Pesti Srácok

dézsy zoltán

Habár egy libanoni vállalkozás megpróbált beakasztani, Dézsy Zoltán bebizonyította, hogy a hírhedt pincebörtönök léteztek! (múltfeltáró cikk és dokumentumfilm)

PPestiSrácok.hu Vesztegzár 2020 december 16.
1956 legsötétebb, máig takargatott titka a kommunista pártház ostroma, és ami utána következett. Dézsy Zoltán lassan három évtizede dolgozik fáradhatatlanul a pártház alatti, minden bizonnyal brutális kínzások és vérengzések helyszínéül szolgáló pincebörtönök feltérképezéséért, létezésük igazolásáért, s most lassan révbe ér. Két évvel ezelőtt a PestiSrácok.hu olvasóit kértük: segítsék a dokumentumfilm-rendezőt egy talajröntgen-vizsgálat elkészítésében, Önök felhívásunkra közel egymillió forintot össze is dobtak nagylelkűen, de a hírhedt MDP–MSZMP–MSZP-székház új tulajdonosa, egy libanoni vállalkozás az utolsó pillanatban megakadályozta a munkát. Ám Dézsy Zoltánt – akit e kutakodásáért a rendszerváltást túlélő médiaelit a kilencvenes években agyonheccelt és kirúgatott-kiátkozott a szakmából – egy kis közel-keleti intrika már nem tántorította el, és más módon, aprólékos kutatómunkával, a magyar államigazgatás berkeiben véghezvitt akadályfutással feltárta a titkot. Kiderült, hogy miként azt az 1956-ban a kétségbeesetten ásó-fúró forradalmárok, majd a Dézsy Pincebörtön című dokumentumfilm-sorozatában megszólaló hiteles szemtanúk állították, Rákosi Mátyás valóban titkos földalatti lejáratot építtetett az Erkel színházbeli díszpáholyától a pártház alatti, a pincebörtönt is magába foglaló objektumig, illetve a 2-es metróhoz kapcsolódó atombunkerekig. Sőt: Dézsy kiderítette, hogy az elvtársak – perverz módon – egy harmadik lejáratot is létesítettek a Fiumei úti sírkert munkásmozgalmi panteonjában, itt szeretett elvtársaik urnái között rejtőzhettek el a dühös a magyarok elől. Sőt: volt egy negyedik mélybe vezető lépcső, a Mosonyi utcai ávós (ma rendőr) laktanyánál. Dézsy Zoltán filmrendező a PestiSrácok.hu-nak írt hosszú, de olvasmányos és drámai írásában mutatja be kutatómunkáját. Egyben nagylelkű engedélyével közzétesszük a Pincebörtön című dokumentumfilm digitálisan helyreállított első részét. Az alkotást hosszú idő után a PestiTV tűzte műsorára, hiszen azt az 1994-es szocialista revízió után margóra tették és a liberalizmus nagyobb dicsőségére sokáig csak kisebb társaságok előtt lehetett lejátszani. Íme.

A nemzetközi pénzügyi körök jóval a rendszerváltás előtt kiegyeztek a kommunistákkal – Borvendég, Dézsy és Mező a Polbeatben (videó)

HGHuth Gergely Magyar ugar 2019 augusztus 14.
A rendszerváltás kívülről jött, a hidegháború és a kommunizmus addig maradhatott fenn, amíg a világ pénzügyi elitje kellő mennyiségű pénzt tudott kiszivattyúzni a szocialista blokkból – állapította meg Borvendég Zsuzsanna történész a legutóbbi Polbeatben, ahol Dézsy Zoltán filmrendezővel és Mező Gábor kutatóval, A hálózat című rovatunk szerzőjével Huth Gergely arról beszélgetett, mennyire volt irányított és előre kitervelt a harminc évvel ezelőtti rendszerváltás. Borvendég azt is hozzátette: a rendszerváltás során kifosztották az országot és lealjasították a magyar politikai életet, ezért okozott Magyarországon több millió embernek olyan brutális egzisztenciális és morális traumát az átmenet két évtizede. Dézsy Zoltán és Mező Gábor egyetértett abban, hogy a kommunista nómenklatúra és külföldi megbízóik nem tudták volna ilyen aljas módon és ilyen sikeresen eltulajdonítani a nemzeti vagyont, ha nem állt volna rendelkezésükre már a Kádár-korszakban az Aczél György által felépített álellenzék, majd az álrendszerváltó média, amely propagandát gyártott mindehhez. Ettől függetlenül 1990-ben Magyarországon szabad választást tartottak, és bár folyamatos manipulációktól áthatva, de létrejött a szólásszabadság. Ezt valóban meg lehet ünnepelni, mint ahogyan ünnepelni kell a valódi rendszerváltókat és az akkori bátor politikusokat is.
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!