Felülvizsgálati indítványt nyújtott be a Kúriára a Dokk diszkó egykori biztonsági őreit érintő emberölési ügyben a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség – értesült a PestiSrácok.hu. Az ügyészség a jogerős ítélet ellenére azért fordult a legfőbb bírói fórumhoz, hogy a Kúria legalább garázdaság miatt mondja ki bűnösnek a gyilkosság vádja alól felmentett kidobókat. A hatóság korábban azt rótta a két biztonsági ember terhére, hogy ismeretlen társaikkal együtt összevertek és a Dunába dobtak egy 21 éves fiatalembert.
Emlékezetes, a Fővárosi Főügyészség vádja szerint Z. Alfréd és B. Ádám biztonsági őrök voltak a Hajógyári-szigeten lévő Dokk nevű szórakozóhelyen, ahol 2011. december 2-án a későbbi áldozat, H. Géza barátaival italozott. A 21 éves, ittas fiatalember a hajnali órákban véletlenül a vállával nekiment az egyik vádlottnak, aki erre fellökte a sértettet. Miután a fiatalember felállt és tovább indult, a kidobók úgy döntöttek, hogy ittassága miatt kikísérik a szórakozóhelyről. A vád szerint a fiút mindeközben szidalmazták, nadrágját lehúzva félmeztelenre vetkőztették, és a fagypont körüli hőmérséklet ellenére kivitték a szabadba. Ezután a parkolóban B. Ádám gyomron rúgta a sértettet, majd az eljárás során nem azonosított személyek is ütötték, rúgták úgy, hogy ezalatt a két vádlott a karjánál fogva tartotta őt. Az eszméletlen, félig meztelen fiatalembert ezután a biztonsági emberek egy hét méter magas támfalról a Dunába dobták – áll a vádiratban. H. Géza holttestét másnap, hozzátartozója találta meg. A sértett a bántalmazás miatt súlyos májsérülést szenvedett, de halálát a vízbefulladás okozta. Az ügyészség mindkét vádlott esetében végrehajtandó szabadságvesztés kiszabását indítványozta.
Egyelőre nincs felelőse a gyilkosságnak
A bíróság ugyanakkor bizonyítottság hiányában jogerősen felmentette a vádlottakat, mivel nem lehetett igazolni, hogy a gyilkosságot ők követték el. A bíróság megállapította, hogy a fiút megverték, levetkőztették és a Dunába dobták, vagyis a sértett nem véletlen baleset, hanem bűncselekmény áldozata lett. A tárgyaláson meghallgatott szakértő kiemelte, a sértett ledobása még nem vezetett volna ahhoz, hogy meghaljon. A halál oka az volt, hogy a fiatal fiú belefulladt vízbe. Az elsőfokú tanácsvezető kitért arra is, a 6-os számú tanú Z. Alfréd másodrendű vádlottról nem, hanem egy Tibi becenevű kidobóról beszélt, aki segíthette az elsőrendű vádlottat a bántalmazott fiú vízbe hajításában. A rendőrség ugyanakkor ezzel a szállal nem foglalkozott – mondta Mikó Gergely, aki azt is hozzátette, hogy a tanú emellett még másik két biztonsági őrt is megnevezett, akik szintén bántalmazták H. Gézát. A tanács elnöke a tárgyalás végén a hozzátartozóknak is üzent és azt mondta:
a bíróság jogot és nem igazságot szolgáltatott, a vádlottaknak pedig a saját lelkiismeretükkel kell elszámolniuk.
Az eljárás során az is kiderült, hogy az érintett szórakozóhelyen illegálisan rendőrök is dolgoztak biztonsági őrként akkoriban, és felmerült, hogy őket igyekeztek befolyásolni abban, milyen tartalmú vallomást tegyenek. A háttérben igen komoly munka volt annak érdekében, hogy ne legyen kideríthető, ki teljesített szolgálatot aznap a szórakozóhelyen – mondta a bíró, aki utalt arra is, hogy több tanú megváltoztatta a vallomását és észlelni lehetett, hogy ezt félelmükben teszik. Emlékeztetett: a másodfokú eljárásban is jelentkezett egy tanú, aki azt állította, hogy tudja, ki a bűncselekmény elkövetője, felbujtója, ám a tárgyalásra beidézve már tévedésről beszélt. Itt érdemes azt is megemlíteni, hogy Vizoviczki belső ellenőre a PestiSrácok.hu-nak korábban arról beszélt, hogy ő is jelentősen tudta volna segíteni a bizonyítást, mégsem foglalkoztak vele a hatóságok.
A Kúriához fordult az ügyészség
Az ügyben ugyan jogerős ítélet született, ám a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség szerint a bíróságnak a vádlottak tekintetében mindenképp meg kellett volna állapítania legalább a garázdaság bűncselekményét, hiszen a Fővárosi Törvényszék írásos indoklásában is utalt rá, hogy a sértettet még a szórakozóhelyen bántalmazták, megalázták, nadrágját lehúzták, félmeztelenre vetkőztették és a téli idő ellenére kivitték a szabadba. A főügyészség mindezek miatt felülvizsgálati indítványt nyújtott be a Kúriára, amely december 5-én, nyilvános ülésen dönt a kérdésben.
Rejtélyes eltűnések a Hajógyári-szigeten
A Vizoviczki László nevével fémjelzett Hajógyári-szigeten több rejtélyes eltűnés is történt, az ügyeket pedig azután vették újra elő, hogy az éjszaka császárát és több magas rangú rendőri vezetőt 2012. május 31-én őrizetbe vették. Ezek az esetek ugyanis azoknak a szórakozóhelyeknek a közelében történtek, amelyeknek Vizoviczki volt a tulajdonosa. Márpedig a vállalkozó a vádak szerint remek összeköttetései révén egészen letartóztatásáig el tudta érni, hogy szórakozóhelyeit ne zargassák “feleslegesen” a hatóságok.
Az a felelős rendőri magatartás, ha azokat az eltűnési ügyeket, amelyek a Hajógyári-szigethez köthetők, a szervezet leporolja, azaz újra megvizsgálja annak érdekében, hogy ne maradjon nyitott kérdés”
– nyilatkozta még 2012 nyarán az azóta elhunyt Fülöp Valter, a BRFK egykori bűnügyi helyettese. Ilyen eltűnési ügy volt például Strehó Gergő esete, aki barátaival együtt 2006. február 12-én szórakozni indult a Hajógyári-szigeten található diszkóba, de oda már nem érkezett meg. A fiúról azóta sincs hír. Pár hónappal később, 2006 júniusában hasonló módon tűnt el a Hajógyári-szigetről egy másik fiatalember is. Rajnay Zoltán eltűnése éjjelén adott magáról életjelet utoljára, amikor telefonon beszélt meg találkozót a barátjával, aki azonban hiába várta őt. Fél óra múlva már a telefonja is ki volt kapcsolva. A fiú holttestét másfél héttel később találták meg a Duna partján, a Batthyány tér környékén.
Vezető kép: hetek.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS