Az Egyesült Királyság három nap múlva kilép az Európai Unióból, Boris Johnson konzervatív párti miniszterelnök kormánya különféle rendezvényekkel, jelképes eseményekkel készül a példátlan esemény napjára, a legfrissebb felmérésből azonban kiderül, hogy a brit választók döntő többsége semmi különöset nem tervez péntekre.
A brit EU-tagság helyi idő szerint, pénteken este tizenegykor, közép-európai idő szerint, éjfélkor szűnik meg, ami történelmi jelentőségű pillanat lesz, mivel az EU és elődszervezetei történetében még nem volt példa teljesjogú tagország távozására. Boris Johnson hivatala a péntekre tervezett események egyelőre vázlatos menetrendjét ismertetve a napokban úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Királyság a kilépés napján visszanyeri függetlenségét. A miniszterelnök pénteken televíziós beszédet is intéz a brit néphez, és a kilépés napján különlegesen tervezett, ötven penny névértékű Brexit-pénzérme is forgalomba kerül „Peace, prosperity and friendship with all nations” – Béke, jólét és barátság minden nemzettel – felirattal.
A britek nagy többségét azonban a Brexit napjának elérkezte meglehetősen hidegen hagyja, akik a brit EU-tagságról 2016-ban tartott népszavazáson a kilépésre voksoltak, három és fél éve várnak arra, hogy döntésük teljesüljön. A legnagyobb brit közvélemény-kutató cég, a YouGov kedden ismertetett felmérése szerint, a britek nyolcvan százaléka semmi különöset nem tervez péntekre szokásos napi rutinján túl. Arra a kérdésre, hogy szerveznek-e valamilyen különleges programot a kilépés napjára, a válaszadók huszonhárom százaléka úgy válaszolt, hogy valószínűleg nem, ötvenhét százalékos abszolút többségük ugyanakkor azt mondta, hogy biztosan nem. A megkérdezettek mindössze hat százaléka mondta biztosra, további hét százalék valószínűsítette, hogy valamilyen módon megemlékezik az alkalomról.
Az 1959 felnőtt állampolgár bevonásával elvégzett felmérés tanúsága szerint, még azoknak a nagy többsége sem készül látványosabb ünneplésre, akik a 2016-os népszavazáson a kilépésre voksoltak. Ebből a szavazói körből a YouGov kérdésére huszonöt százalék nevezte biztosnak vagy legalábbis valószínűnek, hogy különleges programot szervez magának a kilépésre, hatvanhét százalékuk viszont biztosan vagy valószínűleg nem csinál semmi különöset aznap. A brit EU-tagságról 2016 júniusában rendezett népszavazáson országos átlagban a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége szavazott a kilépésre.
Forrás: MTI. Fotó: MTI/AP/Francisco Seco
Facebook
Twitter
YouTube
RSS