrajna ellen, az a rossz oldalon, és ebből még az az abszurditás is következhet, hogy aki a békéért emel szót, azt is a rossz oldalra teszik.
Bese Gergő – visszaidézve az amerikai elnök szavait – azt mondta, mi is a gyengék oldalán állunk, nekünk is fel kell emelnünk a szavukat értük, a kárpátaljai magyarokért. Hiszen presszió alatt tartják őket, a magyar nemzeti zászló, valamint a Turul-szobor meghurcolása is bizonyíték arra, hogy bánnak el velük, Donbaszban pedig 2014-től hasonló üldöztetésben volt részük az ottani oroszoknak. Az ukránok, miközben védik a nemzetüket, integritásukat – folytatta –, ez idő alatt bántják a kárpátaljai a magyarokat, holott ők a vérüket adják a háborúban.
Nem tanultunk a hibáinkból
Kacsoh Dániel emlékeztetett arra, hogy Ferenc pápa nemsokára ismét Magyarországra érkezik. Az atya erre kijelentette: biztosan lehet arra számítani, hogy Orbán Viktorral közösen emelnek szót a békéért. Kitért arra is Bese Gergő, hogy az egymásnak feszülő két nép nyelve, kultúrája, gyökerei, vallása szinte egy és ugyanaz. Mindez reményt adhat a kiengesztelődésre, és szomorú, hogy mindezt nem használják ki. A béke a mi szívünkben, családunkban kezdődik, ez egyáltalán nem magától értetődő dolog, sokat kell érte tennünk, és így ebből jöhet létre a világban is a béke – fűzte hozzá Vágvölgyi Gergely.
Bese Gergő szerint sajnos nem tanulunk eleget a hibáinkból, mert ha megtettük volna, nem így kerülünk ki a Covidból, akkor nem kevesebben lennének a templomokban, mint a járvány előtt, akkor jobban szeretnénk egymást, megbecsülnénk az időseket, pedagógusainkat, jobban figyelnénk az egészségünkre.
Ha most, a háború kitörése után nem lenne minden drágább, nem éreznénk a gazdasági válság egyéb negatív hatásait, sajnos nem sokat foglalkoznánk azzal, hogy folyik az emberek vére
– jelentette ki az atya.
A teljes beszélgetést ide kattintva hallgathatja meg:
Forrás: Mandiner; Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS