“A baloldal egy olyan kétszeresen elítélt bűnözőt indít jelöltként, aki ellen jelenleg is büntetőeljárás van folyamatban. Gyurcsányék mégis úgy gondolják, Czeglédy Csaba a legalkalmasabb arra, hogy 2022-ben szombathelyi jelöltjeként mérettesse meg magát – minderről Budai Gyula fideszes politikus beszélt a PestiSrácok.hu kérdésére válaszolva. A kormánypárti politikus szavai szerint “mindennek a teteje, hogy egy olyan ember, aki évek óta bírósági eljárás alatt áll, egyáltalán képviselői jelölti listára kerülhet”. Hozzátette: véleménye szerint a döntés morális, erkölcsi kérdéseket is felvet, így elgondolkodtató, hogy mindezt azok az ellenzéki összefogásban résztvevők is támogatják, akik fennen hangon hirdetik a korrupcióellenességet – így például Hadházy Ákos és Fekete-Győr András. A politikus Kálmán Olga jelöltségéről pedig azt mondta, “riporternek is gyenge volt, politikusnak pedig szánalmas”.
Mint arról korábban írtunk: nyolcvanfős listát tett közzé a Demokratikus Koalíció a jövő évi parlamenti választások előtt esedékes ellenzéki előválasztáson indítani kívánt jelöltjeivel. A DK által az “Orbán-rendszer legelszántabb ellenfeleinek” titulált névsorban olyan nevek szerepelnek, mint Czeglédy Csaba, Kálmán Olga és Gy. Németh Erzsébet. A lista még nem teljes, mivel a Gyurcsány-párt mind a százhat körzetben kíván saját jelöltet indítani. Számos név azonban már nagy bizonyossággal tudható ennek alapján, igaz, néhányról közülük korábban is lehetett tudni. Gy. Németh Erzsébet főpolgármester-helyettes például a jelek szerint nem tervezi a fővárosi önkormányzatnál bevégezni politikai karrierjét, és Újbudán méretteti meg magát. Szintén Budapesten, a II. és III. kerületet magában foglaló 4. választókörzetben indul Kálmán Olga, az ATV korábbi műsorvezetője, de a fővárosban mérkőzik meg az ellenzéki jelöltségért Arató Gergely (9. vk.) és Varju László (11. vk.) is. Szombathelyen indul Czeglédy Csaba, aki ellen jelenleg is eljárás folyik bűnszervezetben, üzletszerűen elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények gyanúja miatt. Itt egyébként már most lehet tudni, hogy komoly összecsapás várható, mivel ebben a körzetben indul az LMP-s Ungár Péter, valamint a Jobbikból tavaly távozott Bana Tibor is.
A baloldal egy kétszeresen elítélt bűnözőt indít jelöltként, sőt, jelenleg is folyik ellene büntetőeljárás. Gyurcsányék mégis úgy gondolják, Czeglédy Csaba a legalkalmasabb arra, hogy 2022-ben szombathelyi jelöltjeként mérettesse meg magát
– minderről Budai Gyula beszélt portálunk megkeresésére. A kormánypárti politikus szavai szerint:
mindennek a teteje, hogy olyan ember, aki évek óta bírósági eljárás alatt áll, egyáltalán képviselői jelölti listára kerülhet
Hozzátette, véleménye szerint a döntés morális, erkölcsi kérdéseket is felvet, így elgondolkodtató, hogy mindezt azok az ellenzéki összefogásban résztvevők is támogatják, akik fennen hangon hirdetik a korrupcióellenességet – így például Hadházy Ákos és Fekete-Győr András. A politikus Kálmán Olga jelöltségéről pedig azt mondta,
riporternek is gyenge volt, politikusnak pedig szánalmas.
Gyurcsányék ügyvédje mentelmi jog mögé bújva akarta megúszni a büntetőeljárást
Mint arról korábban részletesen írtunk: bűnszervezetben elkövetett, hatmilliárdos költségvetési csalás vádjával Czeglédy Csaba és társai ellen immár ötödik éve folyik a büntetőeljárás. Gyurcsány ügyvédje eleinte mentelmi joggal igyekezett kibújni a felelősségre vonás alól, előbb országgyűlési képviselőjelöltként szerzett mentelmi jogot, amivel egy napra ki is került a letartóztatásból, majd miután visszavitték, mentelmi jogát megszüntetve, a jelöltségtől is visszalépett. Az EP-választáson a DK tette teljesen esélytelen helyre a listájára, hogy mentelmi jogot kapjon, akkor a Szegedi Törvényszék a büntetőeljárást is megszüntette ellene. Bár ezt Czeglédy és védői máig vitatják és szerintük ezért nem is törvényes az ellene folytatott eljárás, a Szegedi Ítélőtábla helybenhagyta a Csongrád Megyei Főügyészség indítványát és nem kellett újra vádat emelni a politikus ellen.
A Szegedi Törvényszékről a PestiSrácok.hu által kirobbantott bírósági botrány hatására végül elkerült az ügy, jelenleg a Kecskeméti Törvényszéken vár az ügy arra, hogy folytatódhasson a per. Csakhogy ehhez előbb eljárásjogi szempontból is górcső alá vették az iratokat, és úgy ítélték meg, hogy a törvényes eljárás lefolytatásához két védőt ki kell zárni, akik a büntetőeljárási törvény szerint összeférhetetlenek. Az egyik ilyen Binszki József volt, mellesleg a DK szegedi frakcióvezetője, aki a védőcserélgetések közepette úgy vállalta el két terhelt védelmét is, hogy korábban beismerő vallomást tett és egyezséget kötött, azaz ellenérdekelt felet képviselt. Ezért Budai Gyula Binszki Józsefet fel is jelentette az Ügyvédi Kamara Etikai Bizottságánál, ahol elrendelték elleni a fegyelmi eljárást. Ez jelenleg is folyamatban van. A másik kizárt védő Czeglédy fő védője, Hankó Faragó Miklós, akit azért kellett kizárni, mert az ügy korábbi szakaszában egy tanút is képviselt, 2018-as módosítása óta a büntetőeljárási törvény ezt nem engedi meg. Hankó Faragó szerint azért alkotmányellenes, sőt emberijog-ellenes a kizárása, mert ő már a Be. változása előtt is Czeglédy védője volt és visszamenőleg érvényesítették a jogszabályt. Budai Gyula megjegyezte, hogy miután az eljárásjogi hibákra lehetőséget adó összeférhetetlenségeket nagyon helyesen megszüntették, itt az ideje, hogy végre elkezdődjön Kecskeméten a tárgyalás, ami ebben az évben már szinte biztos, hogy így sem fog befejeződni.
Ismert, az országgyűlési törvény kimondja: ha a képviselőjelölt személyi szabadságot érintő, bíróság által – a jelöltté válás előtt – elrendelt kényszerintézkedés hatálya alatt áll, vagy vele szemben a képviselőjelöltté válást megelőzően vádat emeltek, akkor ezekben a büntetőeljárásokban nem illeti meg őt a mentelmi jog. A kormánypártok lex Czeglédyként emlegették a javaslatot, amelyet azután nyújtottak be, hogy a DK képviselőjelöltként szerepeltette a bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalással vádolt Czeglédy Csabát az EP-választási listáján, a Nemzeti Választási Bizottság pedig – mivel az ellenzéki pártok delegáltjai nem szavazták meg – a bíróság kezdeményezését visszautasítva nem függesztette fel Czeglédy mentelmi jogát.
Fotó: PestiSrácok.hu/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS