Bohócot csinál a magyar igazságszolgáltatásból Portik Tamás, aki ma a hetedik ügyvédjét húzta elő a talonból, miután a hatodik (első) védőjét, Szikinger Istvánt is menesztette. Portik jogászok szerint egyértelműen az időt húzza, ez pedig azt jelentheti, hogy nincs érdemi védekezése a Fenyő János meggyilkoltatásával kapcsolatos váddal szemben. Vagy csak nem készült még el a védekezéssel. Kérdés, lesz-e nyolcadik védő a januárban folytatódó perben?
Az előzmények után már számítani lehetett rá, ami aztán ma be is következett a Fővárosi Törvényszéken a Fenyő János 1998-as meggyilkoltatását tárgyaló perben. Ahogy azt a PestiSrácok.hu tegnap előrevetítette: Portik meghekkelte a tárgyalást. Kirúgta a hatodik (egyben első) ügyvédjét, Szikinger Istvánt is, és hetediknek egy ügyvédnőt rendelt ki a védelemre a bíróság.
Mielőtt a részletekbe mennénk, fel kell tennünk azt a kérdést: meddig mehet el a vádlott, meddig húzhatja az időt a folyamatos védőcserékkel, illetve hogy járathatja-e a bolondját a magyar igazságszolgáltatással bűntetlenül? Az eddig történtek tükrében kimondható: bármeddig elszórakozhat, húzhatja jogi eljárással az ügyet, ugyanis a törvényeink szerint a vádlottnak joga van a védelemhez, a bíróság előtt ügyvéd kell, hogy képviselje, aki lehet kirendelt, vagy fogadott. Az új és még újabb ügyvédnek pedig joga van felkészülni a per anyagából.
Itt járunk most.
Mi is történt ma délelőtt a Fővárosi Törvényszéken?
A Fenyő-gyilkosság miatt immár több mint négy éve tartó pernek keddi tárgyalásának kezdetén Póta Péter bíró bejelentette: Portik Tamás ismét menesztette az ügyvédjét. Ezúttal az alig két hete újonnan felkért Szikinger Istvánt, aki még meg sem jelent személyesen a bíróság előtt, de Portik már őt is elküldte. Szikingert ügyvédi irodatársa, Bólyai János képviselte az eddigi két tárgyaláson, és ő volt Portik első ügyvédje még a per kezdetén. Menesztésének oka az lehet, hogy Szikinger deklaráltan kétórás védőbeszédre készült, amit Portik többször is kevesellt. Szerinte több napot kellene beszélnie a védőnek, ám Szikinger hajthatatlan volt, így mennie kellett.
A pert követő jogászok egybehangzóan úgy vélik, Portik jól érzékelhetően arra törekszik, hpgy elnyújtsa a pert. Neki semmi sem sűrgős, hiszen két gyilkosság megbízójaként jogerősen 28 évre elítélték és éppen fegyházbűntetését tölti. Vádlott-társának, Gyárfás Tamásnak azonban nem mindegy, hogy mikor zárul elsőfokon a per, és persze, hogy hogyan.
A folyamatos ügyvédcserével együtt jár az időhúzás is, hiszen a mindenkori új ügyvéd felkészülési időt kérhet a peranyag tanulmányozására. Ezt tette korábban, a per indulásakor a Portikot képviselő, Szikinger Istvánt felváltó Takács Gergely Tihamér, majd Icsu Róbert, aztán Vincze Tamás, akit Csontos Zsolt követett. Aztán újra jött és újra ment Szikinger. A keddi, a sorrendben hetedik új – ezúttal kirendelt – védő Danicz Linda.
Póta Péter bíró tájékoztatta a tárgyalóteremben jelenlévőket, hogy időközben Portik Halász Tamás ügyvéddel is felvette a kapcsolatot, de ő nem vállalta el a megbízást.
Portik védekezési taktikája az időhúzás, ami törvényes
Egyértelmű az időhúzás Portik Tamás részéről. Más kérdés, hogy joga van a védelemhez, az ügyvédhez. Kérdés, hogy a kirendelt ügyvédnő mennyi ideig marad? Lesz-e nyolcadik, vagy akár kilencedik, tizedik ügyvéd?
Hogy meddig lehet ezt csinálni? A jelek szerint bármeddig. A kirendelt ügyvéd, Danicz Linda arra kérte Póta Péter bírót, hogy fél órát beszélhessen Portik Tamással, így a bíró szünetet rendelt el. Mintegy 40 perccel később Danicz Linda közölte: ahhoz, hogy tisztességgel elláthassa feladatát, neki minimum 3 hónapra van szüksége, védencének jár a tisztességes eljárás. Póta Péter megkérdezte a kirendelt ügyvédnőt: tudja-e, eddig hány védője volt Portik Tamásnak?
Nekem ehhez semmi közöm
– felelte Danicz Linda, aki arra a kérdésre, hogy milyen hosszú lesz a védőbeszéde, két napot mondott. Ugyanannyi időt kért aztán Portik Tamásnak arra, hogy az utolsó szó jogán szólhasson. (Korábban még három napot mondott.) Zamecsnik Péter ügyvéd Gyárfás Tamás képviseletében már befejezte a védőbeszédét. Gyárfás Tamás – mint korábban bírói kérdésre elmondta – az utolsó szó jogán ő maximum 5 percig akar szólni.
Póta Péter bíró ezt követően bejelentette: a következő tárgyalási napok 2024. január 23-án, majd január 25-én és 30-án, valamint február 1-én lesznek. A korábban kitűzött november 9-i tárgyalási nap elmarad, miként a november 14-re tervezett ítélet is. Kérdés: Portik addigra talál-e olyan ügyvédet, aki vállalja a védelmét, illetve, hogy a kirendelt védő visszaadja-e időközben Portik védelmét. Ugyanis az ügyvédnő még ezt is megteheti. Ami biztos(nak látszik): a per 75 nap múlva folytatódik.
A vádat fenntartotta az ügyész
A Fővárosi Főügyészség felbujtóként előre kitervelten elkövetett emberölés bűntette miatt emelt vádat 2019-ben Gyárfás Tamás ellen. A vádirat szerint a vádlott az 1990-es évek meghatározó jelentőségű médiavállalkozója volt, akárcsak Fenyő János sértett, aki egy videokazetta-terjesztő és egy napilapot kiadó gazdasági társaságnak is vezérigazgatója volt. A vádlott és a sértett között az 1990-es évek közepétől üzleti vita, hatalmi harc, és ezekből fakadóan erős személyes ellentét alakult ki. A vádlott 1997-ben elhatározta, hogy a játszma végleges lezárása érdekében megöleti a sértettet. Emiatt 1997 szeptemberében megbízott egy, az éjszakai életből közismert személyt (Tasnádi Pétert – a szerző) a gyilkossággal, aki azt 12 millió forintért vállalta, azonban miután átvett hatmillió forint előleget, nem teljesítette a megbízást. Emiatt a terhelt Portik Tamást bízta meg – akit 1994 óta ismert –, hogy ölesse meg Fenyő Jánost.
A vád szerint Portik a megbízást elfogadta, és rávette – az emiatt időközben jogerősen elítélt – Jozef Roháčot a sértett megölésére. Roháč 1998. február 11-én, a késő délutáni órákban a II. kerületi Margit utcán, a piros lámpánál, a gépkocsijában várakozó sértetthez lépett, és egy gépfegyverrel kivégezte őt.
Pappné Jenei Andrea ügyész vádbeszédében életfogytiglani fegyház kiszabását indítványozta Portik Tamásra, míg Gyárfás Tamásra 12 év fegyházat.
Kiemelt kép: Portik Tamás az egyik októberi tárgyalási napon a kivetítőn. A fegyházból kapcsolják a bíróságra, biztonsági okokból. Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS